تبلیغات
..: عشق است والیبال :.. - 90/ معروف: این موفقیت یك شبه و یك روزه بدست نیامد ...

سلام

این مصاحبه با روزنامه 90 قدیمیه ... واسه یعد بازی دوم با آلمانه

90: از خانواده‌ای می‌آید كه والیبال در خون شان است و دایی‌ها همگی والیبالیست بودند و حالا هم كه مربی، خواهرزاده هم راه همان‌ها را در پیش گرفت منتهی حرفه‌ای‌تر و همین هم شد كه معروف شد معروف! بله، از قدیم گفتند بچه حلال‌زاده به دایی می‌رود و سعید معروف هم رهرو راه دایی‌هایش شد.

دم همه آنهایی كه به سالن آمدند و ما را تنها نگذاشتند گرم
با موفقیت والیبال مسئولان متوجه شدند كه باید نگاه برابری داشته باشند
فقط برای ورود به لیگ جهانی 4 سال تمام تلاش كردیم
ولاسکو مغز متفکر تیم ماست
مربی آلمان بیماری پرحرفی دارد
ماندن در لیگ جهانی راحت‌تر از وارد شدن به آن است
مدل تشویق كردن ایرانی‌ها در هیچ جای دنیا پیدا نمی‌شود
لیگ جهانی یک روند تاریخی خوشحال‌کننده برای ما بود

سعیده فتحی
90: از خانواده‌ای می‌آید كه والیبال در خون شان است و دایی‌ها همگی والیبالیست بودند و حالا هم كه مربی، خواهرزاده هم راه همان‌ها را در پیش گرفت منتهی حرفه‌ای‌تر و همین هم شد كه معروف شد معروف! بله، از قدیم گفتند بچه حلال‌زاده به دایی می‌رود و سعید معروف هم رهرو راه دایی‌هایش شد. او آنقدر در طی این سال‌ها خوب كار كرد كه توانست كاپیتانی تیم ایــران را در لیگ جهانی به نام خود كند و الحق والانصاف هم رهبری بی چون و چرا در میدان بود و بخوبی توانست بچه‌ها را همدل كند.

 او با بازیسازی‌های بی‌نقصش و با پاس‌های فریبنده خود در تمام دیدار‌ها دفاع حریف را گیج می‌كرد و آنقدر خوب كار كرد كه پیمان اكبری لقب كامپیوتر تیم را به او داد.  از همین رو وقتی كه دفتر لیگ جهانی بسته شد و شاهد درخشش والیبالی‌ها بودیم با این كاپیتان خوش تكنیك والیبال درباره اولین حضور آنها در لیگ جهانی صحبت كردیم.


90: واقعا خسته نباشید، عالی كار كردید؟


ممنونم اما این خستگی تا از بدن ما بخواهد بیرون برود طول خواهد كشید و یك روزه از تن مان بیرون نخواهد رفت.

Photo: ‎ماشالله‎

حالا هی ما یگیم خطر داره این همه فشار ، تو گوش نکن !


90: حالا بازی برابر آلمان چطور بود؟


بازی خوبی بود ما خودمان پیش بینی می‌كردیم كه از بازی اول سخت‌تر و متفاوت‌تر باشد. من قصد توجیه كردن باخت‌مان را ندارم، اما واقعا بچه‌ها خسته بودند و دیگر نایی برای رقابت كردن نداشتند و این كاملا در قیافه‌های شان مشخص بود اما با همه این‌ها در حد توانمان جنگیدیم و تلاش مان را كردیم اما روز ما نبود دیگر.


90: در بازی اول برابر آلمان خیلی خوب سرویس زدید و دفاع كردید چرا در بازی دوم اینگونه نشد؟


اول باید به این نكته اشاره كنم كه تیم آلمان بهترین دریافت گروه ما را داشت و از روسیه و صربستان هم بالاتر بود. در بازی اول هم به اعتقاد من این تماشاچیان بودند كه كمك كردند تا ما در همان ابتدا به بازی مسلط شویم و اجازه نمایش دادن را به آلمانی‌ها ندادیم وگرنه آنها به هیچ عنوان تیم دست و پا بسته‌ای نبودند. آلمانی‌ها در دیدارهای دوستانه لهستان ما را نیم ساعته شكست دادند و در بازی دوم هم دیگر با جو سالن كنار آمدند و توانستند خودشان را پیدا كنند البته خیالشان هم راحت شد كه دیگر صعود نمی‌كنند و استرس نداشتند برای همین هم راحت‌تر بازی كردند و نقاط ضعف‌شان در بازی اول را پوشاندند، ولی با همه این‌ها ما هم بد كار نكردیم و اجازه ندادیم كه ست‌ها را راحت ببرند و حتی توانایی برد در ست دوم را هم داشتیم.


90: مربی آلمان صبح روز بازی سر تمرین ایــران آمده و گفته بود كه شما عالی هستید و چرا تمرین می‌كنید؟


بله، مربی آلمان كه كلا اینگونه است و به نظرم یک مقدار بیماری پرحرفی دارد و دلش می‌خواهد راجع به همه چیز اظهار نظر كند. در بازی قبلی نیز اعتراض زیادی داشت. در هتل هم همین کری‌خوانی‌ها را داشت. البته مجبور بود چون مقابل این همه تماشاگر نمی‌توانست کاری کند اما متأسفانه روند بازی هم به شکلی شد که آنها برنده شدند.


90: تحمل كردن جو سالن آزادی با آن تشویق‌ها هم واقعا سخت بود؟


بله واقعا دم همه آنهایی كه به سالن آمدند و ما را تنها نگذاشتند گرم.  آلمانی‌ها كه روز اول واقعا شوكه شده بودند. جالب است در روسیه كه بودیم یكی از خبرنگاران آنها از من پرسید كه مردم در روسیه خیلی طرفدار والیبال هستند و در ایــران وضعیت چگونه است؟ كه من هم به او گفتم به شما توصیه می‌كنم كه یكبار به ایــران بیایید و در سالن آزادی مقابل ما بازی كنید تا متوجه شوید هوادار یعنی چه و مردم ما تا چه اندازه والیبال را دوست دارند. به نظر من مدل تشویق كردن ایــرانیها در هیچ جای دنیا پیدا نمی‌شود. این را هم بگویم كه واقعا وقتی ما از لحاظ جسمی‌كم می‌آوردیم این تشویق مردم بود كه ما را شارژ می‌كرد و آنها هم خاطره خوبی در ذهن ما باقی گذاشتند كه از همه آنها تشكر می‌كنم.


90: حالا در كل پیروزی برابر ایتالیا، کوبا، صربستان و آلمان چطور بود؟


تمام این پیروزی‌ها یک روند تاریخی خوشحال‌کننده است. وقتی به پیروزی برابر ایتالیا فکر می‌کنم لذت می‌برم. پیروزی بر ایتالیا که تیمی بزرگ در عرصه جهان است. حتی بازی دوم نیز آن‌ها را آزار دادیم و می‌توانستیم برنده باشیم، اما بدشانسی آوردیم. پس از آن نیز سفری طولانی به کوبا داشتیم و در بازی اول کمی به مشکل خوردیم. برنده شدیم و این خوب بود. نخستین پیروزی والیبال برابر کوبا انگیزه تیم را بالا برد. ملی‌پوشان خوشحال بودند و خبر خوشحالی مردم نیز برایمان لذت‌بخش بود. پیروزی در بازی دوم نیز نشان داد که ایــران قدرتی تازه‌وارد در والیبال جهان است. با بازگشت به ایــران و استقبال گرم مردم هم که خستگی سفر را از تن ما خارج شد و توانستیم یك بازی هم آلمانی‌ها را پشت سر بگذاریم. در كل والیبال ایــران نتایج خوبی برابر تیم‌های بزرگ گرفت و از اینكه توانستیم مردم را شاد و ایــران را سرافراز كنیم خوشحالیم.


90: در بازی با ایتالیا فكر می‌كردی آنهمه ایــرانی برای تشویق تیم بیاید؟


نه، واقعا بازی خاطره‌انگیزی بود. تا قبل از اینکه به سالن برسیم همه بچه‌ها استرس زیادی داشتند و خود من به این فکر می‌کردم که مقابل یکی از پرافتخارترین تیم‌های دنیا چه عملکردی خواهیم داشت. همه بچه‌ها شوکه بودند اما وقتی وارد سالن شدیم این فشار و استرس تا حدود زیادی از روی تیم برداشته شد. اصلا باور نمی‌کردیم که جو سالن تا این حد به نفع ایــران و چنین استقبالی صورت گرفته باشد. باید اعتراف کنم که تشویق بچه‌ها موقع گرم کردن باعث شد روحیه تیم تقویت شود و کاملا با انگیزه آماده بازی شویم.

90: فكر می‌كنی دلایل موفقیت ایران چه بود؟


به نظر من این موفقیت یك شبه و یك روزه بدست نیامد. ما فقط برای ورود به لیگ جهانی 4 سال تمام تلاش كردیم كه در این میان فدراسیون برنامه ریزی بسیار خوبی داشت و همه با هم همدل و متحد بودند از آشپز و تداركات تیم گرفته تا كادر فنی همه وظایف خودشان را بدرستی انجام دادند و خروجی كار هم دیدیم كه شد درخشش ایــران و پدیده شدن ما در این رقابت‌های مهم.

Photo: ‎امشب 3 بر 0 به آلمان باختیم ! 
اما والیبالیستامون خیلی زحمت کشیدن
خستگی و کمی غرور و شاید نداشتن انگیزه کافی به علت آگاهی از عدم صعود در این باخت سهیم بودن 
اما عملکرد بچه های والیبال برای اولین بار حضور تیم ملی ایران در لیگ جهانی خوب بود 

بازم خسته نباشن ، تا همین جاشم خیلی بیشتر از فوتبالیستامون برای ایران آبرو داری کردن‎


90: ولاسکو در رقم خوردن این موفقیت‌ها چقدر سهیم بود؟


خولیو ولاسکو مغز متفکر تیم ماست و تجربیات طلایی گران‌بهایی دارد که در همین بازی‌ها نمایان شد. نکته مهم‌تر تعصب ولاسکو به والیبال ایــران است  و فکر می‌کنم همه دیدند که چه جنب‌و‌جوشی داشت و چگونه به بازیکنان انرژی و انگیزه می‌داد.


90: حالا در لیگ جهانی ماندگار خواهیم بود؟


بله به نظر من ماندن در لیگ جهانی راحت تر از وارد شدن به آن است و ما بازیكنان بسیار خوبی داریم كه سال‌ها می‌توانند در سطح جهانی بدرخشند.


90: از 20 چه نمره‌ای به والیبال می‌دهی؟


من نمره 19 می‌دهم و اعتقاد دارم كه هنوز جا برای پیشرفت داریم.


90: آن یك نمره را برای چی كم كردی؟


چون معتقدم هنوز نقطه ضعف داریم و باید برای برطرف كردن آنها تلاش كنیم.

90: چند هفته استراحت خواهید داشت؟


ما قرار است دو هفته استراحت كنیم و بعد از آن دوباره تمرینات را شروع خواهیم كرد تا برای قهرمانی آسیا آماده شویم.


90: رقابت‌های قهرمانی آسیا را چطور می‌بینی؟


من فكر می‌كنم این رقابت‌ها برای ما خیلی سخت تر خواهد بود آنهم بخاطر اینكه الان همه از ما انتظار دارند كه تیم‌های آسیایی را خیلی راحت ببریم و الان وظیفه ما سنگین تر شده است اما نباید فراموش كنیم كه آسیایی‌ها هم می‌خواهند برابر ما برنده باشند و در كل رویداد سختی خواهد بود.


90: این مدت هم كه توجه با والیبال خوب بوده و قرار هم شد كه برابر با فوتبالی‌ها پاداش بگیرید؟


بله دیروز به هیات دولت رفتیم و اینكه از ما قدردانی كردند اتفاق خوبی است، اما من خودم به شخصه اعتقاد دارم كه مقایسه كردن درست نیست فوتبال با بقیه رشته‌ها فرق می‌كند و ما هم هیچگاه حرف مان درباره پول و پاداش نبوده است بلكه می‌گوئیم نگاه مسئولان باید نگاه برابری باشد و توجه به همه رشته‌ها شود البته این را هم بگویم كه با این موفقیت والیبال فكر می‌كنم دیگر این نگاه هم در بین مسئولان بوجود آمده و آنها هم به این نتیجه رسیده‌اند كه با توجه به تمام رشته‌ها می‌توانند باعث موفقیت و درخشش آنها شوند.

این عکس مال سال 2003 ه . مسابقات قهرمانی جوانان جهان تو تهران که ایران ششم شد  اونموقع مهدوی کاپیتان بود


90: شما این روزها همه را والیبالی كردید از معاون رئیس‌جمهور گرفته تا بازیگران و خواننده‌ها همه به‌ آزادی آمده بودند؟


بله برای خود ما هم خیلی جالب بود و خوشحال شدیم كه توانستیم آنهایی كه والیبالی نبودند را هم به سالن والیبال بكشانیم همین جا جا دارد كه از همه آنها به خاطر حمایت‌های شان تشكر كنم.


90: پیشنهادی از تیم‌های اروپایی نداشتی؟


نه فعلا كه خبری نشده است و ما هم درگیر بازی‌ها بودیم .


90: و در آخر اینكه سعید معروف با حضور در لیگ جهانی به سقف آرزوهایش رسیده است؟


نمی‌توان گفت سقف آرزوها؛ اما یکی از آرزوهایم حضور در لیگ جهانی و بردن تیم‌های قدرتمند دنیا بود که خوشبختانه این اتفاق افتاد.

اگه به دردت خورد ، نظر یادت نره ...تاریخ : دوشنبه 7 مرداد 1392 | 03:07 ب.ظ | نویسنده : سعــــدین | روزه دار باحال
.: Weblog Themes By VatanSkin :.

downlode & code