دیدارهای دوستانه و تدارکاتی تیم ملی والیبال ایــران با تیم های روسیه و بلغارستان جایگزین آرژانتین و برزیل شد.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون والیبال، بنا به دعوت فدراسیون های والیبال برزیل و آرژانتین تیم ملی والیبال کشورمان قرار بود شهریور ماه سال جاری به منظور برگزاری چند دیدار دوستانه و تدارکاتی با تیم های ملی والیبال برزیل و آرژانتین به این کشور ها سفر کند که پس از بررسی های به عمل آمده و دعوت روسیه و بلغارستان از ایــران، مسئولان فدراسیون والیبال ایــران با توجه به تداخل برنامه مسابقات متخلف در قاره ها تصمیم گرفتند از سفر به برزیل و آرژانتین انصراف دهند و به جای آن سفر به روسیه و بلغارستان را برای برگزاری چند دیدار تدارکاتی در برنامه آمادگی تیم ملی قرار دهند.

اردوی آمادگی تیم های ملی والیبال الف و ب ایــران از هفتم مردادماه آغاز خواهد شد. تیم ملی والیبال الف کشورمان تمرینات خود را برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا در دبی آغاز خواهد کرد و تیم ملی ب ایران نیز راهی مسابقات والیبال کشورهای اسلامی خواهد شد.

پ.ن 1 : اون قدر خفن شدیم که رو پیشنهاد تیم های درجه 1 جهان فکر میکنیم و رد هم میکنیم !

روسیه و برزیل به دیدار نهایی لیگ جهانی والیبال راه یافتند

من این برنامه رو ندیدم! مثل اینکه معروف و آقای شاکری مهمون "ورزش و مردم" شبکه یک بودن. لینک دانلودش رو میذارم :

قسمت اول - قسمت دوم - قسمت سوم - قسمت چهارم - قسمت پنجم - قسمت آخر

منبع : سایت ست پنجم

پ.ن 2 : من این فیلم ها رو دیدم. اولین چیزی که به نظرم اومد، بزرگ شدن معروف بود ! من خیلی وقته پیگیر والیبال هستم. مصاحبه ها ، فیلم ها ، عکس ها ، بازی ها ... اکثرشون رو دیدم. واسه من، تغییر معروف و بزرگ شدنش خیلی محسوس ه . یه زمانی اصن مصاحبه نمیکرد . بعد بازی ها زود میرف تو رختکن از دوربین فرار میکرد. وقتی به یه برنامه ای دعوت میشد،خیـــلی سرد و مغرور حرف میزد! ولی الآن واقعا پخته شده. رفتارش خیلی معقول تر شده و تو یه کلمه واقعا بزرگ شده

 چند تا عکس هم ببینید

Photo: ‎والیبالی ها در ماه عسل
سعید معروف، محمد موسوی و فرهاد ظریف میهمان آقای مجری

احسان علیخانی: آقای رویانیان، این مدل برخورد با کریمی اصلا خوب نبود

جلد فرهنگی تماشا- شنبه 29 تیر‎

چه بامزه ست این عکس ه  ن.ساکن اینو پیدا کرده !

اگه به دردت خورد ، نظر یادت نره ...تاریخ : یکشنبه 30 تیر 1392 | 02:10 ب.ظ | نویسنده : سعــــدین | روزه دار باحال
 

فرهاد عشوندی _ مهری رنجبر: پیش بینی آینده را می کند و می گوید:«ولاسکو نهایت سه یا چهار سال دیگر در ایــران باشد،اما بعد از رفتن او چه؟باید خودمان فکری بکنیم و جرقه ای را که ولاسکو زده است،ادامه بدهیم.»بهنام محمودی که خیلی زود از عرصه قهرمانی کنار رفت و اگر مصدوم نمی شد شاید الان هم در تیم ملی بازی می کرد.خودش که این باور را دارد و می گوید:«مطمئن باشید اگر مصدوم نبودم الان در تیم ملی بازی می کردم.»بازیکن سابق والیبال ایــران که الان هم برادرش عضو تیم ملی است و یکی از مهره های تاثیر گذار ولاسکو در گفت و گویی متفاوت درباره همه چیز حرف زد.او مدام هشدار می دهد که باید از حالا به فکر تیم ملی پس از رفتن ولاسکو بود و شرایط را طوری رقم زد که والیبال ایــران دیگر نزول نکند و جز 10 تیم برتر در جهان باشد.

*پس معتقدید که اگر در زمان شما ولاسکو سرمربی تیم ملی بود حالا شما در تیم ملی بازی می کردید؟

شک نکنید،اگر بود من همین عضو تیم ملی بودم و برای ایــران بازی می‌کردم.

بهنام محمودی

*معروف با اینکه سرویس‌هایش خیلی ضرب ندارد اما موج خوبی دارد.

وقتی توپ را پشت‌سر پاسور بزنند دیدش کمتر است. اگر از پشت بیاید دیدش کمتر است. پنج سال پیش یعنی سال 86 در پگاه بودم، و آن زمان سعید را انداختند بیرون. عه !!! من همان موقع گفتم دو سال دیگر سعید بهترین پاسور آسیا می‌شود. امیر حسینی ناراحت شد. به من گفتند این تیم بهتر است یا تیم دوران ما. منم گفتم این تیم. آن تیم دوتا بازیکن شاخص داشت اما در این تیم‌ملی همه شاخص هستند. آن زمان سعید رضایی کم برای تیم‌ملی بازی کرد. او روی لج و لجبازی زیاد برای تیم‌ملی بازی نکرد اما ترکاشوند سابقه زیادی دارد.من سه سال با ایتالیایی‌ها زندگی کردم. به آنها می‌گفتم شما از نظر بدنی مشکل دارید. آنها می‌گفتند نه اما من به آنها گفتم ایــرانی ‌ها خیلی سرتر از شما هستند.

از من قبل از امضای قرارداد آزمایش گرفتند. بدنم چهارونیم درصد چربی داشت. وقتی جواب تست آمد گفتند اشتباه شده، یک بار دیگر باید تست بدهی. من در تست‌های هوازی و انعطاف بی‌نظیر بودم. 14 بار می‌نشستم و بلند می‌شدم. من 96 سانتی‌متر روی هوا را با سه گام می‌پریدم، 90 سانتی‌متر را هم درجا، طوری که آنتن را جا می‌گذاشتم. ما مربی نداشتیم که کمک مان کند. فدراسیون هم بازیکن جایگزینی برایم نداشت، فقط من باید بازی می‌کردم. این باعث شد زانوهایم داغون شود اما خدا را شکر که نتیجه‌‌اش شهرت و موفقیت بود که به‌دست‌ آوردم. زمان ما صغر سنی زیاد بود. شاید هم برای استارت لازم بود. من اگر الان در این تیم‌ملی بازی می‌کردم شاید به مراتب بهتر از شهرام بودم. آن موقع سرعتی‌زن‌ها مثل الان نبودند. پیمان اکبری که دریافت‌کننده بود، تنها ساعدش عالی بود اما اگر او را کنار حمزه زرینی بگذارید، اصلاً قابل مقایسه نیست. ما حالا شهرام و امیر غفور را در پشت خط داریم. زمان ما امیر حسینی با من لج می‌کرد و پاس‌ها را می‌انداخت بالا! مثل اینکه کلا میخوای هر چی تو دلته بگی آره ؟!

*امیر حسینی اما هنوز بازی می‌کند.

او ابزار دارد. یادتان باشد که سقفش همین است.امیرحسینی پاسور خیلی باهوشی است،ولی از چهار سال پیش سعید بهتر از او است، حتی مهدوی هم حالا از امیر حسینی بهتر شده.

*پنج پیروزی در لیگ جهانی، اتفاق خوشایندی است که برای والیبال ایــران افتاده. البته والیبال ورزشی آکادمیک است. به نظر شما این سقف والیبال است یا تازه دوران خوب برای ما شروع شده است؟

بردهای والیبال مردم را شارژ کرده است اما توانایی‌های جوانان ایــرانی بیشتر از این است. اگر نصف امکاناتی که اغلب کشورهای دنیا دارند را به ما بدهند شک نکنید بهتر از این نتیجه می‌گیریم. اگر ما در تمام رشته ها درست سرمایه‌گذاری کنیم، هیچ وقت نباید کاسه چه‌کنم چه‌کنم در دست بگیریم. اینکه مدام نگران باشیم چه زمانی فوتبال به جام‌جهانی‌ می‌رود؟ و یا تکلیف جوانان و نوجوانان چه می‌شود؟ اصلاً این مسائل زیبنده کشور ایــران نیست. واقعیت است. من دیده‌ام که بقیه کشورها از نظر فیزیکی و خلاقیت بازیکنان‌شان به پای ایــرانیها نمی‌رسند اما آنها اصول دارند، حرفه‌ای هستند. من هم به همین خاطر می‌گویم چون از نظر بدنی و هوش، بالا هستیم اگر امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بدهند، ورزش ما پویا‌تر و موفق‌تر می‌شود. در هر رشته‌ای اگر این اتفاق بیفتد می‌توانیم موفق شویم، فرقی نمی‌کند کشتی، وزنه‌‌برداری و... والیبال ‌نشان داده با ثبات مدیریتی این اتفاق می‌افتد.

نتیجه والیبالیست‌ها دسترنج یک یا دو روز نیست. ماه‌ها و سال‌ها برای این کار سرمایه‌گذاری شده و زحمت ‌کشیده شده، اعم زحمات بر عهده مربیان داخلی، هیأت‌ها و رئیس قبلی و جدید فدراسیون بوده. مثل نهالی است که کاشتی، آب دادی و هرس کردی به باروری رسیده. حالا باید یک نفر میوه‌هایش را بچیند. چیدن میوه‌ها هم خیلی مهم است، که شاخه‌ها شکسته نشوند. والیبال این مراحل را طی کرد و رسید دست ولاسکو البته او بازیکنانی مثل شهرام محمودی، محمد موسوی، امیر غفور و زرینی که با تیم نوجوانان جهان سوم شدند را در اختیار دارد. ولاسکو مربی قابل و بزرگی است و اعتبار زیادی به والیبال ایــران داده است. طوری شده که حالا با هر تیمی خواستیم می‌توانیم بازی کنیم. هر درخواستی را فدراسیون اجابت می‌کند؛ به خاطر سابقه خوبش حریفان آن را رد نمی‌کنند. الان هم این شرایط غنیمت است به شرطی که درست از آن استفاده کنیم. هم به لحاظ نتیجه‌‌گیری و هم برنامه‌ریزی. فکر می‌کنم جایگاه والیبال به مراتب بهتر از این می‌شود. همیشه هم برخلاف نظر دوستان گفته‌ام و می‌گویم ایــران پتانسیل قرار گرفتن بین هشت تیم اول دنیا را در دو سال آینده ‌دارد و اینکه جایگاهش را تثبیت کند و جزو قدرت‌های اول دنیا باشد.

بعد از آن هم پله‌پله می‌تواند تیم‌های‌ برتر را شکست دهد، به شرط اینکه برنامه‌ریزی دقیق‌تری انجام دهیم نه اینکه یک بازیکن آسیب دید، جایگزین برای او نداشته باشیم. وقتی فرهاد قائمی آسیب دید رحمان داودی و علی مباشری به نوبت جایگزین او شدند و خوب هم بازی کردند. آنها خوب بازی کردند اما حالا نیاز به برنامه‌ریزی و پشتوانه‌سازی بیشتر داریم. در سال‌های بعدی برای صعود از دور مقدماتی نیاز به سخت‌افزار اعم از سالن‌ها، امکانات تمرینی و امکانات مسابقه‌ای بیشتری است. البته یکی از ارکان اصلی این مسائل بودجه است که امیدوارم وزارت ورزش با تخصیص اعتبار لازم به فدراسیون‌های موفق که نیاز دارند، حمایت کند.

بهنام محمودی

*فکر می‌کنید حالا مسیر والیبال با رفتن ولاسکو باز هم ادامه پیدا می‌کند؟ خیلی‌ها معتقدند ولاسکو این مسیر را برای والیبال باز کرده است.

همیشه نفر آخر حرف آخر را می‌زند. من پنج سال پیش در مصاحبه‌ای گفتم والیبال ایــران نیاز به امثال ولاسکو دارد. والیبال ما نیاز به کسی داشت که از نظر فکری، آن طور که امکانات اجازه می‌دهد، والیبال را جلو ببرد. ما نیاز به ولاسکو داشتیم تا بیاید. به‌هر‌حال ولاسکو در نهایت شاید سه تا چهار سال دیگر بماند. او ایــرانی نیست و بالاخره می‌رود. من همیشه گفته‌ام اگر از دایی به عنوان اسطوره فوتبال حمایت شود و دستیار کروش شود، او برای فوتبال ماندگار‌تر می‌شود تا کروش چراکه دایی 20 سال برای فوتبال زحمت ‌کشیده و ایــرانی است، ما می‌توانیم خیلی از کم و کاستی‌ها را با او حل و فصل کنیم. اگر علی دایی سرمربی تیم‌ملی شود، نتایجی که کروش گرفته بازدهی‌‌اش دو برابر می‌شود. از طرفی دایی هم دین خودش را به تیم‌ملی ادا کرده. وقتی دایی سرمربی باشد، تیم‌ملی در دو آیتم قوی می‌شود اما کروش تنها در یک آیتم قوی است، آن هم مربی خوبی است.

وقتی یک مربی داخلی مربی تیم‌ملی باشد قطعاً تأثیر‌گذاری نتایج ولاسکو بیشتر می‌شود چراکه ما ایــرانی‌ها حس ناسیونالیستی داریم. پس اگر من مربی تیم‌ملی شوم هم خلاقیت‌هایی دارم و هم بازیکن تیم‌ملی بودم، مسائلی را هم که از او یاد گرفته‌ام می‌توانم پیاده کنم و در کارم هم موفق‌تر از او شوم. البته ایــرانی بودن هم کمک می‌کند تا مسئولان بیشتر مشارکت کنند. به‌هر‌حال یک زمانی ولاسکو می‌رود، مثل خیلی از مربیان بزرگ و کوچکی که آمدند و رفتند اما ما حالا می‌توانیم نکاتی را یاد بگیریم که برای مربیان جوان و علاقه‌مند مفید باشد. اگر من محمودی شرایطی که دارم را با تجربیات ولاسکو میکس (مخلوط) کنم می‌توانم موفقیت‌ها و نتایج بهتری بگیرم، به شرط اینکه فدراسیون بخواهد روی مربیانی که سابقه ورزشی، فنی و شخصیتی خوبی دارند سرمایه‌گذاری کند. این به نفع فدراسیون است چراکه بعد از ولاسکو هم می‌توان روی مربیان جوان حساب و حتی آنها را صادر کرد.

*یعنی هستند مربیانی که حاضر باشند کنار ولاسکو قرار بگیرند؟

قطعاً، شک نکنید. من جزو کسانی هستم که دوست دارم چراکه می‌دانم ولاسکو مربی بزرگی است و نکات زیادی را می‌توان از او یاد گرفت. چند بار من من کردیا ؟! اصلا غیر مستقیم نگفتی !

*فکر می‌کنید ولاسکو تا چند سال دیگر جا دارد کنار تیم‌ملی بماند؟

سه، چهار سال دیگر هنوز جا دارد، به شرط اینکه کنار ولاسکو پنج مربی مثل او تربیت و ذخیره شوند تا وقتی رفت، کار زمین نماند.

بهنام محمودی

*مثل حالا که حسین معدنی دستیار ولاسکو در تمرینات تیم‌ملی است؟

یکی از روش‌های فدراسیون را هیچ وقت نپسندیدم؛ اینکه می‌گوید درِ فدراسیون باز است و 10 تا 20 مربی به صورت آزمایشی به اردو می‌آیند. شاید از نظر مدیریتی بتوانند آمار دهند که چه تعداد مربی برای آموزش به تیم‌ملی می‌آیند اما زیبنده مربی‌ای مثل حسین معدنی، بهنام محمودی و... نیست. مثل اینکه به دایی بگویند تو کنار کروش باش و تمرین بده اما بدون حکم و به صورت آزمایشی. کسی قبول نمی‌کند. بالاخره هرکس خودش وزنه‌ای است. شاید ولاسکو ما را نشناسد اما فدراسیون که می‌شناسد. هر دو کار خوب است به شرط اینکه درست تعریف شود. حالا شاید بگویند بهنام محمودی بیا ، پول نمی‌دهیم اما پنج مربی دستیار ولاسکو باشند. هر سفر یک مربی برود، حکم هم برایش بزنند، نه اینکه آزمایشی باشند.

ما امتحان پس داده‌ایم، فدراسیون باید امتحان پس‌داده‌ها را از نظر شخصیتی، سوابق ورزشی و... رصد کند. البته با خود ولاسکو هم صحبت کنند که شاید خودش علاقه‌مند باشد. لازم است. بعضی از مربیانی که می‌آیند به اردو، امتحان پس داده‌اند، بعضی‌ها هم خوبند.شاید ولاسکو دوست دارد مربی ضعیفی باشد و چیزی بلد نباشد اما من کنارش بروم، خیلی از نکات را از او یاد می‌گیرم و یکسری مسائل را هم خودمان به آن اضافه می‌کنیم. تجربیاتی که از 15 سال بازی در والیبال گرفته‌ام. دوست دارم نکاتی را که تا به حال از او و مربیان دیگر یاد گرفته‌ام را با هم تلفیق کنم تا در آینده برای والیبال مملکتم خرج کنم.

*الان معدنی آزمایشی دستیار ولاسکوست؟

من به یکی از کارهای خوب ولاسکو اعتقاد دارم. او به خاطر عدم شناخت از مربیان والیبال ایــرانی، دستیار خودش را آورد. ولی حالا که دو، سه سالی است در ایــران زندگی می‌کند، نیاز داریم که مربی ایــرانی دستیارش باشد.

*اینکه معدنی دستیار ایــرانی ولاسکو در تمرین است، شاید کم‌کم راه را برای رفتن مربیان ایــرانی روی نیمکت باز کند.

چرا نباید این اتفاق زودتر بیفتد؟ به نظر من این مسئله زودتر باید انجام شود. من خودم حامی ولاسکو هستم چرا که چیزهای زیادی دارد که به ما یاد بدهد. من هم که دارم کار می‌کنم باید حقی داشته باشم.

*بگویند دستیار ولاسکو باشید، قبول می‌کنید؟

بعضی چیزها را باید کنار مسابقه‌های حساس یاد بگیریم. حالا که ولاسکو آمده بعضی قضایا را فدراسیون باید از او بخواهد. حتی به او تحمیل کند که نیاز داریم این چند نفر را آموزش دهی.

بهنام محمودی

* ولاسکو معتقد است مربیان ایــرانی، آنقدر غرور دارند که حاضر نیستند چهار جلسه در تمرین حاضر شوند، بعد دستیار من شوند.

من هم همان اول گفتم که فدراسیون باید پنج، شش نفر از مربیان تأیید شده را انتخاب کند، آن هم از بین 10 نفری که علاقه‌مند هستند. بعد به ولاسکو معرفی کنیم که به آنها آموزش دهد. البته ماهی یک جلسه، کسی چیز زیادی یاد نمی‌گیرد اما من نوعی هم کار و زندگی دارم، نمی‌شود که هر روز آنجا باشم. البته من هم اعتقاد دارم که بعضی مربیان وقتی مدرک‌شان را گرفته‌اند، گذاشته‌اند روی طاقچه بدون اینکه از آن استفاده کنند، فقط پز می‌دهند. در حالی که باید اطلاعات‌شان را به‌روز کنند.

اگر یادتان باشد، آن‌موقع که می‌خواستند حسین معدنی را برای سرمربیگری تیم‌ملی انتخاب کنند، مصاحبه کردم، به خاطر اینکه رأی من معدنی بود، کارخانه از من ناراحت شد. کارخانه مربی من بوده اما من با حسین زندگی کرده‌ام. نمی‌خواهم بگویم چون دوستم است، نه. او زبانش خوب است، 12، 13 سال تیم‌ملی بازی کرده، اخلاقش هم تأیید شده است تنها کم‌تجربه است، که می‌تواند با سه، چهار مشاور خوب آن را جبران کند. نتایج خوبی هم گرفت اما آقای کارخانه چه چیزهایی دارد؟ در رزومه‌‌اش هرچه مقام آورده با نوجوانان و جوانان جهان بوده. وجود مربیان جوان و باسواد تأثیر‌گذاری بیشتری دارد.

*والیبال ایــران فعلاً به اوج رسیده، واقعاً ایــران می‌تواند در رده‌های بالا تثبیت شود؟

آقای ولاسکو مربی باهوشی است. چرا او نرفت به کویت، عربستان و.... وقتی بازیکنان ما را دید و شرایط را سنجید، متوجه شد بستر برای کارش فراهم است، آمد. در این مدت قهرمان جام ملت‌ها شدیم. بعد قراردادش را تمدید کرد. می‌داند بازیکنانی دارد که فعلاً برای بازی جا دارند ولی اگر قرار باشد به ایده‌آل‌ها یعنی بازیکن بالای دو متر، مثل لهستان و برزیل برسیم، نیاز به زمان داریم. ما در نوجوانان و جوانان بازیکنانی داریم که می‌توانند به تیم‌ملی اضافه شوند. همین‌طور که محمد موسوی و شهرام آمدند. به شرطی که از سیاست درست استفاده کنیم مثل حالا که ولاسکو بازیکنان را در قالب دو تیم الف و ب استفاده می‌کند. نیروی جدید نمی‌آورد. مثلاً مباشری اولین بازی ملی‌‌اش را انجام داد. آرمین تشکری که بازیکن امید کرج بود، فیزیک خیلی خوبی دارد وکم‌تجربه بود و اولین بازی‌‌اش را انجام داد.

*هیچ‌کس فکر نمی‌کرد تشکری جای نادی را پر کند.

ما بازیکنان زیادی مثل آرمین داریم. مربیان باید روی آنها کار کنند. آرمین از کجا آمد؟ من سه سال مجانی در کرج کار کردم که نتیجه‌‌اش تحویل پنج بازیکن امید و جوانان به تیم‌ملی بود. آرمین تشکری، سهیل احمدی، بهزاد حیدرشاهی، فتاحی و پسرعموی خودم. آنقدر به آنها‌ گیر دادم که آنها، می‌ترسیدند. نادی یک دقیقه دیر به تمرین آمد، ولاسکو به او ایراد گرفت. گفت اگر اشتباه می‌کنید باید جبران کنید. کسی که دیر می‌رسد باید بدو خودش را برساند، نه اینکه دیر بیاید و سلانه‌سلانه راه برود. این بی‌احترامی نیست؟

بهنام محمودی

*ظاهراً فدراسیون پیگیر استعدادیابی هم هست؟

باید بیشتر شود. هرچند وظیفه فدراسیون استعدادیابی نیست. این چرخه، چرخه غلطی است. باشگاه‌ها و هیأت‌ها باید استعدادیابی کنند.

*شاید به خاطر این است که استعدادیابی برای باشگاه‌ها صرف ندارد.

نه، صرف دارد. چه کسی می‌گوید صرف ندارد. خودم در پیکان 10 سال در رده‌های نوجوانان، جوانان و بزرگسالان بازی کردم. همیشه با من قرارداد سه ساله و پنج ساله داشتند. صرف دارد. حوصله و هزینه لازم دارد. در کشور ما کارهای زیربنایی نمود ندارد، در حالی که مدیریت کشور ما نتیجه‌گراست. مدیران مجبورند کارهایی انجام دهند که بازتاب داشته باشد. صرف پولی، صرف نتیجه است. اگر قرار بود تیم‌ملی فوتبال به جام‌جهانی‌ نرود، چقدر هجمه علیه فدراسیون بود؟ همین که تیم‌ملی صعود کرد، هجمه‌ها پشت این قضیه پنهان شد. در حالی که چه ببرد و چه ببازد باید اصول رعایت شود.

*به نظر شما تیم‌ملی نتایج خوبی در لیگ جهانی گرفت؟

والیبال ما به خودباوری رسیده، از نظر فنی هر وقت قبل از هر مسابقه مهمی تیم از تورنمنت تدارکاتی قوی برگشته، همیشه خوب بازی کرده. نمونه‌‌اش بازی‌های زیرگروه المپیک. ما یک هفته در کره اردو زدیم. بازیکنان ما کمبود بازی‌های تدارکاتی را دارند که ولاسکو با اردو و در بازی با تیم بلغارستان، صربستان و ایتالیا این کمبودها را جبران کرد. از این طرف روی روحیه بچه‌ها کار کرد. عمده بخش کار تیم ما روان بازیکنان است، وقتی تیم سه یا چهار پوئن جلو است و بعد عقب می‌افتد، به روان بازیکنان ربط دارد. باید افکار بازیکنان جنگنده و حرفه‌ای شود؛ با به روز کردن بدنسازی، تغذیه، ماساژ و... بازیکنان روز به روز بهتر می‌شوند.

سبک بازی تیم ایــران نسبت به ایتالیا و کوبا سرعتی‌تر است چرا که در آسیا هستیم و حریفان ما هم شرق آسیایی‌اند با مشخصه بازی سرعتی. از این طرف هم سرویس‌های خیلی خوبی می‌زنند. هروقت خوب سرویس زدیم، هر تیمی در سطح دنیا هم که باشد آن را شکست داده‌ایم. حتی لهستان یا صربستان. در بازی با کوبا با همه مشکلات، سرویس‌های بچه‌ها خیلی خوب بود. حتی آرمین تشکری چند تا پوئن سرویس گرفت. بچه‌های ما روزبه‌روز بهتر نتیجه می‌گیرند چرا که بچه‌ها با انگیزه بهتر کار می‌کنند. همین مسئله حجم علاقه‌مندان را بیشتر می‌کند. ما کی 15 هزار تماشاگر برای والیبال داشتیم؟

* انگارحالا والیبال شده ورزش اول کشور.

کار به جایی رسیده که حتی راننده تاکسی نمی‌خواست از من کرایه بگیرد. می‌گفت ما شما را دوست داریم. من هم گفتم دوست داشتن جدا، کاسبی شما هم جدا. این علاقه مردم را ‌نشان می‌دهد.

بهنام محمودی

*فکر می‌کنم حتی صعود فوتبال به جام‌جهانی‌ هم نتوانست نتایج والیبال را زیر سایه خودش ببرد.

این بخشی از کار است. هیچ‌وقت نمی‌توانیم بگوییم، والیبال و حتی کشتی با فوتبال برابری می‌کنند. فوتبال در هیچ‌جای دنیا با هیچ رشته ورزشی قابل مقایسه نیست. باید قبول کنیم که فوتبال جایگاه سیاسی، اقتصادی و معنوی در همه جای دنیا دارد. به ویژه در ایــران. البته بقیه ورزش‌ها هم جایگاه خودشان را دارند. وقتی توردوفرانس در فرانسه برگزار می‌شود، سه ساعت دوچرخه همراه ماشین و... می‌بینید. آیا دوچرخه‌سواری در ایــران هم همین‌طوری است؟ اینها تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. اگر بتوانیم درست مدیریت کنیم تا همه رشته‌ها جایگاه خودشان را داشته باشند، از علاقه‌مندی فوتبال کمتر می‌شود و جذب بقیه رشته‌ها می‌شود. خیلی از رشته‌های ما در دنیا حرف اول را می‌زنند. کی گفته ما نمی‌توانیم در پینگ‌پنگ حرف بزنیم. مگر الان نوشاد عالمیان نیست؟

*اتفاقاً آقای داورزنی می‌گفت که ثبات مدیریت باعث می‌شود همه رشته‌ها مطرح شوند.

این بخشی از کار است. من بهنام محمودی با علی کریمی یکی، دو ساعت قبل از افطار فوتبال بازی کردیم. یکی از دوستانم برگشت به من گفت پاشو فردا بیا سر تمرین. این شد استعدادیابی ما. در کل دنیا، پایگاه‌های والیبال دارند که به آن بها می‌دهند. ایتالیا الان افت عجیبی در والیبال کرده که دارند دلیل آن را بررسی می‌کنند. این چند تا جمله پست سر هم چه ربطی به هم و به سوال داشتند ؟!

*شما فکر می‌کردید تیم این‌طور نتیجه بگیرد؟

قطعاً. من خودم همیشه می‌گفتم، ایــران دو بازی می‌تواند ببرد. حتی روز اول گفتم، ما اگر بتوانیم بازیکنان را حمایت و آماده کنیم، می‌توانیم در بازی با کوبا هم حرفی برای گفتن داشته باشیم. از این طرف هم بازیکنان به مصاف ایتالیا رفتند. آنها امتیاز می‌خواستند برای صعود به دور بعد ولی تیم ما پدیده لیگ جهانی شد. مطمئن باشید هیچ‌کس نمی‌توانست پیش‌بینی کند. اگر قابل پیش‌بینی بود که ستاره نمی‌شد.

*بخش زیادی از موفقیت تیم به این برمی‌گردد که ولاسکو واقعاً یک روانشناس است.

آقای ولاسکو سال 92 مربی ایتالیا شد و این تیم هشت سال قهرمان جهان شد. این تیم جیانی، پاپی، زورزی و تن گاتزی را داشت که هرکدام برای خودشان چهره بودند. اما می‌دانید ولاسکو چقدر سعید معروف را تغییر داد؟ سال اول معروف را خط زد، گفت برو خانه‌ات. ولی سعید که برگشت و آمد سیستم بازی‌‌اش تغییر کرد، سعید الان خودش مدیر شده است. حتی تیم را خیلی بهتر از نادی جمع می‌کند. البته نادی بازیکن بزرگی است ولی سعید معروف یک چیز دیگر است. قابل توجه دوست عزیزی که گفته بودن راجع به معروف قضاوت نکنم ! این، عین حرف من بود ایندفعه از زبون بهنام محمودی ...

بهنام محمودی

*سال آینده تیم ایــران می‌تواند به دور دوم صعود کند؟

فکر می‌کنم یک مقدار صعود به دور دوم سخت باشد چراکه بقیه کشورها هم کار می‌کنند. بیکار ننشسته‌اند که ما فقط کار کنیم.

* چرا مثل کشتی‌گیران برای وزارت ورود نمی‌کنی؟

همه ورزشکاران دوستان من هستند. هرکدام جایگاه اجتماعی خودشان را دارند. بعضی واقعیت‌ها تلخ است. من در زندگی، کاری را بدون برنامه نمی‌کنم. دانشگاه در دوره دکترا تحصیل می‌کنم، شورای شهر هم رفتم، ساخت و‌ساز می‌کنم، روزی دوساعت هم ورزش می‌کنم. صبح‌ها هم کار اقتصادی می‌کنم. من یک‌بار در مصاحبه‌ای گفتم می‌خواهم رئیس فدراسیون شوم، آقای داورزنی از من ناراحت شد و مقابلم جبهه گرفت. جزو برنامه‌های من این است که وزیر شوم. بد است؟ خیل هم عالی ! موشکل نداریم !!

*نه، چه بدی دارد؛ همین‌که می‌گویی من نمی‌خواهم مربی شوم، جزو علایقم نیست، درس خواندم و می‌خواهم یک نخبه ورزشی باشم.

جزو علایقم مربیگری بود. اما وقتی مدیریت می‌خوانم و همیشه هم کلان به مسائل نگاه می‌کنم، ترجیح دادم درسم را ادامه بدهم. من 60 کشور دنیا رفته‌ام. اینجا در شورای شهر ولع می‌زنند برای کباب خوردن. به شهردار کرج پیشنهاد دادم چرا وقتی آب و شن هست، دریاچه مصنوعی نداشته باشیم؟ در حالی که دریاچه ‌نشان کرج می‌شود.

*ولاسکو در مصاحبه‌‌اش گفته بود که شهرام محمودی بازیکن فوق‌‌‌العاده باهوشی است.

شهرام هم زور دارد، هم تکنیک و هم آرام ضربه می‌زند. همه‌چیز درباره ساعت خواب، تغذیه و... را به شهرام می‌گویم.

* به او کمک می‌کنی. آیا او واقعاً زیر سایه توست؟

من فقط او را راهنمایی می‌کنم.

*تا آخر عمر این مسئله رویش هست که برادر بهنام محمودی است.

شما هرکاری بکنی باز این حرف‌ها هست. مگر فرشید کریمی برادر علی کریمی نبود. شهرام خودش هرکاری کند داداش من است.

*نمی‌شد بچه‌های تیم‌ملی کمتر سختی بکشند، آن‌هم با داشتن هواپیمای اختصاصی؟

سیستم مدیریتی داورزنی درخواست کرد اما این اتفاق نیفتاد. پرواز چارتر فرق می‌کند. پرواز 18-17 ساعت طول می‌کشد. نشد.

*با حواله ورود ماشین به ورزشکاران موافقید؟

من با ورود ماشین‌های خارجی مخالفم. زیبنده ورزشکار نیست. آفرین !! دقیقا ! باید ورزشکار مثل بقیه مردم خاکی باشد. هیچ‌جای دنیا این‌طور نیست. البته فوتبالی‌ها پول دارند. من که لکسوس خریدم، بعضی مواقع ناراحت می‌شوم. من قبلاً پراید داشتم و همیشه با برادرم سر ماشین بحث داشتم. او می‌گفت چرا پراید؟ من هم گفتم که معاش، مسکن و راحتی پدر و مادرم را تأمین کنم. او می‌گفت تو نیاز نداری. سال بعد تویوتا 2002 خریدم. سال بعد زمین خریدم. می‌خواستم خانه و کار داشته باشم. راست می‌گویند ورزشکار دوبار می‌میرد. به‌هر‌حال ممکن است با مصدومیت یا کنار رفتن از ورزش همه‌چیز یک‌شبه از بین برود. حتی شهرت. بعضی از آدم‌ها خیلی وضع خوبی دارند، من می‌بینم ناراحت می‌شوم. در قبال حواله که بدنامی می‌آورد زمین یا مسکن‌مهر یا مغازه بدهند بهتر است.

*نسلی از ورزشکاران تحصیلکرده ما به جایی رسیده‌اند که می‌گویند می‌توانند ورزش را بگردانند.

یک نفر نه. ورزشکاران همیشه دغدغه ورزشی داشته‌اند. سیاست روابط لازم دارد. ورزشکاران با سیاست ارتباط خوبی نداشتند. سیاست روش‌هایی دارد که با روحیه ورزشکاران سازگار نیست. کدامیک از ورزشکاران سابقه مدیریت دارد؟ همه جوانند. ورزشکاران خیلی خوبند اما نه برای وزارت، بلکه برای معاونت و مشاوره.

*یعنی الان نمی‌توانند وزیر باشند؟

می‌توانند اما حالا برای آنها زود است. اول باید مدیریت را تجربه کنند. من برای خودم می‌گویم حالا زود است. جرأت نمی‌کنم. من گفتم می‌خواهم رئیس فدراسیون شوم اما می‌دانم حالا برایم زود است، باید مدیریت را تجربه کنم. من سه سال مربیگری کردم اما سال اولم با سال سوم، زمین تا آسمان فرق داشت. سال اول بازیکنم دیر می‌آمد، دست و پایش می‌لرزید. بداخلاق بودم اما سال سوم با رفتارم بازیکن را هدایت می‌کردم.

*اما افشاردوست سرت کلاه گذاشت و دبیر شد.

نه، به من هم پیشنهاد نایب‌رئیسی دادند، خودم قبول نکردم. مطمئن باشید من بیرون از ورزش نمی‌مانم چراکه کار و تخصصم است. 15 سال خاک خوردم اما هیچ‌وقت دوست ندارم چیدمان‌ها اشتباهی باشد. دوست دارم چیدمان‌ها درست باشد. درست است که در کشور ما خیلی چیزها سر جایش نیست. اگر همه‌چیز بجا باشد، اگر من وارد کار شوم بازیکن متوجه می‌شود که پنجه زدن چیست، مصدومیت چیست.

مصاحبه از خبر آنلاین

پ.ن 1 : تو کل مصاحبه جمله ها یه جوری نبودن ؟! انگار سوال جواب ها به هم نمیومدن! و حتی جمله های پشت سر هم!

اگه به دردت خورد ، نظر یادت نره ...تاریخ : یکشنبه 30 تیر 1392 | 02:08 ب.ظ | نویسنده : سعــــدین | روزه دار باحال

به گزارش خبرگزاری فارس، پس از درخشش مردان والیبال ایــران در لیگ جهانی والیبال و کسب 5 برد و 5 شکست و کسب مقام نهم در اولین حضور خود در تاریخ برگزاری این رقابت‌ها و پیروزی 4 بر 2 در ایتالیا مقابل تیم ملی این کشور، چند تیم باشگاهی ایتالیایی به منظور جذب چند بازیکن ایــران ابراز تمایل و علاقمندی کردند.

از این بین می‌توان به پیشنهاد تیم ویبو والنتینای ایتالیا به فرهاد ظریف لیبروی تیم ملی کشورمان اشاره کرد. این تیم جز هشت تیم برتر سری A محسوب می‌شود.

فرهاد ظریف در این خصوص گفت: در حال حاضر در حال مذاکره و بررسی شرایط هستم. من از دو تیم ایرانـی نیز پیشنهاد دارم و می‌خواهم با دقت زیادی این انتخاب را انجام دهم، چرا که امسال سال حساسی برای تیم ملی است و در سال آینده نیز باید در لیگ جهانی شرکت کنیم.

وی تاکید کرد: باید طوری برنامه‌ریزی کنم که بتوانم بهترین عملکرد را در سال جاری داشته باشم و برای شرکت در لیگ جهانی سال آینده در سطح آمادگی خوبی قرار گیرم. خیلی دوست دارم بازی در سری A را تجربه کنم ولی باید همه جوانب را در نظر بگیرم.

 گزارش تصویری از مصاحبه بچه ها با فارس

نشست بررسی عملکرد تیم ملی والیبال

حمزه زرینی بازیکن تیم ملی والیبال

سعید معروف بازیکن تیم ملی والیبال

ور نرو با اون ! خراب میشه !!

سعید معروف بازیکن تیم ملی والیبال

لینک عکس ها

بچه ها برنامه ماه عسل که بچه های تیم بودن رو میتونید از اینجا دانلود کنید :

قسمت اول

قسمت دوم

قسمت سوم

اگر هم حجمش زیاد بود پشیمون شدین از دانلود، میتونید تو آپارات ببینیدش فقط

اگه به دردت خورد نظر یادت نره ...تاریخ : پنجشنبه 27 تیر 1392 | 04:40 ب.ظ | نویسنده : سعــــدین | روزه دار باحال

با اینکه اوج کارش در لیگ جهانی بود، اما همه فکرهایش را کرده بود. می خواست اولین حضورش را به جشن خداحافظی از تیم ملی گره بزند. اما خولیو ولاسکو سرمربی تیم ملی به او اجازه نداد. دستش درد نکنه به نظر ولاسکو ، هنوز برای او خداحافظی زود است. هرچند لیبروی ریز نقش ملی پوش، دلش می خواست از این به بعد به جای نگرانی در چشمان ترمه ، برق خوشحالی را ببیند اما نشد.  او بالاجبار ماند. چرا که همسرش هم همین را می خواست. حرف از فرهاد ظریف لیبروی تیم ملی والیبال است. او که از نظر خیلی ها در رقابتهای لیگ جهانی درخشید. وقتی در بازی با صربستان برای برگشت توپ از روی پنل تبلیغاتی افتاد، برای لحظه ای نفس ها را در سینه حبس کرد. حتی سرمربی صربستان هم جلوی چشمانش را گرفت تا صحنه دلخراشی را نبیند. اما او خیلی زود بلند شد، صحیح و سالم. بلند شد تا به قول خودش استارت پیروزیهای تیم ملی در ایتالیا و کوبا را زده باشد. ظریف حالا از تیم ویبو والنتیا در لیگ برتر ایتالیا پیشنهاد دارد و در حال بررسی پیشنهاد این تیم است.

*اهالی والیبال ایــران تصور می‌کردند مسابقه اول با آلمان را شاید ببازیم اما بازی دوم را می‌بریم چون تا زمان بازی دوم، ساعت بدن بازیکنان هم تنظیم شده و مشکلی از نظر بدنی نخواهند داشت. اما دقیقا برعکس این اتفاق رخ داد.

به هر حال ورزش را نمی‌شود پیش‌بینی کرد. اگر بخواهیم علمی‌اش را بگوییم، شاید با علم جور درنیاید. ولی بازی اول که آمدیم در سالن، انرژی خاصی گرفتیم. جو سالن را دیده بودیم اما آن روز مردم آمده بودند به استقبال ما تا تشکر کنند. شاید اگر بازی اول را می‌باختیم باز هم ما را تشویق می‌کردند. وقتی بازی اول شروع شد ما پایاپای آمدیم. وقتی هم که امیر غفور سه چهار امتیاز از سرویس گرفت ما فاصله گرفتیم. آن انرژی برگشت به تیم ما. شاید اگر امیر آن سرویس‌ها را در ست اول نمی‌گرفت، بازی به آن راحتی درنمی‌آمد. بازی دوم اما واقعا نمی‌شد. من تنها شبی که بعد از بازگشت به کوبا توانستم بخوابم، دو روز بعد از بازی دوم با آلمان بود. اصلا نمی‌توانستیم بخوابیم. پریشب تا ساعت 8 صبح بیدار بودم. 8 تا 12 ظهر خوابیدم. یعنی 4 ساعت. در سه شبی که در هتل بودیم، هر شب من و رحمان داوودی که هم اتاق بودیم 3 تا قرص می‌خوردیم که بخوابیم.  با این حال که سه تا قرص می‌خوردیم، ساعت یک می‌خوابیدیم و 4:30 صبح بیدار می‌شدیم. صبحانه را باید 9 تا 10 می‌خوردیم. ولی ما زودتر بیدار شده بودیم. رحمان ساعت 6:30 گفت بیا برویم صبحانه بخوریم. گفتم الان زود است ولی گفت بیا برویم. رفتیم پایین دیدیم همه بچه‌ها آمده‌اند صبحانه بخورند.

*یعنی بی‌خوابی شما را از پا انداخت.

بی‌خوابی و خستگی. خستگی سفر و اختلاف ساعت خیلی بد بود. من شنیده‌ام وقتی یک مسافرتی داری که 8 ساعت اختلاف ساعت دارد، باید 6-7 روز استراحت کنی تا بدنت به شرایط عادی برگردد. حالا شما حساب کن که ما وقتی رسیدیم کمتر از سه روز مهلت داشتیم و بعد با آلمان بازی کردیم.

*با این حال اگر انرژی روز اول را داشتید، در روز دوم آلمان نمی‌توانست ایــران را ببرد.

نه. در شرایط عادی نمی‌توانستند. البته آلمان تیم خوبی است. نمی‌خواهم بگویم ما خیلی خوبیم. آن‌ها هم تیم خوبی هستند. گیم اول هم پا به پای آلمان آمدیم. ولی اواخرش نتوانستیم. در گیم دوم هم همین طور. ولی در گیم آخر دیگر فاصله گرفتیم. در آن لحظات احتمالا همه می‌گفتند خدا کند زودتر تمام شود. دیگر خیلی خسته بودیم.

فرهاد ظریف

*البته گروه ما هم خیلی سخت بود. ما تیم پنجم شدیم با 15 امتیاز. در گروه اول تیم سوم 15 امتیاز گرفته بود و در گروه سوم تیم سوم فقط 13 امتیاز گرفته بود.

بچه‌ها و ولاسکو همیشه می‌گفتند ما یک سورپرایز داریم. حالا یا صربستان می‌شد یا آلمان. اما نتایجی که در کوبا و ایتالیا گرفتیم خیلی خوب بود.

*کوبا را فکر نمی‌کردید بتوانید ببرید؟

کوبا یک جو خاصی داشت. چرا؟ چون سالنش سرد بود. تماشاگرانش ساکت بودند. توپ توی زمین می‌خوابید کسی سر و صدا نمی‌کرد. اصلا انگار بازی رسمی نبود. جدا هیچ جای دنیا تماشاگراش مثل ایــران نیستن که از اول بازی تا آخر یه نفس تشویق میکنن.   حتی ایتالیایی ها هم وقتی دیدن تیمشون داره میبازه شروع کردن ! وقتی دو گیم را باختیم تازه فهمیدیم یک خبرهایی هست. البته برد مقابل ایتالیا هم یک اعتماد به نفس خوبی به ما داده بود. بازی اول را بردیم، بازی دوم را هم بردیم. در لیگ جهانی اعتماد به نفس خیلی مهم بود.

*جو خوبی که برای والیبال شروع شد، از آن دریافت تو بود. همان دریافتی که باعث مصدومیت کمرت شد. این برگ برنده بازی با صربستان در تهران بود. خیلی‌ها این حرکت تو را با حرکت عابدزاده در بازی با استرالیا مقایسه می‌کنند که پشتک می‌زد. یک جوری جو برگشت و اعتماد به نفس تیم بالا رفت.

این را من نباید بگویم. بحث مسائل انفرادی نیست. این حرکت جو خوبی داد. شاید اگر آن بازی را 3 - 2 می‌باختیم بردهای بعدش نبود. این حرکت باعث شد انرژی هواداران به بازیکنان انتقال داده شود.

*محمد موسوی هم در بازی با ایتالیا که توپ را با پا زد، این حرکت را ادامه داد.

بله همین‌طور است. آن صحنه‌ای که من زمین خوردم، سرمربی صربستان صورتش را برگرداند که صحنه را نبیند. کاپیتان صربستان هم صورتش را برگرداند که صحنه را نبیند. ولی خودم فکر می‌کردم که حالت نرمالی افتادم. نه واقعا عادی نبود ! مام هر بار که تلویزیون صحنه آهسته رو نشون داد مثل دفعه اول سکته کردیم !!


فرهاد ظریف


*البته همه نگران شده بودند و می‌خواستند مطمئن شوند اتفاق بدی برایت نیفتاده.

بچه‌ها می‌گفتند چرا یک دقیقه بیشتر روی زمین نخوابیدی که جو را بیشتر در دست بگیریم.  ما داشتیم میمردیم از ترس  گفتم نه بابا ولش کن. چه فیلمی بازی کنم؟ ولی خب رفتم به ایتالیا، کم کم کمردردم شروع شد. در بازی با کوبا هم درد داشتم و خیلی اذیتم کرد.  ولی من آدمی هستم که دردم را به کسی نمی‌گویم. حتی به ولاسکو هم نگفتم که درد دارم. آمدیم اینجا هم به او نگفتم که کمردرد دارم. گفتم فکرش راحت باشد چون آسیب دیده زیاد داشتیم و نمی‌خواستم من هم به مشغله‌های ذهنی‌اش اضافه شوم.

*شنیده بودیم قرار بود بازی دوم با آلمان، بازی خداحافظی شما باشد. درست است؟ چطور شد که به این فکر افتادی؟ ظاهرا آقای ولاسکو هم مخالفت کرده.

من این موضوع را فقط به سیچلو گفتم. این تصمیمی است که خیلی وقت بود گرفته بودم. یعنی قبل از لیگ جهانی به خود ولاسکو گفتم بودم ولی وقتی آمد ایــران قراردادش را تمدید کرد، آمد باشگاه پیکان و از من پرسید می‌توانی در لیگ جهانی به من کمک کنی؟ گفت اگر صد در صد می‌توانی کمک کنی، بیا و خداحافظی نکن. من به صد در صد تو نیاز دارم. من هم همان جا گفتم می‌آیم. گفتم لیگ جهانی هم که تمام شود، چون نتایج خوبی گرفتیم در بازی دوم با آلمان خداحافظی کنم. یکی از دلایلش هم که خانواده‌ام است. همسرم و دخترم ترمه. ولی یکی دو باری که با همسرم صحبت کردم مخالفت کرد. گفت اصلا این کار را نکن. من خیلی با خودم فکر کردم چون دیدم در اکثر رده‌ها بازی کردم و الان هم بهترین شرایط برای خداحافظی است. ولی وقتی با سیچلو صحبت کردم مخالفت کرد. من یک پیشنهاد از ایتالیا دارم که سیچلو گفت در چنین شرایطی که از ایتالیا هم پیشنهاد داری حیف است اگر بخواهی خداحافظی کنی. چون لوزانو هم آمده بود ایــران و تمرین من را دیده بود و گفته بود ظریف یکی از لیبروهای خوب است. اگر قرار بود خودم تصمیم بگیرم صد در صد خداحافظی می‌کردم. خداروشکر نزاشتن خودت تصمیم بگیری !!

*چرا؟ خسته شده‌ای؟

من هیچ وقت از والیبال خسته نمی‌شوم.

*اگر قبل از لیگ جهانی خداحافظی می‌کردی و می‌دیدی که ایــران در لیگ جهانی این نتایج را گرفته، حسرت نمی‌خوردی؟

ما لیبروهای خوبی در ایــران داریم. تا وقتی من در تیم ملی هستم، به جوان‌ترها نوبت نمی‌رسد. من به همین دلیل گفتم باید بروم. گفتم تا وقتی در تیم ملی باشم به کسی نوبت بازی نمی‌رسد که سیچلو گفت سیستم ما این‌طوری است که هر کسی در تیم ملی هست، باید تا آخرش باشد. مخالفت کرد. ولی اگر به خودم بود این کار را می‌کردم.

*یعنی می‌خواستی فداکاری کنی؟

من به خاطر خانواده‌ام می‌خواستم فداکاری کنم. ولی همسرم می‌گوید وقتی من گفتم به تیم ملی نرو، تو رفتی. حالا که رفتی تا آخرش بمان.

همسر ظریف: من نمی‌توانم قبول کنم که به خاطر ما این کار را می‌کرد. من آدمی هستم که احتیاجم را به زبان می‌آورم. آن زمان من می‌گفتم که انتظار دارم کنار خانواده‌ات باشی. ولی نبود. لازم دانست که نباشد. من هم قبول کردم. اما الان دیگر دوست ندارم از تیم ملی بیرون بیاید. چون الان زمانش نیست. البته خستگی هم یکی از دلایل این موضوع است. من فکر می‌کنم خانواده بهانه بود! می‌دانید چرا می‌گویم؟ چون آن موقع که ما گفتیم نرو، رفت، بعد که می‌گوییم برو میگوید نمی روم!

فرهاد ظریف

ای خدا ترمه چقد بامزه س  با پدرش هم ست کرده لباسشو

*شما چه موقعی گفتی به تیم ملی نرود؟

همسر ظریف: وقتی که به مسابقات جهانی رفت، دخترمان 6-7 ماهش بود. مدام به خاطر پدرش مریض بود. آخی

وقتی برگشتم، دخترم یک ماه من را نمی‌شناخت. بغلم نمی‌آمد.

همسر ظریف: می‌شناخت، ولی نمی‌خواست قبولت کند.

*به هر حال شما با یک والیبالیست معروف ازدواج کرده‌ای.

خانم من نمی‌دانست که من والیبالیست هستم.  اصلا هم به خاطر اسم فرهاد ظریف با من ازدواج نکرد. یعنی بعد از اینکه ما ازدواج کردیم فهمید که فرهاد ظریف کیست. من از سال 79 در والیبال هستم. سال 82 که تیم ملی جوانان بودم نامزد کردیم. همسرم هم پیگیر نبود. همسرم دان دو و کمربند مشکی تکواندو را دارد اما پیگیر اخبار والیبال نبود. اصلا ازدواج ما به سبک قدیمی‌ها و سنتی بود. مثل الان نبود. مادرم و خواهرم به خواستگاری رفتند و ما ازدواج کردیم.

همسر ظریف: البته خانواده ایشان گفتند که پسرشان ورزشکار است اما به عنوان یک ورزشکار معروف، شناختی از ایشان نداشتیم.

ظریف: سعید معروف می‌گفت رفته بودم پلیس + 10، لباس ورزشی تنم بود چرا ؟! و من را نمی‌شناخت. پرسیده بود ورزشکاری؟ گفته بود بله. بعد پرسیده بود فامیلت چیست؟ گفته بود معروف هستم. کارمند پلیس + 10 گفته بود اگر معروفی برای خودت هستی. فامیلت را بگو می‌خواهم بنویسم! 

فرهاد ظریف

*متولد چه سالی هستی؟

واقعی‌اش را بگویم؟ نه پس شوخی ش رو بگو !

*بله.

1357 / 10 / 3. در شناسنامه‌ام خورده 1361 / 12 / 12  صغر سنی که شاخ و دم نداره !!

*پس الان در تیم از همه بزرگ‌تر هستی؟

با امیر غفور 11 سال اختلاف سنی دارم. با فرهاد قائمی 10 سال. فقط با سعید و مهدی نزدیک هستم. سعید 29 سالش است. حالا لوشون نمیدادی ! پس اینام همشون صغر کردن !! به به

*از نادی بزرگ‌تر بودی؟

نادی 58 است، من 57. ولی به این چیزها نیست.

*در مورد موضوع خداحافظی از تیم ملی، الان وقتش نیست. الان باید بازی کنید.

شما دورادور می‌بینید که ما یک مسابقه انجام داده‌ایم. مثلا رفتیم با کوبا بازی کردیم. وقتی بازی اول با کوبا تمام شد، بعد برگشتیم هتل که ساعت حدود 12 - 1 شده بود. من خیلی بد خوابم. تا صبح نخوابیدم. یعنی نزدیک به 30 ساعت نخوابیدم. وقتی رفتم توی زمین به سیچلو گفتم من از دیروز نخوابیدم. گفت اشکالی ندارد، فقط برو توی زمین بایست. استرس کار ما خیلی زیاد است.

*ولی در بازی با کوبا خیلی خوب بودی.

من بازی نمی‌کنم، ولی وقتی با هر شرایطی به زمین بروم، سعی می‌کنم خوب باشم.

*با این تجربه‌ای که کسب کردیم، اگر بخواهی بگویی اشتباهاتمان چه بوده که باید دور بعدی نداشته باشیم، چه می‌گویی؟

اسمش را اشتباه نمی‌گذارم. من می‌گویم تجربه نداشتیم. یعنی اگر ما تجربه داشته باشیم، بازی روسیه 21 - 18 را نمی‌بازیم. 12 - 9 ست پنجم بازی با ایتالیا را نمی‌بازیم. 23 - 24 سرویس خراب نمی‌کنیم. پوئن‌های 20 به بالا باید یک سبک دیگر بازی کنی.

*یعنی می‌گویی در آن لحظات نباید سرویس پرشی می‌زدیم؟

نه، باید می‌زدیم. ولی باید با اعتماد به نفس می‌زدیم. ما سرویس پرشی نزدیم. سعید معروف آمد یک سرویس موجی را رد کند که خراب شد.   بازی با کوبا هم دقیقا گیم اول همین اتفاق افتاد. 24 - 23 بودیم که سرویس سعید خراب شد.  یعنی اگر این تجربه‌ها را داشته باشیم، پوئن 20 به بالا بازی کردن والیبال سخت‌تر می‌شود.

*شما خودتان در اردوی تیم ملی نمی‌گویید زرینی مچکریم؟

چرا؟

*چون الان همه از حمزه انتقاد می‌کنند. با آن سرویس‌هایی که می‌زد.

اتفاقا احمدی‌نژاد هم به حمزه گفت که دیروز نبودی! یکی درمیان سرویس‌هایت رد می‌شد.

من ندیدم ولی مثل اینکه امروز تو برنامه آفتاب مهربانی اومده بوده حمزه، بنده خدا خودش گفته که مردم تو خیابون به من میگن تو سرویس نزن

*خوب بازی می‌کرد اما بد می‌آورد.

حمزه پوئن‌های حساس را از دست می‌داد. 23 - 23 سرویس خراب کرد.

فرهاد ظریف

*این تب اتفاقاتی که در کشور افتاد چقدر در نتایج شما موثر بود؟ یعنی انتخابات ریاست جمهوری و پس از آن برد تیم ملی فوتبال مقابل کره جنوبی.

هر رشته ورزشی ایــران که برنده شود آدم خوشحال می‌شود. فوتبال هم باعث خوشحالی ما شد. ولی از نظر انتخاباتی نه. یعنی از نظر سیاسی هیچ تاثیری در روحیه ما نداشت. برای من هیچ فرقی نداشت.

*در تیم هم آن جو مثبت وجود نداشت؟

نه. کلا ورزشی کار می‌کردیم.

*شما هم کمی از سختی‌هایی که زندگی با یک ورزشکار دارد بگویید. در طول این مدتی که دخترتان به دنیا آمده چند بار پدرش در اردوی تیم ملی بوده؟ در لیگ که مشکل ندارید؟

همسر ظریف: چرا. در لیگ هم مشکل داریم. شاید لیگ از اردوی تیم ملی سخت‌تر هم باشد. چون از وقتی که آقای ولاسکو آمده، متاهل‌های اردوی تیم ملی که بچه هم دارند، هم ظهر به خانه می‌آیند هم شب. بماند که وقتی می‌آیند به خانه، وقتی برای صرف کردن ندارند. ولی به هر حال کار خوبی است. این فکر حرفه‌ای ولاسکو است. چون بازیکنی که با این سطح تجربه به خانه می‌آید، می‌داند که برای چه به خانه می‌آید و می‌آید که چه مسئولیتی را برعهده داشته باشد. ولاسکو هم این را می‌داند. یعنی این کارش عالی است. یعنی اگر هر مربی دیگری بود، طور دیگری برخورد می‌کرد و برنامه‌ای برای این قضیه نداشت.

*در لیگ که برای تیم‌های شهرستانی بازی می‌کنند شما هم به آن شهر می‌روید؟

همسر ظریف: بله. ما هم می‌رویم.

*الان قهرمانی آسیا پیش روی ماست. شما فکر می‌کنید تجربه‌ای که در لیگ جهانی به دست آوردیم چقدر در مسابقات آسیا به ما کمک می‌کند؟

شما فکر می‌کنید تیم‌هایی که مقابل ما بازی می‌کنند بازیکنانشان چقدر بازی ملی دارند؟ زیر 200 - 300 تا بازی ملی ندارند. ولی در ایــران ، با تجربه‌ترینشان من و حمزه و سعید هستیم. فکر نکنم تعداد بازی‌هایمان 100 تا بشود. تازه 60 تا از این بازی‌ها آسیایی است. ولی حضور در مسابقات جهانی، تجربه جهانی هم می‌خواهد. شما فکر کن می‌خواهی جلوی ایتالیا بازی کنی. زایتسف که می‌آید می‌گویی کفشش را نگاه کن، قدش را نگاه کن.  ولی الان دفعه دوم سوم است که ما با ایتالیا بازی کردیم. گفتیم اگر زایتسف است، برای خودش است.

*با توجه به اتفاقاتی که از جانب هواداران ایرانـی رخ داده بود، بازی دوم که زایتسف آمد داخل زمین، چیزی به شما نگفت؟

من شنیدم که در شبکه‌های اجتماعی برای او چیزهایی نوشته بودند. پرواز ما و ایتالیا با هم بود. یعنی ما و ایتالیا با یک پرواز از مودنا به ساساری رفتیم. اما او بازیکن حرفه‌ای است. اصلا به این مسائل کاری نداشت.

*شما در بازی با ایتالیا کمی با آن‌ها کری خوانی داشتید. حتی سیچلو و مربی ایتالیا هم با یکدیگر کری خوانی می‌کردند.

اصلا مربی ایتالیا در دنیا معروف است به اعتراض کردن. ولاسکو به ما می‌گفت این‌ها شخصیت‌شان همین‌طوری است. ولاسکو برای بازی دوم به ما گفت خصوصیت ایتالیایی‌ها طوری است که وقتی با تو کری می‌خوانند، باید یک ثانیه توی چشمشان نگاه کنی و برگردی. ما هم همین کار را می‌کردیم. گفت با این کار، آن‌ها تا آخر بازی حساب دستشان می‌آید. ایتالیایی‌ها دوست دارند وقتی به مشکل می‌خورند از نظر روحی روانی روی حریف کار کنند. اما سعید و حمزه چند برابر آن سرشان بلا آوردند.  یاد ورمگلیو و سعید افتادم تو بازی ایتالیا سال 2010 ...

* مربی آلمان هم همین‌طور بود؟

بازیکنانشان نه اما مربی‌شان بله. سر هر توپی اعتراض می‌کرد. به قول سعید می‌گفت روزنامه خودشان را خوانده، نوشته بوده که بیماری اعتراض دارد. نفهمیدم ! کی روزنامه کیو خونده ؟! سعید؟ ایتالیایی هم بلده ؟!  تا حالا ولاسکو اعتراض کرده؟ ولی مربی آلمان خیلی اعتراض می‌کرد.

*البته با آن فضایی که تماشاگران درست می‌کنند، مربیان تیم‌های دیگر حق اعتراض دارند. شاید بچه‌های ما باید بگویند که موقع سرویس زدن سر و صدا نکنند.

نه. مشکلی ندارد. نه توهینی می‌کنند نه حرفی می‌زنند. اگر چیزی خلاف قانون باشد، سریع جمعشان می‌کنند. مگر بچه‌های ما در ایتالیا سرویس می‌زدند، سر و صدا نمی‌کردند؟

*نه. صدایی که نمی‌آمد.

خب شاید اینجا صدایش را کم می‌کردند اما آنجا ما بودیم و می‌شنیدیم که تماشاگرانشان چقدر سر و صدا می‌کردند. دیگر عادی شده بود برایمان.

*قضیه اینکه تماشاگران ایرانـی موقع سرویس زدن حریف، دستشان را تکان می‌دهند چیست؟

نمی‌دانم. من آخر نفهمیدم این کار و آن کاری که پشتشان را می‌کنند به حریف، چه معنایی دارد.

*دخترت خیلی به تو وابسته است. آن روزی که او را به تمرین تیم ملی بردی، چطوری گذاشت تمرین کنی؟

آن روز نمی‌گذاشت از خانه بیایم بیرون. زنگ زدم سرپرست تیم ملی، گفت بیارش اینجا ما نگهش می‌داریم.

*این نسلی که در تیم ملی وجود دارد، ممکن است در آینده مدیریت والیبال را در دست بگیرد؟ از طرفی مردم می‌توانند امیدوار باشند که روند موفق تیم ملی در ادامه هم تداوم پیدا کند؟

من به شخصه علاقه‌ای به مدیریت ندارم. ولی برای اینکه این موفقیت‌ها ادامه پیدا کند باید دو برابر این تمرین کنیم. الان ما اگر برویم در بازی‌های آسیایی، می‌گویید چون در لیگ جهانی خوب بازی کردیم، در آسیا حتما قهرمان می‌شویم. ولی در آسیا اگر یک تیم را سه بر یک ببریم، می‌گویند چرا یک گیم باختید؟ دقیقا حرفی است که ولاسکو قبل از بازی با آلمان به ما زد. گفت الان توقعات رفته بالا، این‌طوری است. فکر نکنید خیلی راحت است. می‌گفت سطح آسیا بالاست، فقط نوع بازی کردنشان با اروپایی‌ها فرق می‌کند. به نظر من باید تمرینمان را خیلی بیشتر کنیم.

*این باخت آخر، در پاداشی که گرفتید تاثیر گذاشت؟

اصلا بحث پاداش نبود. بگذار جو تیم ملی را برایت بگویم...

*نه. کاری به جو تیم ملی نداریم. جو افرادی که قرار بود به شما پاداش بدهند عوض شد.

نه. هر کسی هر چیزی که قرار بود بدهد را داد.

*مجوز ورود یک خودرو به ایــران را هم گرفتید؟

قرار شد نام خودروها را مشخص کنند که از بین آن‌ها یکی را بیاوریم.

*اگر دولت عوض شود مشکلی پیدا نمی‌شود؟

این مجوزی است که صادر شده.

*اگر واقع بین باشیم می‌بینیم که قرار نیست ولاسکو تا ابد در ایــران بماند. فکر می‌کنی بعد از رفتن ولاسکو، فدراسیون از مربی ایرانـی استفاده می‌کند؟

کار فدراسیون خیلی سخت شده چون اگر می‌خواهند کسی را بیاورند، باید بهتر از ولاسکو باشد. چون من بازیکن وقتی با یک مربی کار می‌کنم که اطلاعاتش بالاست، نمی‌توانم با کسی که پایین‌تر از مربی قبلی است کار کنم. شاید بعضی بازیکنان که می‌آیند تیم ملی، وقتی به باشگاهشان برمی‌گردند با مربی باشگاه به مشکل می‌خورند. البته فعلا به این قضیه فکر نکرده‌ایم چون ولاسکو فعلا قرارداد دارد. به نظرم پیمان اکبری هم باید مثل حسین معدنی بیاید کنار ولاسکو کار کند. من از نظر فنی نمی‌گویم. فنی که اصلا نیازی به تعریف من نیست. منظور من ریزه کاری‌ها و روانشناسی‌های ولاسکو است. او می‌داند با هر کسی باید چطوری برخورد کند.

*فکر کنم ولاسکو هر لحظه برایتان یک سورپرایز دارد.

به کلمبیا و ایتالیا که رفته بودیم همه می‌آمدند با او عکس می‌گرفتند. مربیان آنجا می‌آمدند با ولاسکو عکس می‌گرفتند. حتی همسر والیبالیست قرن دنیا هم می‌آمد با ولاسکو عکس یادگاری می‌گرفت.

*چه اتفاقی افتاد که آن فینال مقابل ژاپن را باختید؟ در گوانگ‌ژو.

من نبودم. من در دو سال و نیمی که حسین معدنی سرمربی تیم ملی بود دعوت نشدم. البته یک دوره دعوتم کرد که انتخابی جام جهانی بود در تهران. تیم به مسابقات جهانی رفت و من دیگر دعوت نشدم. آن موقع مجتبی عطار رفت.

*الان لیبرو خوب در لیگ داریم؟

در لیگ داریم اما در تیم ملی به نظرم نداریم. چون در تیم ملی لیبروهای جوان حتی یک بازی جوان ندارند. این بازیکنان حتی جلوی تماشاگران ایرانـی هم نمی‌توانند بازی کنند.

*الان باید چه کار کنند که تجربه کسب کنند و پشتوانه ایجاد شود؟

الان تیم 23 سال تشکیل شده و یک دوره به مسابقه رفته و دوباره می‌خواهند بروند. بعد هم تورنمنت‌های غرب آسیا باشد و مسابقات معمولی هم این بازیکنان را ببرند، تجربه پیدا می‌کنند.

*ولاسکو خیلی جالب است. در هر دوره مسابقه، یک بازیکن جدید رو می‌کند.

واقعا همین‌طور است. علی مباشری و رحمان داودی را ببین. بازی علی مباشری از نظر ما که بازی می‌کنیم، چند برابر حمزه زرینی است. ولی یک سری بازیکنان چون اسم و رسم ندارند، به چشم نمی‌آیند. مباشری بازیکنی است که بازی‌اش به چشم نمی‌آید.

*رحمان داودی کسی است که اصلا خودش را یک طور دیگری نشان داد. او هم مثل خیلی از بازیکنان دیگر یکدفعه وارد تیم ملی شد اما عملکردش خیلی خوب بود.

البته این‌طور نیست که فکر کنید او حتما در تیم ملی می‌ماند. شاید در دور بعدی اصلا انتخاب نشود. پوریا فیاضی کسی است که در لیگ بهترین بازیکن پست خودش است اما در تیم ملی به سختی می‌تواند به جمع 12 بازیکن برسد. نوع بازی تیم ملی با تیم‌های باشگاهی خیلی فرق می‌کند.

*کار تیم ملی در جام ملت‌های آسیا خیلی سخت است چون آسیایی‌ها می‌آیند که مقابل ایــران خودی نشان بدهند. از آن طرف ایــران قهرمان دور قبل بوده و همه انتظار دارند ایــران قهرمان شود.

دقیقا ایتالیا هم همین را می‌گفت. می‌گفت شما جلوی ایتالیا چیزی برای از دست دادن نداشتید و راحت بازی کردید. الان در آسیا ذهنیت تیم‌های حریف مقابل ایــران همین‌طوری شده. چیزی برای از دست دادن ندارند. می‌آیند و بازی خودشان را می‌کنند. اگر ببرند که ایــران را برده‌اند، اگر ببازند هم به ایــران باخته‌اند. خدا را شکر در دوره ولاسکو دیگر مغرور نمی‌شویم. واقعا خدا رو شکر

*می‌گویند در بازی آخر ولاسکو گذاشت تیم ببازد که بچه‌ها مغرور نشوند.

نه بابا. بنده خدا اصلا دوست ندارد بازی دوستانه را هم ببازد. چه برسد به بازی با آلمان در ورزشگاه آزادی. این اولین باری است که یک تیم برای اولین بار به لیگ جهانی می‌آید و 15 امتیاز می‌گیرد. آخرین باری که یک تیم به لیگ جهانی رسید، چک بود که 3 یا 4 امتیاز گرفته بود.

*اصلا تیم سوم گروه سوم 13 امتیاز داشت.

بله. وقتی بازی با روسیه تمام شد ولاسکو گفت اشکال ندارد. غصه نخورید. آرژانتین اولین دوره که به لیگ جهانی آمد همه بازی‌هایش را باخت. حتی یک بازی هم نبرد. حتی یک بازی را 3-2 هم نکرد. ما هم می‌گفتیم ای خدا ما مثل آرژانتین نشویم که هم بازی‌ها را ببازیم. این‌طوری شده بود. اصلا فکرش را نمی‌کردیم که شرایط این‌طوری برگردد.

*روسیه هم از دست ایــران فرار کرد. چون اگر آن‌ها در بازی اول به ما نمی‌خوردند، ممکن بود یکی از بازی‌ها را ببازند.

بله. چون بازی اول بود توانستند هر دو مسابقه را ببرند. ما در بازی اول خودباوری نداشتیم.

*سال بعد در کدام تیم لیگی بازی می‌کنی؟ باریج اسانس؟

شاید بروم ایتالیا.

*از کدام تیم پیشنهاد داری؟

ویبو والنسیا.

*در سری آ است؟

نمی‌دانم اسم لیگشان دقیقا چیست اما می‌دانم لیگ برترشان است.

*پیشنهاد را به ولاسکو داده بودند؟

زنگ زده بودند به ولاسکو که ما چند تا بازیکن می‌خواهیم.

*موسوی را هم می‌خواهند؟

راحت به شما بگویم، همه بازیکنانمان را می‌خواهند. البته از نظر مالی در آنجا شرایط خوب نیست. ولی من برایم پول مهم نیست.

*الان قرارداد یک بازیکن حرفه‌ای والیبال چقدر است؟

در ایتالیا پارسال تا 600 - 700 میلیون می‌دادند. اما امسال بودجه‌هایشان کم شده. فکر کنم امسال به بچه‌های ما 60 - 70 هزار یورو پیشنهاد داده‌اند. ولی بچه‌های ما اینجا بیشتر از این می‌گیرند. تازه کنار خانواده‌شان هم هستند.

*بهنام محمودی مهمان ما بود. می‌گفت بچه‌هایی که از خارج پیشنهاد دارند باید بروند.

بله. حسین معدنی هم به من می‌گفت. گفتم من می‌خواهم بروم، گفت فرهاد اصلا دنبال پولش نباش. گفتم من هم دنبال پولش نیستم.

اگه به دردت خورد ، نظر یادت نره ...تاریخ : پنجشنبه 27 تیر 1392 | 03:30 ب.ظ | نویسنده : سعــــدین | روزه دار باحال

اعضای تیم ملی والیبال با حضور در خبرگزاری فارس در خصوص مسائل مختلف و عملکرد تیم ملی در لیگ جهانی صحبت کردند.

خبرگزاری فارس: پاداش‌ها به 50 میلیون خلاصه شد/از علاقمندی به حضور رویانیان در والیبال تا وزیر شدن دایی

به گزارش خبرگزاری فارس، تیم ملی والیبال ایــران نخستین حضور خود در لیگ جهانی را در بیست ‌و‌ چهارمین دوره این رقابت‌ها تجربه کرد که به نوعی شگفتی‌ساز این رقابت‌ها لقب گرفت. نخستین حضور تیم ملی والیبال ایــران در رقابت‌های لیگ جهانی همراه با پنج پیروزی و پنج شکست بود که 15 امتیاز نیز برای ملی‌پوشان ایــران به ارمغان داشت.

پس از این موفقیت والیبال ایــران، بر آن شدیم تا از چند ملی‌پوش دعوت کنیم و در خصوص این مسابقات با آنها گفت‌گو کنیم؛ سعید معروف، کاپیتان تیم ملی والیبال، سید محمد موسوی عراقی، بهترین مدافع روی تور مرحله مقدماتی لیگ جهانی و حمزه زرینی، بازیکن متعصب تیم ایــران میهمانان خبرگزاری فارس بودند و میزگرد بررسی عملکرد تیم ملی در لیگ جهانی با حضور آنها تشکیل شد.

متن مصاحبه خبرگزاری فارس با سعید معروف، سید محمد موسوی و حمزه زرینی را در زیر می‌خوانید:

* درخصوص لیگ جهانی و نکاتی که از حضور در این مسابقات یاد گرفته‌اید صحبت کن.

سعید معروف: شرایط بسیار سختی در لیگ جهانی حاکم است، اما ایرانیها باهوش هستند.  ورزشکاران ایرانـی از نظر هوشی جز خوب‌های دنیا هستند به همین دلیل توانستیم خیلی زود با شرایط سخت لیگ جهانی کنار بیاییم. سفرهای طولانی و بازی‌های سخت واقعا به بازیکنان فشار آورده بود و کمتر کسی فکر می‌کرد بتوانیم چنین نتایجی کسب کنیم. خودمان ذهنیتی داشتیم که می‌خواهیم با تیم‌های خوب دنیا رقابت کنیم و در مرحله اول دنبال رقابت نبودیم؛ هدف اول‌مان رقابت پایاپایی با قدرت‌های دنیا بود. خوشبختانه همه چیز همانطور که پیش‌بینی می‌کردیم پیش رفت و چه بسا بهتر هم بود. اینکه بازیکنان خیلی زود توانستند با این شرایط کنار بیایند برای خودم هم عجیب بود و واقعا نشان دادیم که توانایی حضور در جمع برترین‌ها را داریم.

در هر بازی با ترکیبی متفاوت بازی کردیم و تقریبا تمام بازیکنان وارد میدان شدند. این نشان می‌دهد که ما اینقدر در والیبال ایــران بازیکن داریم که می‌توانیم از آنها بهره ببریم برای سال‌های آینده. اصلا فکر نمی‌کردیم بتوانیم پنج پیروزی کسب کنیم؛ پیش از آغاز مسابقات هم اعلام کرده بودم که حریفان از پیش بازنده برابر بزرگان دنیا نیستیم. در کل شروع مسابقات به ما کمک کرد تا با اعتماد به نفس در ادامه راه فعالیت کنیم و پدیده لیگ جهانی شویم.

حمزه زرینی: چند سالی بود که انتظار رفتن به لیگ جهانی را می‌کشیدیم و خوشبختانه امسال توانستیم به هدف‌مان برسیم. لیگ جهانی از آن چیزی که فکر می‌کردیم سخت‌تر بود. بازی اول را دیدید که استرس داشتیم و واگذار کردیم، اما در بازی برابر صربستان عملکردمان بهتر شد؛ هرچند که بازی اول را واگذار کردیم، اما فکر می‌کنم اعتماد به نفس لازم را به دست آوردیم. روند پیشرفت تیم ایــران ادامه پیدا کرد و توانستند توانایی‌ها که داشتند را بروز بدهند. قول داده بودیم با تمام توان به مصاف حریفان برویم. هیچ‌وقت قول پیروزی به کسی ندادیم، اما قول دادیم که مردم شاهد یک بازی خوب از ایــران باشند و همیشه کنار بازی خوب نتیجه هم حاصل می‌شود. بازیکنان از جان و دل مایه گذاشتند و در ایتالیا بازیکنان مطرح و قدیمی والیبال این کشور می‌گفتند که ایرانیها یک فرق با بقیه تیم‌ها دارند و آن هم این است که ایرانیها با قلب خود بازی می‌کنند. دقیقا همینطوره . واقعا ایرانی با غیرت که میگن درسته ! بعد از بازی‌هایمان در ایتالیا وارد کوبا شدیم و هدف‌مان کسب حداقل یک پیروزی برابر این تیم بود، اما از آغاز بازی اول دیگر اصلا به باخت فکر نمی‌کردیم و خوشبختانه در خاک کوبا توانستیم این تیم را شکست دهیم.

پس از آن هم در بازی اول برابر آلمان بازی خیلی خوبی شد و در هر امتیاز همانگونه که می‌خواستیم همه چیز پیش رفت، اما در بازی دوم باور کنید که حداقل 11 بازیکن ساعت 6 صبح خوابیدند! چراکه اختلاف زمانی کوبا با ایــران تمام برنامه‌های ما را به هم ریخته بود و در بازی آخر تاثیراتش را هم دیدید. ترکش‌های اختلاف زمانی کوبا با ایــران هنوز هم در بدن بازیکنان هست و در چند وقت اخیر من روزها می‌خوابم و شب‌ها بیدارم! :جغد

سید محمد موسوی: صحبت‌های کلی را بچه‌ها مطرح کردند؛ من فقط می‌خواهم چند نکته را به آنها اضافه کنم. یکی از مهم‌ترین ثمره‌های حضور در لیگ جهانی برای ما رسیدن به خودباوری و کسب اعتماد به نفس بود. ما به این باور رسیدیم که می‌توانیم کارهای بزرگ انجام دهیم و تیم‌های قدرتمند را شکست دهیم. پیش از این تلاش می‌کردیم و خودمان را می‌کشتیم تا در آسیا قهرمان شویم، اما حالا تیم‌مان از دید مردم به جایی رسیده که همه از باخت در بازی دوم برابر آلمان ناراحت می‌شوند. آلمان سال گذشته پدیده بوده و عنوان ششم را کسب کرده است و یکی از بهترین‌های دنیاست، اما اعتماد به نفس و خودباوری بازیکنان و درخواست مردم به حدی رسید که ما می‌توانیم حریفان را شکست دهیم.

هرچند که توقع مردم فشار و استرس ما را بالا می‌برد، اما قطعا این فشارها به ما کمک می‌کند تا پیشرفت کنیم. انسان همیشه در فشار پیشرفت می‌کند. وقتی کسی از ما انتظار نداشته نباشد تا تیمی را ببریم قطعا می‌بازیم، اما وقتی این فشار روی ماست و خودمان از خودمان توقع پیروزی داریم، تمام تلاشمان را به کار می‌گیریم و به پیروزی هم فکر می‌کنیم.

* فکر می‌کردی که والیبال ایــران باز هم پدیده شود؟

سعید معروف: در بازی آخر هم دچار غرور کاذب نشدیم؛ آلمان سال گذشته و در لهستان ما را نیم ساعته شکست داده بود!  این تیم شانس صعود به مرحله بعد را داشت و تیم بسیار خوبی بود. اصلا قرار نبود حتما آنها را شکست دهیم. در بازی اول هم آلمان‌ها بسیار خوب بازی کردند، اما فکر می‌کنم تحت تاثیر تماشاگران ایــران بودند که باختند. تمام تیم‌ها در لیگ جهانی باخت را تجربه کردند؛ حتی برزیل. والیبال ایــران هم درست است که پیشرفت کرده، اما آنقدر قدرت ندارد که بتواند تمام تیم‌ها را با قدرت شکست دهد.

* تاثیر ولاسکو روی نتایج ایــران در لیگ جهانی چقدر بود؟

سید محمد موسوی: ولاسکو با نام بزرگی که داشت به والیبال ایــران شخصیت در جهان داد. خیلی‌ کشورها والیبال ایــران را از زمان ولاسکو شناختند. از زمانی که وی آمد بازی‌های تدارکاتی خوبی داشتیم، چراکه پیش از آن تیم‌های بزرگ دنیا اصلا والیبال ایــران را نمی‌شناختند و فکر می‌کردند ما تیم کوچکی هستیم. می‌دانستیم بازی کردن با تیم‌های بزرگ باعث پیشرفت ما می‌شود و خوشبختانه از زمان حضور ولاسکو این هدف محقق شد و دید والیبال دنیا نسبت به ایــران مثبت‌تر شد.

ولاسکو برخلاف آن چیزی که فکر می‌کنند از نظر فنی بالاست که واقعا هم اینگونه است، اما یک روانشناس خیلی خوب است و همیشه از نظر روانی با بازیکنان صحبت می‌کند. حتی پیروزی‌هایی داشتیم که بسیار شیرین بوده و همه در باد آن خوابیده بودند، اما ولاسکو صبح بعد از آن بازی که همه انتظار دارند ولاسکو با روی گشاده به تمرین بیاید، کاملا برعکس رفتار می‌کند؛ یعنی یک تبریک کوچک و یک خسته نباشید می‌گوید و بلافاصله تمرین را با جدیت آغاز می‌کند. صبح بازی دوم برابر آلمان یک تبریک و خسته نباشید گفت و ادامه داد که ما بازی‌های آسیایی را در پیش داریم؛ حتی در مورد بازی‌ دوم برابر آلمان هم حرفی نزد. همه فکر می‌کنند که ما کار آسانی در مسابقات قهرمانی آسیا داریم و تمام بازی‌ها را با نتیجه سه بر صفر می‌بریم و مسابقه تمام می‌شود، اما اینگونه نیست. ولاسکو از حالا روی این قضیه تمرکز کرده است و در مجموع فکر می‌کنم ولاسکو از نظر روانی خیلی خوب با بازیکنان کار می‌کند.

سعید معروف: من قبل از حضور در لیگ جهانی هم گفتم که ولاسکو چندین سال در لیگ جهانی بوده و از تمام شرایط این مسابقه با خبر است و می‌تواند بسیار به ما کمک کند. وی همیشه تذکر می‌‌داد و می‌گفت که لیگ جهانی با تمام مسابقات دنیا فرق می‌کند و واقعا هم اینگونه بود، اما تجربه‌های ولاسکو کمک کرد تا بازیکنان ایــران خیلی زود با شرایط لیگ جهانی هماهنگ شوند و خیلی راحت بتوانند این مسابقات مهم را هضم کنند. با توجه به نتایجی که کسب کردیم و حس خوبی که بعد از بازی‌ها داشتیم به ما کمک کرد تا برای بازی‌های بعدی با روحیه‌تر ظاهر شویم. رقابت‌های امسال کمک می‌کند تا در سال آینده هم با تجربه‌تر ظاهر شویم و بتوانیم نتایج بهتری کسب کنیم.

حمزه زرینی: از زمان حضور ولاسکو والیبال ایــران بسیار تغییر کرده و نیازی نیست که من در این خصوص صحبت کنم. دیدن نتایج خوب تیم ملی از بیانش شیرین‌تر است. ایــران از زمان حضور ولاسکو پله به پله بالا رفته است و حالا نگه داشتن تیم در این جایگاه کار بسیار سختی است. ولاسکو همیشه می‌گفت که در باد موفقیت‌ها و پیروزی‌ها نخوابیم.

* تا حالا از دست ولاسکو ناراحت شده‌اید؟

سعید معروف: ناراحت که شده‌ایم، اما ناراحتی همه جا هست. ناراحتی خاصی که به کینه تبدیل شود نبوده است. در والیبال مسائلی وجود ندارد که مثلا یک بازیکن به خاطر تعویضش ناراحت شود. ناراحتی‌هایی هم که بین بازیکنان و مربیان پیش می‌آید به خاطر فشار مسافرت‌ها و طولانی بودن سفرها است، اما واقعا تبدیل به کینه نمی‌شود و خیلی زود همه چیز فراموش می‌شود. چقدر خوب. واقعا شاید کسی فکر نمیکرد اینقدر زود معروف برگرده به تیم ملی ولی دیدیم هر دو (هم معروف هم ولاسکو) عاقلانه ترین تصمیم رو گرفتن ...  اتفاقا اون کاری که ولاسکو اول اومدنش انجام داد به نظرم معروف رو به خودش اورد !

حمزه زرینی: ولاسکو در لیگ جهانی تمام نکات را به ما تذکر می‌داد؛ برای مثال اگر از غذایی خوشمان نمی‌‌آمد می‌گفت همین است و باید بخورید! قرار نیست هر غذایی که می‌خواهید به شما بدهند    از زمانی که به والیبال ایــران آمد خیلی خوب کار کرد، اما واقعا اتفاقی نیفتاد که از دستش ناراحت شوم. هر مربی نظر خاص خودش را دارد و برخی مواقع مثلا برای بازی با ایتالیا من را دعوت نکرد و اعتراضی نکردم. بزرگ‌ترین ناراحتی که بازیکنان تیم ملی از ولاسکو دارند این است که اجازه نمی‌دهد بازیکنان نوشابه بخورند!  مخصوصا شهرام محمودی خیلی سخته دوری از نوشابه واسش !!

* از عملکردی که داشتی راضی هستی؟

حمزه زرینی: واقعیتش نه؛ پیش از آغاز مسابقات از نظر بدنی خیلی آماده بودم، اما در طول مسابقات از نظر روحی به مشکلاتی خوردم و نوسان زیادی داشتم و ثبات کافی را نداشتم. در بازی برابر ایتالیا بازی اول به میدان نرفتم و مسابقه دوم بازی کردم؛ مقابل صربستان، بازی اول بد بودم و بازی دوم بهتر شدم. مقابل روسیه بازی اول خوب بودم و بازی دوم بد بودم و کلا ثبات نداشتم.

* توجه به والیبال در اوج قرار دارد؛ فکر می‌کنید این توجه تا چه زمانی ادامه داشته باشد؟

حمزه زرینی: توجهات و تشکرهایی که به والیبال شد وظیفه ما را سخت‌تر کرد. این موضوع یک اعلام خطری هم برای ما بود که دیگر حق اشتباه و شکست نداریم. در هیئت دولت هیچ حرفی از مسابقات قهرمانی آسیا زده نمی‌شد و همه به فکر مسابقات پس از آن بودند که جهان است. همه در حال حاضر ما را قهرمان آسیا می‌دانند، در حالی که به نظر من در جام ملت‌ها با تیم‌های قدرتمند آسیا بازی خواهیم کرد. هرچند که پیروزی حریفان بر ایــران یک اتفاق بزرگ برایشان محسوب می‌شود، اما به هر حال کار سختی داریم، چراکه تمام تیم‌ها با قدرت برابر ایــران قرار می‌گیرند و چیزی برای از دست دادن ندارند، چراکه اگر ببازند پیش خود می‌گویند برابر ایرانـی که ایتالیا را شکست داده باخته‌ایم و اگر ببرند هم که خیلی خوشحال می‌شوند؛ پس ما محکوم به برد هستیم.

حالا که والیبالیست‌ها محبوب‌تر شده‌اند و همه رسانه‌ها به این رشته توجه می‌کنند، امیدوارم بتوانیم شرایط را به گونه‌ای رقم بزنیم که این توجهات ادامه داشته باشد.

سید محمد موسوی: در ورزش ایــران همه نتیجه‌گرا هستند؛ اگر در لیگ جهانی این نتایج کسب نمی‌شد قطعا این توجهات هم نبود پس ما باید تلاش کنیم تا همیشه بهترین نتیجه را کسب کنیم. ما برای کسب نتیجه در لیگ جهانی حضور پیدا کردیم. پس از بازی‌های اول که باختیم همه گفتند که خیلی خوب بازی کردیم، اما من گفتم نه؛ ما باید حتما پیروز شویم. خوب بازی کردن کافی نیست و انتظارم از تیم ایــران پیروزی بود. خوشحالم که مقامات عالیرتبه به والیبال ایــران توجه می‌کنند و البته کمی هم نگرانم که اگر خدایی ناکرده در یک مسابقه نتیجه نگیریم از آن بالا با سر سقوط می‌کنیم. خدا نکنه  والیبال پله به پله پیشرفت کرده است، اما در لیگ جهانی ناگهان چند پله بالاتر رفتیم. امیدوارم اتفاقی رخ ندهد که با یک نتیجه بد ناگهان سقوط آزاد داشته باشیم.

* می‌گویند ولاسکو بذر مدیریت یزدانی‌خرم را برداشت کرده است؛ چقدر با این موضوع موافقید؟

سعید معروف: مخالف نیستم، اما فکر می‌کنم که حدود هشت سال است که داورزنی رئیس فدراسیون شده است. نسل کنونی با نسل قدیم فرق می‌کند و خیلی چیزها تغییر کرده است. یزدانی خرم در زمان خودش بسیار زحمت کشید و ما نخستین مدال آسیایی خود را با وی و در مسابقات آسیایی بوسان کسب کردیم که همه گفتند نسل طلایی والیبال ظهور کرد؛ پس از آن قهرمان آسیا شدیم و گفتند نسل طلایی این تیم است و حالا در لیگ جهانی موفق شده‌ایم و می‌گویند که نسل طلایی تیم ملی کنونی است و چه بسا نسل بعدی ما در بین چهار تیم برتر دنیا قرار بگیرند و همه بگویند که آن تیم نسل طلایی است،  اما نمی‌توان موفقیت‌های کنونی را خیلی به گذشته ربط داد. در اینکه یزدانی خرم نقش داشته که والیبال با ثبات کارش را پیش ببرد شکی ندارم، اما داورزنی هم مدیریت با ثباتی دارد. قبول ندارم که ولاسکو بذر مدیریت یزدانی خرم را برداشت کرده است، چراکه بازیکنان این تیم چندین سال است که کنار هم و با مربیان مختلف کار کرده‌‌اند و نگاهشان آنقدر حرفه‌ای شده‌ است که می‌توانند با هر مربی کار کنند. داورزنی و ولاسکو کمک کردند که با مدیریت خوبشان همه چیز را کنار هم قرار دهند؛ یعنی داورزنی تمام اختیارات را به ولاسکو داد، ولاسکو به بازیکنان اعتماد کرد و بازیکنان با تمام وجود در اختیار این مربی بودند و در کل شرایط به گونه‌ای پیش رفت که مجموعه والیبال به موفقیت رسید. در موفقیت‌ها همیشه همه خود را سهیم می‌دانند و پس از کسب مقام 400 نفر در فردوگاه با ما عکس می‌گیرند، اما اگر بازنده باشیم تنها 12 بازیکن در فرودگاه می‌مانند.  در حال حاضر همه خود را سهیم می‌دانند و ما هم خود را سهیم می‌دانیم؛ همه جا گفته‌ام که از آشپز فدراسیون تا مدیران رده بالای فدراسیون در این موفقیت‌ها سهیم هستند؛ نمی‌توان گفت که ولاسکو عامل اصلی بود یا بازیکنان و داورزنی، بلکه مجموعه عوامل دست به دست هم دادند تا والیبال به موفقیت رسید.

حمزه زرینی: اولین اردویی که به تیم ملی نوجوانان دعوت شدم، اصلاً حقم نبود و مدیون یزدانی خرم هستم، چراکه به صورت تشویقی مرا به تیم دعوت کرد، اما این موفقیت کنونی ربطی به آن زمان ندارد. شاید نایب قهرمانی در گوانگجو به مدیریت یزدانی خرم ربط داشت، چون همان تیمی بود که در دوران یزدانی خرم سر و شکل گرفته بود. موفقیت کنونی والیبال به مدیریت 4-5 سال اخیر برمی‌گردد. فدراسیون والیبال در سال‌های اخیر تنها به یک هدف از پیش تعیین شده خود نرسید که آن هم رفتن به المپیک بود.

داورزنی یک کار مثبت بزرگی که در دوران مدیریتش کرد استفاده و دعوت از ولاسکو بود. زمانی که این مربی بزرگ به ایــران آمد برخی‌ها از وی انتقاد می‌کردند و می‌گفتند که دوران ولاسکو تمام شده است.

* برخی‌ها می‌گفتند همان‌قدر که ولاسکو به والیبال ایــران کمک کرد، به همان اندازه والیبال ایــران به ولاسکو کمک کرد تا دوباره احیا شود...

حمزه زرینی: این نظر برخی از منتقدان است؛ زمانی که ولاسکو آمد برخی‌ها گفتند که دوران این مربی تمام شده است، اما وقتی نتیجه‌گیری‌ها آغاز شد همه گفتند که این مربی بهترین گزینه بود. داورزنی با این تصمیم ریسک کرد و حالا هم جوابش را گرفت. وقتی نتیجه حاصل می‌شود همه خود را سهیم می‌دانند و وقتی ناکام می‌شویم همه خود را کنار می‌کشند.  خدا کند وقتی روزی والیبال ایــران نتیجه نمی‌گیرد همه مقابل ما جبهه نگیرند و خود را سهیم بدانند. در مجموع فکر می‌کنم که مدیریت کنونی فدراسیون نقش پررنگ‌تری در موفقیت‌های کنونی دارد.

* نظرتان در خصوص پاداش‌هایی که گرفتید چیست؟ از اینکه پاداش‌تان با فوتبالی‌ها یکسان شده، چه احساسی دارید؟

سعید معروف: هنوز که چیزی نداده‌اند و بهتر است در مورد چیزهایی که داده‌اند صحبت کنیم. اگر لَنگِ پاداش هستید (البته این اصطلاح مناسب این موقعیت نبودا ! ) باید بگویم که پاداش ما به همان 50 میلیون خلاصه می‌‌شود و دیگر چیزی نمی‌دهند.

سید محمد موسوی: اول اینکه باید بگویم که فوتبال قابل مقایسه با سایر رشته‌ها نیست و این در تمام دنیا حاکم است. گویی فوتبال اصلا ورزش نیست. پاداشی که از نظر مبلغی به ما دادند 50 میلیون تومان و به اندازه فوتبالیست‌ها بود که همان موقع دادند. پیش از بازی با آلمان رحیمی، معاون اول رئیس جمهور به هتل آمد و شام را با هم صرف کردیم. وی در آن مراسم اعلام کرد پاداشی به والیبالی‌ها خواهیم داد که تاکنون به ورزشکاران نداده‌اند. ما آنقدر ذوق زده شدیم که تقریبا همه بازیکنان با 5 صبح بیدار بودند!  میخواستن ببینن چقدر جنبه دارید ! همش فکر این بودیم که پورشه را سوار می‌شویم و خانه را هم که فلان جا داریم و دیگر زندگی‌مان راحت می‌شود، یعنی تا پورشه سوار نشین راحت نمیشود زندگیتان ؟! اما یکشنبه در هیئت دولت 50 میلیون تومان به ما دادند و قول دادند که حواله ماشین را پس از تصویب به ما بدهند، اما فکر می‌کنم دولت روزهای آخر خود را سپری می‌کند و تا دولت بعدی بخواهد کار را در دست بگیرد و پاداش ما را بدهد، فکر می‌کنم همه چیز فراموش شود.

از طرفی صحبت شد که بازیکنان خق ندارند ماشین‌های بنز و بی‌ام و وارد کنند و معلوم نیست چه ماشینی قرار است انتخاب کنند. خانه‌ای را هم که اعلام کرده بودند شرایط خاص داشت، یعنی باید متاهل باشیم و هیچ خانه‌ای به نام‌مان نباشد؛ بالاخره ما ورزشکار هستیم و حداقل یک خانه در تهران یا شهرستان به نام‌مان هست و در واقع اهدای خانه به ما هم منتفی است. از طرفی قرار بود مسکن مهر هم باشد که پولش را خودمان باید پرداخت کنیم، اما باید بگوییم که بسیار راضی هستیم. متاسفانه پس از اعلام این خبر پیامک‌های زیادی دریافت کردم و همه تبریک گفتند که ماشین و خانه دریافت کرده‌ایم. وقتی ماشین و خانه بدهند که از آنها تشکر می‌کنیم؛ حالا در جامعه همه فکر می‌کنند که چه خبر شده است و والیبالیست‌ها چه زندگی خوبی دارند. به قول مادرم که می‌گوید ما را سر چشم‌ها هم انداختند، اما چیزی به شما نرسید. حتی همان شب نکونام هم آمد و به رحیمی گفت که به ما هم هنوز مسکن و ماشین نداده‌اید؛ اگر قرار است بدهند دست‌شان درد نکند. ما توقع زیادی نداریم و می‌دانم که بازیکنان به همان 50 میلیون تومان هم راضی هستند، اما اینکه اعلام کنند و ندهند خیلی بد است.

* برخی مخاطبان می‌گفتند که ایــران از بین شش تیم پنجم شده است؛ چرا اینقدر موضوع را بزرگ می‌کنید و ... کمی در خصوص این موضوع صحبت کنید.

حمزه زرینی: بازی اول را که به روسیه باختیم خیلی ناراحت بودیم؛ ولاسکو گفت ناراحت نباشید و سعی کنید یاد بگیرید و لذت ببرید. وی می‌گفت آرژانتین در نخستین حضورش در لیگ جهانی بدون پیروزی حتی در یک گیم از دور مسابقات کنار رفته‌ است. تیم‌های دیگری را مثال زد که نهایتا یک برد داشتند و شما بیایید و طلسم را بشکنید. ما در مجموع لیگ جهانی نهم شدیم و در میانه جدول قرار گرفتیم و اگر کمی شرایط بهتر می‌شد می‌توانستیم صعود کنیم. ما از تیم اول گروه خود که ایتالیا بود چهار امتیاز گرفتیم. کوبا که چندین دوره قهرمان بوده را دو بار شکست دادیم و تمام این نتایج شگفتی است. وقتی بازی اول را باختیم و به ایــران آمدیم همه گفتند که چقدر خوب بازی کردید و مهم نیست که باختید، اما حالا همه می‌گویند که چرا به آلمان باختید؟ پس این نشان می‌دهد که توقعات بالا رفته است.

* ایــران در دو بازی میزبان بود؛ در بازی اول ناظر بازی گفت سالن گرم است و در بازی دوم ناظر اعلام کرد تنها مشکل میزبانی ایــران به صدا و سیما مربوط می‌شود. حالا نظر شما که به کشورهای مختلف هم سفر کردید در مورد میزبانی ایــران چیست و مهم‌ترین نقطه ضعف را کجا می‌دانید؟

حمزه زرینی: میزبانی ایــران نسبت به سایر کشورها چیزی کم نداشت. تنها یک بدی داشت و آن هم این بود که ظرفیت سالن باید 100 هزار نفری می‌شد! چون فکر می‌کنم والیبال ایــران ظرفیت 100 هزار تماشاگر را دارد. امکانات ایــران بسیار خوب بود؛ نه اینکه به عنوان یک ایرانـی این حرف‌ها را بزنم، واقعاً اینگونه نیست. همه چیز عالی بود.

سید محمد موسوی: اگر بهتر نبود، بدتر نبود. در ایتالیا به ما غذا نمی‌دادند. یک ظرف غذا می‌آوردند و ما هم 20 نفر بودیم؛ آن ظرف چهار نفر را سیر می‌کرد و بقیه باید نیم ساعت منتظر می‌ماندند تا غذای بعدی برسد. هتل ایتالیایی‌ها در شهر ساساری فکر می‌کنم دو یا سه ستاره بود و اصلا وضعیت خوبی نداشت. شرایط کوبا را هم که خودتان می‌دانید و امکانات دلچسبی نداشت.

* دوست نداشتید خانواده‌تان با حضور در سالن بازی‌های شما را تماشا می‌کردند؟

سید محمد موسوی: والیبال رشته‌ای است که در سالن مسابقه بی‌احترامی انجام نمی‌شود. خیلی مواقع خانم‌ها و آقایان آمدند و پس از مسابقه در کمال آرامش و احترام سالن را ترک کردند. حالا شرایط به گونه‌ای شده که حتی خانواده‌های ما را هم به سالن راه نمی‌دهند؛ مادرم واقعا دوست داشت بازی را از نزدیک ببیند و چند دفعه هم از من خواست تا برایش هماهنگی کنم، اما نشد. به من می‌گفت که چند خانم را دیده‌ام که به سالن آمده‌اند؛ چطور آنها می‌توانند بیاییند و من نمی‌توانم؟ که من نمی‌دانستم چه جوابی به وی بدهم. شاید باورتان نشود که من چیزی جا گذاشته بودم و مادر و خواهر آن را برایم آوردند، اما مادرم را راه ندادند که وارد سالن شود و من مجبور شدم تا دم در اصلی ورزشگاه بروم و امانتی‌ام را از آنها بگیرم. یعنی مسئولان حراست به من گفتند که تو به عنوان بازیکن تیم ملی نمی‌توانی با مادرت به سالن بروی! امیدوارم شرایط به گونه‌ای پیش برود که حداقل خانواده بازیکنان بتوانند به سالن بیایند؛ مگر چند نفر می‌‌شوند؟

سعید معروف: البته این نکته را فراموش نکنید که تمام مردم ایــران خواهر و برادران ما هستند. میخوام یه اعترافی بکنم ! زندگیم دو تیکه شد !! یه تیکه قبل از خوندن این جمله و یه تیکه بعدش !

سید محمد موسوی: فکر می‌کنم حضور خانواده بازیکنان اولویت دارد به بازیگران و هنرپیشه‌ها؛ البته حضور هنرمندان هم موجب می‌شود تا ما انگیزه بیشتری بگیریم، اما جایگاه خانواده ما جای دیگری است.

سعید معروف:میزبانی ایــران بسیار خوب بود؛ ایرانـی‌ها همیشه به رسم میهمان نوازی میمهان را با خاطره خوب بدرقه می کنند. مسئولان و مردم ببسیار همکاری کردند و من بسیار راضی بود. فکر می‌کنم تمام تیم‌هایی هم که به ایــران آمدند از میزبانی راضی بودند.

* پس از لیگ جهانی برخی‌ها گفتند لیگ جهانی که مهم نیست، المپیک مهم بود که نرفتیم؛ نظر شما چیست؟

سعید معروف: چه ببریم و چه ببازیم همه حرف‌هایی برای گفتن دارند. باید دید که نظر اکثریت چیست، آنهایی که انسان‌های فهمیده‌ای هستند می‌دانند که باید قدر زحمات را بدانند. آنهایی که می‌خواهند بحث اول محافل باشند و خودشیرینی و مزه پراکنی کنند و متفاوت شوند کمی شلوغ کاری می‌کنند و زحمات را زیر سوال می‌برند. طبیعی است که المپیک آرزوی هر ورزشکاری است و شک نکنید که در سال 2016 این اتفاق برای والیبال خواهد افتاد، اما بدانید که لیگ جهانی برای والیبال مهم‌تر از المپیک است. برای ورزش، المیپک مهم است و برای والیبال، لیگ جهانی.

حمزه زرینی: المپیک برای تمام ورزشکاران یک آرزو است، اما برای والیبال واقعا لیگ جهانی مهم‌تر است. جذابیت لیگ جهانی بیشتر از المپیک است و تماشاگران بیشتری دارد. این حرف را خیلی جاها شنیده ام، اما آنهایی که اینگونه اظهار نظر می‌کنند به نظر من کمبود توجه دارند و می‌خواهند با این حرف‌ها خودشان را مطرح کنند؛ در حالی که راه‌های دیگری هم برای مطرح شدن وجود دارد.

بقیه مصاحبه رو هم حتما تو ادامه مطلب ببینید

اگه به دردت خورد ، نظر یادت نره ...


بقیه مصاحبه
تاریخ : پنجشنبه 27 تیر 1392 | 02:19 ق.ظ | نویسنده : سعــــدین | روزه دار باحال

دکتر محمود احمدی‌نژاد در ابتدای جلسه روز یکشنبه هیات دولت از بازیکنان ، مربیان و اعضای تیم ملی والیبال کشور به خاطر حضور درخشان در رقابتهای لیگ جهانی والیبال تقدیر کرد.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون والیبال، رییس‌جمهور در این مراسم که با حضور اعضای دولت و بازیکنان، مربیان ، اعضای تیم و مسوولان فدراسیون والیبال برگزار شد، ضمن تبریک به تیم ملی والیبال برای انجام کاری بزرگ و ارزشمند اظهار داشت: البته درخشش جوانان کشور در این رقابتها توقع را از آنان بسیار بالا برد در حالی که تیم ایران در این دوره از مسابقات در برابر تیم های زبده‌ای از جهان قرار داشت.


دكتر احمدی‌نژاد با تاکید بر اینکه دولت عمیقاً به توانمندی جوانان کشور ایمان دارد، گفت: مطمئناً در هر عرصه‌ای هر چقدر بزرگ هم که باشد، اگر تصمیم بگیریم تا بر قله‌ها بایستیم، خواهیم توانست.
رییس‌جمهور با بیان اینکه کسب موفقیت در عرصه ورزش نشانه نشاط یک ملت و توانمندی جوانان آن است، تصریح کرد: همانگونه که در عرصه‌های علمی و فناوری جوانان کشور وارد شده و به موفقیت‌های بزرگ در عرصه‌هایی نظیر هوا و فضا، انرژی هسته‌ای و بیوتکنولوژی و نانو دست یافتند، ورزش نیز امروز تبدیل به یک کار بزرگ علمی شده و نیاز به سنجش‌های دقیق و حساب شده برای دستیابی به موفقیت دارد.


دكتر احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه در مجموع عملکرد ورزشکاران کشور در لیگ جهانی والیبال مثبت بود، ولاسکو سرمربی تیم والیبال را در این عرصه بسیار با تجربه دانست و خطاب به مسئولان فدراسیون والیبال گفت: باید قرارداد کار با این مربی تمدید شده و از هم اکنون برنامه‌ای 10 ساله برای حضور موفق تیم ملی والیبال در رقابتهای مختلف جهانی از جمله المپیک و جام جهانی داشته باشیم.
رییس‌جمهور با بیان اینکه ملت ایران از مسابقات خوب تیم ملی والیبال و کسب موفقیت‌های بزرگ در این رقابتها بسیار خوشحال هستند، گفت: اگر اعضای تیم ملی والیبال هیچ نتیجه‌ای در این رقابتها نگرفته باشند همین که بارها ملت ایران را شاد کردند، در حقیقت کار ارزشمندی را انجام داده‌اند.


دكتر احمدی‌نژاد با بیان اینکه امروز پایه‌های بسیار خوبی در والیبال کشور گذاشته شده اظهار امیدواری کرد تا در آینده شاهد موفقیتهای پی در پی ورزشکاران در این عرصه باشیم.
قبل از سخنان دکتر احمدی نژاد، معاون اول رییس جمهور، وزیر ورزش و جوانان، رییس فدراسیون والیبال و کاپیتان تیم ملی والیبال در جمع اعضای هیات دولت صحبت کردند.
معاون اول رییس جمهوری گفت: والیبال در سال 1385 رتبه ششم آسیا را داشت و در این مدت در دولت نهم و دهم موفق به کسب افتخارات زیادی از جمله قهرمانی در قاره کهن آسیا و حضور در لیگ جهانی والیبال شد.
دکتر محمدرضا رحیمی تصریح کرد: عملکرد تیم ملی والیبال در لیگ جهانی بسیار درخشان است و برای نخستین بار تیم های در برابر ایــران شکست خوردند که از فدرت های برتر این رشته ورزشی در جهان بودند.


وی تاکید کرد: شکست شب قبل تیم ملی در برابر آلمان چیزی از شایستگی ها تیم ملی کم نکرد و بر عقیده کارشناسان والیبال تیم ملی بهترین عملکرد ممکن را در نخستین حضور خود در لیگ حهانی از خود برجای گذاشت.
وزیر ورزش و جوانان نیز در این نشست با بیان اینکه ایــران در لیگ جهانی والیبال تیم هایی از پیش رو برداشت که سابقه حضور چندین ساله در این رقابت ها داشتند، گفت: حتی برخی از آنان سابقه قهرمانی در لیگ جهانی والیبال را در پرونده کاری خود دارند.
دکتر محمد عباسی تصریح کرد: تیم ملی والیبال ایتالیا که در کشورش مغلوب تیم ایــران شد سابقه هشت دوره قهرمانی در لیگ جهانی را در پرونده خود داشت که شکست این تیم کار ساده ای نیست.
وی در ادامه از هیات دولت تشکر کرد که در همه مراحل لیگ جهانی از تیم ملی والیبال حمایت کردند و این تیم را نیز در جمع خود پذیرفتند.


رییس فدراسیون والبیال نیز در نشست هیات دولت گفت: از سال 1385 برنامه پنج ساله برای والبیال تدوین شده که قهرمانی در قاره آسیا، حضور در بازی های المپیک و حضور در لیگ جهانی والیبال از جمله اهداف این برنامه بوده است.
دکتر محمدرضا داورزنی با بیان اینکه کسب تیم ملی والیبال در لیگ جهانی نمایشی از قدرت والیبال ایــران ارائه کرد؛ گفت: شکست ایتالیا سرآمد عملکرد ایــران در این رقابت ها بود.
کاپیتان تیم ملی والیبال ایــران نیز در این نشست از هیات دولت برای حمایت از تیم ملی والیبال تشکر و قدرانی کرد .
گفتنی است در این مراسم از بازیکنان، مربیان و اعضای تیم ملی والیبال با اهدای هدیه نقدی 50 میلیون تومانی تقدیر شد.

همچنین با دستور رییس‌جمهور قرار شد تا به هر کدام از بازیکنان و اعضای کادر فنی تیم ملی والیبال یک دستگاه آپارتمان به شرط تأهل از سوی وزیر راه و شهرسازی اختصاص یابد. مجوز ورود یک دستگاه خودرو با شرایط وزارتخانه مربوطه از دیگر هدیای هیات دولت به ملی پوشان تیم ملی والیبال کشورمان است.
در مراسم تقدیر از تیم ملی والیبال کشور از سوی بازیکنان این تیم یک توپ والیبال که به امضای همه بازیکنان رسیده بود به همراه پیراهن کاپیتان تیم به رییس‌جمهور اهدا شد. 
در پایان این مراسم نیز بازیکنان، مربیان و اعضای تیم ملی والیبال با دکتر احمدی‌نژاد عکس یادگاری گرفتند.

پ.ن 1 : اگه پیرهن کاپیتان عرقی نبوده باشه قبول نیستااا

پ.ن 2 : به مجردا 15 روز وقت دادن که متاهل شن (20 و خورده ای سال وقت داشتن نشدن اونوقت ...)

پ.ن 3 : امروز تو برنامه هر روز ورزش آقای داورزنی اومده بود. قرار بود معروفم بیاد که پیچوند ! اول گفت تو راهم . بعد گوشیشو خاموش کرد بعدم زنگ زد تلفنی صحبت کرد و معذرت خواهی کرد گف من هیچ وقت قرارهام رو یادم نمیره . ایندفعه اول بود . دیشب یه اتفاقی واسم افتاد امروز اصن تو یه حال و هوای دیگه بود ... (فک کنم واسه اون واحد آپارتمانی دست به کار شده !! ) و این قول هم داد یه روز دیگه بیاد. مجریه گیـــــــــر داده بود تو این 15 روز زنت میدیم ! به داورزنی میگف واسش آستین بالا بزنید ...

راستی آقای داورزنی راجع به بعضی خانما که تو سالن بودن هم اعتراف کرد که راشون دادن تا دهن FIVB رو ببندن !! با ID card هم راشون دادن یعنی خانم های معمولی نبودن !!  گفت مسئولای بالادستی باید اجازه بدن ما نمیتونیم خانمارو راه بدیم. البته هیچ قولی هم واسه دفعات بعدی نداد !!

عکس ها :

eee سنگین باش کاپیتان ! زشته !!

از ظریف یاد بگیر چه آقا نشسته !

وا چرا قیافه هاتونو این شکلی کردین !؟

Amir Kholoosi-27-3.JPG

عکس یادگاری تیم ملی والیبال ایران با محمود احمدی نژاد رئیس جمهور

 لینک عکس های تقدیر : فدراسیون فارس  -  ایسنا  ایرنا 

برای دیدن فیلم مراسم تقدیر اینجا کلیک کنید (حتما ببینید) 

با عادل کلی حال کردم

کاپیتانم مدیون ه این غرورشو بذاره کنار یه کم بخنده ! تو عکسا تو فیلما .... موهاشم خیلی دوس داره ! :خوشتیپ !!

این فیلم رو هم ببینید

اگه به دردت خورد ، نظر یادت نره ...
طبقه بندی: لیگ جهانی 2013،

تاریخ : دوشنبه 24 تیر 1392 | 04:47 ب.ظ | نویسنده : سعــــدین | ایرانی با غیرت

تیم ملی والیبال ایــران نخستین حضور خود در لیگ جهانی را در بیست و چهارمین دوره این رقابت ها تجربه کرد که به نوعی شگفتی ساز این رقابت ها لقب گرفت.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون والیبال، نخستین حضور تیم ملی والیبال ایــران در رقابت های لیگ جهانی همراه با پنج پیروزی و پنج شکست بود که 15 امتیاز نیز برای ملی پوشان ایــران به ارمغان داشت.
تیم ملی والیبال ایــران با تیم های روسیه، ایتالیا، آلمان، صربستان و کوبا در گروه دوم دور مقدماتی لیگ جهانی همگروه بود که در پایان 10 مسابقه خود با 15امتیاز رتبه پنجم گروه را به دست آورد.
ملی پوشــــان ایــران در اولین و دومین دیدار خود در لیگ جهانی والیبال، مهمان روسیه قهرمان المپیک بودند که در مجموع هفت ست بازی کردند و گرفتن امتیاز یک ست از روسیه (25 بر 17) ره آورد آنان از هفته دوم این رقابت ها بود.
تیم ملی والیبال ایــران در هفته چهارم دور مقدماتی لیگ جهانی در تهران میزبان صربستان بود که در بازی نخست موفق به کسب نخستین امتیاز لیگ جهانی ایــران شد و در دیدار دوم نیز نخستین پیروزی خود را در این رقابت ها به ثبت رساند. ایــران در مجموع دو بازی امتیاز پنج ست را به حریف واگذار کرد و امتیاز پنج ست را از صربستان قهرمان اروپا گرفت. بنابر این می توان گفت تیم ملی والیبال ایــران در مجموع دو بازی با صربستان مساوی بود.
شگفتی های تیم ملی والیبال ایــران از هفته پنجم دور مقدماتی لیگ جهانی والیبال رقم خود که در بازی نخست با ایتالیا در حالی در زمین حریف بازی می کرد، سه بر یک به پیروزی رسید و نخستین پیروزی خارج از خانه خود را نیز به دست آورد.
تیم ملی والیبال ایــران در دومین بازی با ایتالیا که در جزیره ساساری برگزار شد، سه بر دو مغلوب ایتالیا شد و در مجموع دو دیدار امتیاز پنج ست را از حریف گرفت و نتیجه چهار ست را به ایتالیا واگذار کرد که عملکرد بسیار خوبی برای ملی پوشــــان کشورمان بود.
حریف بعدی تیم ایــران، کوبا در شهر هاوانا بود که تیم ملی والیبال ایــران موفق به شکست این تیم با سابقه لیگ جهانی در دو دیدار متوالی شد. ملی پوشــــان ایــران در بازی اول سه بر دو و در بازی دوم نیز سه بر یک کوبا را شکست دادند تا این تیم قعر نشین جدول این رقابت ها شود. بنابر این نخستین دو پیروزی تیم ایران نیز در هفته ششم لیگ جهانی رقم خورد.
غیور مردان والیبال ایــران در هفته هفتم دور مقدماتی در تهران میزبان آلمان بودند. آنان دو روز قبل از بازی باآلمان با خستگی فراوان از سفر طولانی از کوبا به کشور بازگشتند. ملی پوشان ایران در دو دیدار با المان یک پیروزی و یک شکست به دست آوردند.
در بازی اول تیم ملی والیبال ایــران نخستین پیروزی سه بر صفر خود در این رقابت ها را به دست آورد و در دیدار دوم نیز سه بر صفر مغلوب آلمان شد.
در مجموع تیم ملی والیبال ایــران در 10 بازی خود در دور مقدماتی لیگ جهانی والیبال سال 2013 ، ضمن کسب رتبه پنجم جدول، 15 امتیاز از پنج پیروزی و پنج شکست به دست آورد.
نتایج کل بازی های تیم ملی والیبال ایــران در دور مقدماتی لیگ جهانی به قرار زیر است:
روسیه 3– ایــران صفر (25- 21، 25-22 و 25- 17)
روسیه 3- ایــران یک ( 25-23، 25-22، 17- 25 و 25- 18)
ایــران 2- صربستان 3 (24- 26، 23- 25، 25- 17، 25- 14 و 16- 18)
ایــران 3- صربستان 2 (25- 20، 24- 26، 23- 25، 25-22 و 15-12)
ایتالیا یک – ایــران 3 (23- 25، 22- 25، 25-22 و 30- 32)
ایتالیا 3- ایــران 2 (25- 22، 25- 20، 20- 25، 18- 25 و 15-13)
کوبا 2- ایــران 3 (26- 24، 25-19، 19- 25، 22 – 25 و 14- 16)
کوبا یک – ایــران 3 (25-22، 20- 25، 18- 25 و 22- 25)
ایــران 3- آلمان صفر (25- 19، 25- 18 و 25- 20)
ایــران صفر - آلمان 3 ( 21- 25، 23- 25 و 22-25)

 جدول رده بندی گروه B

حیف شد باز پنجم شدیم ! ولی معدل ست رو ببینید... عالیـــــه

بهترین های مسابقات

موسوی 1.15 امتیاز داره و نفر دوم 0.84 ! دمش گـــــــــرم

پیشنهاد جالب ولاسکو: ایــران سال بعد نامزد میزبانی فینال لیگ جهانی شود

پیش از پایان کار تیم ملی والیبال ایــران در لیگ جهانی، خولیو ولاسکو به مسئولان فدراسیون پیشنهاد جالبی را ارائه داد.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خولیو ولاسکو سرمربی تیم ملی والیبال ایــران پیش از آخرین بازی ایــران در لیگ جهانی 2013 به مسئولان فدراسیون پیشنهاد داد تا درخواست رسمی خود برای میزبانی مرحله نهایی دوره‌های بعدی لیگ جهانی را به فدراسیون جهانی والیبال (FIVB) ارائه کنند.

140-55.jpg

بر اساس این گزارش، سرمربی آرژانتین تیم ملی والیبال ایــران که در زمره بهترین مربیان حال حاضر والیبال جهان است و با کمک او ایــران توانست در مرحله مقدماتی لیگ جهانی 2013 والیبال به یک پدیده تبدیل شود؛ علاوه بر بازیکنان و مسائل فنی آنان از امکانات و شرایط میزبانی ایــران نیز شناخت بسیار خوبی را پیدا کرده است.

وی پیش از بازی‌های ایــران مقابل آلمان به مسئولان فدراسیون والیبال کشورمان پیشنهاد داد تا با توجه به شرایط بسیار خوب ایــران از نظر اسکان تیم‌ها و همچنین وجود سالن‌هایی همچون سالن 12 هزار نفری آزادی و سالن غدیر ارومیه درخواست رسمی خود را برای میزبانی مرحله نهایی دوره‌های بعدی لیگ جهانی والیبال را به فدراسیون جهانی (FIVB) ارائه کند.

ولاسکو همچنین به مسئولان فدراسیون والیبال اعلام کرده که هرچند ایــران در صورت میزبانی مرحله پایانی لیگ جهانی باید ورودیه بیشتری را به فدراسیون جهانی بپردازد ولی در صورت موافقت فدراسیون جهانی والیبال با درخواست ایــران، مسئولان فدراسیون کشورمان می‌توانند درآمدزایی بسیار بیشتری نسبت به حق ورودیه پرداختی خود داشته باشند. البته در این پیشنهاد ولاسکو به بحث حضور بانوان در سالن مسابقه‌ها نیز اشاره کرده و اظهار امیدواری نموده که مسئولان ورزش ایران برای این مورد نیز چاره‌ای بیندیشند چرا که از نظر او ایران به لحاظ امکانات سخت‌افزاری، شرایط مناسبی برای این بازی‌ها دارد و تنها چالش بزرگ پیش روی این میزبانی می‌تواند بحث عدم حضور بانوان در سالن مسابقه‌ها باشد. 

مسئولان فدراسیون والیبال در حال بررسی پیشنهاد "ولاسکو" هستند تا در نهایت به یک جمع‌بندی درست برسند.

بر این اساس در لیگ جهانی 2013 که آرژانتین میزبان مرحله پایانی آن است، تیم والیبال این کشور مستقیما در جمع 6 تیم برتر مرحله پایانی قرار گرفته است و ایــران نیز در صورت کسب این میزبانی در سال‌های آتی می‌تواند خود را در زمره 6 تیم برتر جهان قرار داده و با قدرت‌های بزرگ والیبال جهان برای قهرمانی مبارزه کند.

ایــران در لیگ جهانی والیبال در سال 2013 به مصاف تیم‌های روسیه، صربستان، کوبا، ایتالیا و آلمان رفت که با پیروزی‌های درخشان و قابل قبول مقابل تیم‌های قدرتمندی همچون صربستان، ایتالیا، کوبا و آلمان به عنوان پدیده و تیم شگفتی‌ساز این دوره از مسابقه‌ها مطرح شد، هر چند در آخرین بازی خود مقابل آلمان شکست خورد. 

 مشحون : امیدوارم پاداش 50 میلیون تومانی را به بسکتبالیست ها هم بدهند 

وزارت ورزش بدبخت شد  حقشه  

اگه به دردت خورد ، نظر یادت نره ...
 
طبقه بندی: لیگ جهانی 2013،

تاریخ : یکشنبه 23 تیر 1392 | 02:59 ب.ظ | نویسنده : سعــــدین | ایرانی با غیرت
.: Weblog Themes By VatanSkin :.

تعداد کل صفحات : 5 :: 1 2 3 4 5

downlode & code