سلام

نماز و روزه هاتون قبول

شما که نمیخونید! منم یکم حوصله ندارم => فقط لینک ها رو میذارم ...

"ولاسکو" به تهران رسید

ساخت دهكده والیبال در ارومیه

 

 

باشد که مقبول افتد !!

اگه به دردت خورد، نظر یادت نره ...تاریخ : شنبه 12 مرداد 1392 | 02:59 ق.ظ | نویسنده : سعــــدین | روزه دار باحال

کارشناسان والیبال روسیه پس از بسته شدن پرونده بیست و چهارمین دوره لیگ جهانی والیبال، تیم های شرکت کننده در این رقابت را ارزیابی می کنند و از حضور ایــران در این رقابت ها با واژه "درخشان" یاد می کنند.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون والیبال، خبرگزاری چمپیونات روسیه در مقاله ای اتفاقات این دوره از رقابت های لیگ جهانی را ارزیابی کرد و از بین 18 تیم شرکت کننده به تمجید از تیم ملی والیبال ایــران و هواداران ایــرانی پرداخت.
این خبرگزاری در گزارش خود نوشت:


"تیم ملی والیبال ایــران تنها تیم درخشان این دوره لیگ جهانی بود. والیبال ایــران به سرعت پیشرفت کرد و در این مسابقات هزاران هوادار از سراسر جهان به این تیم اضافه شدند.
خولیو ولاسکو، سرمربی تیم ایــران تاثیر زیادی بر این تیم گذاشته است. ولاسکو در سال های 1990 تا 1996 سرمربی تیم ملی والیبال ایتالیا بود و مربی بهترین تیم قرن بیستم نام گرفت. او نسل با استعدادی وارد والیبال ایتالیا کرد و تیمی ساخت که هرگز در تاریخ تکرار نخواهد شد.
ولاسکو کار استعدادیابیش را متوقف نکرد و این بار به سراغ تیم ناشناخته ایــران رفت. برای مثال، امیر غفور یکی از کسانی بود که توسط ولاسکو در سن 18 سالگی وارد تیم ملی شد و در لیگ جهانی به بازیکن بزرگی تبدیل شده بود.
جوانان ایــرانی در سال 2009 و در ابتدای راه توانستند تیم های قهرمان جهان را در مسابقات جهانی شکست دهند. با توجه به سطح فعلی والیبال جهان، مربی هرچه هم توانا باشد در کشوری که به والیبال اهمیت ندهد و فرهنگ آن را نداشته باشند، نمی تواند تاثیر گذار باشد و باعث پیشرفت شود. آنچه که مشخص است مدیران ایــرانی به والیبال بهای زیادی داده اند.
اگرچه تیم ایــران در لیگ جهانی بر روی سکو نرفت، ولی آنها محکم و استوار تمام والیبال را به جهان نشان دادند. به هرحال این یک شروع عالی برای تیم ملی والیبال ایــران بود و آینده درخشانی منتظر آنهاست."


علاوه بر این، روس ها با انتشار عکس هایی از تماشاگران ایــرانی در استادیوم آزادی از شور و شوق ایــرانیان و علاقه آن ها به ولاسکو شگفت زده شدند.
همچنین در گزارش این خبرگزاری به شانس ایــران برای میزبانی مرحله نیمه نهایی لیگ جهانی والیبال اشاره شده و کارشناسان اینگونه نوشتند: « تنها 4 بازی در ایــران انجام شد ولی هر بازی در تهران غوغا بود. استادیوم 12 هزاری نفری آزادی کاملا پر شده بود و عکس های این سالن بی نظیر بود. تیم ایــران به همراه تماشاگران عاشقش در آزادی، رویای آلمان ها و صرب ها را برای صعود به مرحله دوم خراب کردند.
ایــران می تواند یکی از کاندیدهای میزبانی مرحله نهایی لیگ جهانی سال 2014 باشد.»

گزارش از: فرناز داوری

قدردانی سازمان بسیج ورزش از تیم ملی والیبال

سیزدهمین همایش تجلیل از ورزشکاران حامی ملت مظلوم فلسطین "جوانمرد" یکشنبه شب در سالن همایشهای صدا و سیما برگزار شد که یکی از برنامه های آن قدردانی از تیم ملی والیبال کشورمان بود.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون والیبال، وزارت ورزش و جوانان در آیینی ویژه که توسط سازمان بسیج ورزش کشور برگزار می شود، هر ساله از ورزشکاران جوانمرد ایــرانی که حامی ملت مظلوم فلسطین بوده اند، قدردانی می کند.
در مراسم یکشنبه شب که با حضور دکتر عباسی وزیر ورزش و جوانان، سردار نقدی رییس سازمان بسیج مستضعفین، معاونان وزارت ورزش، روسای فدراسیون های ورزشی، مسوولان کمیته ملی المپیک، ورزشکاران ملی پوش رشته های مختلف و جمعی از مسوولان کشور حضور داشتند ، علاوه بر قدردانی از حامیان ملت فلسطین از تیم ملی والیبال ایــران به دلیل درخشش در لیگ جهانی والیبال قدردانی شد.


در این مراسم از اشکان قلی کیانی(کشتی فرنگی ) ،جواد محجوب (جودو )،امیر قاسمی نژاد (جودو)،بهزاد وحدانی (جودو )سعید ملائی (جودو )،قاسم نوری زاده (جودو )،کمال علی خواه (رزمی )علیرضا ادهمی (شمشیر بازی )،امیر رضا کنعانی (شمشیر بازی )بهداد مرادی (شمشیر بازی )مهدی بهادری (تکواندو ) ،سعید کروندی (تکواندو)و حسین حضرتی ووشو تقدیر شد.
گفتنی است در این مراسم از تعدادی از ورزشکاران خارجی که در مسابقات بین المللی حاضر به رقابت با نمایندگان رژیم اشغالگر قدس نشدند، نیز تجلیل شد.

بسیج ورزش کشور در همایش تجلیل از ورزشکاران جوانمرد در قدردانی از تیم ملی والیبال کشورمان یک سفر کربلا به بازیکنان و کادر فنی این تیم هدیه داد.   خوش به حالشون ...
در این مراسم که با حضور سردار نقدی رییس سازمان بسیج ورزش کشور، مهندس علی آبادی رئیس کمیته ملی المپیک، مجید زین العابدین رئیس شبکه سوم سیما، معاونان وزارت ورزش، روسای فدراسیون های ورزشی، مسوولان کمیته ملی المپیک، ورزشکاران ملی پوش رشته های مختلف و جمعی از مسوولان کشوربرگزار شد، از ملی پوشان والیبال ایــران نیز برای حضور شایسته در لیگ جهانی والیبال سال 2013 با اهدای یک سفر به کربلا معلی تقدیر و تشکر شد.

برای دیدن همه عکس ها اینجا و اینجا کلیک کنید

اگه به دردت خورد نظر یادت نره ...تاریخ : دوشنبه 7 مرداد 1392 | 03:37 ب.ظ | نویسنده : سعــــدین | روزه دار باحال

سلام

این مصاحبه با روزنامه 90 قدیمیه ... واسه یعد بازی دوم با آلمانه

90: از خانواده‌ای می‌آید كه والیبال در خون شان است و دایی‌ها همگی والیبالیست بودند و حالا هم كه مربی، خواهرزاده هم راه همان‌ها را در پیش گرفت منتهی حرفه‌ای‌تر و همین هم شد كه معروف شد معروف! بله، از قدیم گفتند بچه حلال‌زاده به دایی می‌رود و سعید معروف هم رهرو راه دایی‌هایش شد.

دم همه آنهایی كه به سالن آمدند و ما را تنها نگذاشتند گرم
با موفقیت والیبال مسئولان متوجه شدند كه باید نگاه برابری داشته باشند
فقط برای ورود به لیگ جهانی 4 سال تمام تلاش كردیم
ولاسکو مغز متفکر تیم ماست
مربی آلمان بیماری پرحرفی دارد
ماندن در لیگ جهانی راحت‌تر از وارد شدن به آن است
مدل تشویق كردن ایرانی‌ها در هیچ جای دنیا پیدا نمی‌شود
لیگ جهانی یک روند تاریخی خوشحال‌کننده برای ما بود

سعیده فتحی
90: از خانواده‌ای می‌آید كه والیبال در خون شان است و دایی‌ها همگی والیبالیست بودند و حالا هم كه مربی، خواهرزاده هم راه همان‌ها را در پیش گرفت منتهی حرفه‌ای‌تر و همین هم شد كه معروف شد معروف! بله، از قدیم گفتند بچه حلال‌زاده به دایی می‌رود و سعید معروف هم رهرو راه دایی‌هایش شد. او آنقدر در طی این سال‌ها خوب كار كرد كه توانست كاپیتانی تیم ایــران را در لیگ جهانی به نام خود كند و الحق والانصاف هم رهبری بی چون و چرا در میدان بود و بخوبی توانست بچه‌ها را همدل كند.

 او با بازیسازی‌های بی‌نقصش و با پاس‌های فریبنده خود در تمام دیدار‌ها دفاع حریف را گیج می‌كرد و آنقدر خوب كار كرد كه پیمان اكبری لقب كامپیوتر تیم را به او داد.  از همین رو وقتی كه دفتر لیگ جهانی بسته شد و شاهد درخشش والیبالی‌ها بودیم با این كاپیتان خوش تكنیك والیبال درباره اولین حضور آنها در لیگ جهانی صحبت كردیم.


90: واقعا خسته نباشید، عالی كار كردید؟


ممنونم اما این خستگی تا از بدن ما بخواهد بیرون برود طول خواهد كشید و یك روزه از تن مان بیرون نخواهد رفت.

Photo: ‎ماشالله‎

حالا هی ما یگیم خطر داره این همه فشار ، تو گوش نکن !


90: حالا بازی برابر آلمان چطور بود؟


بازی خوبی بود ما خودمان پیش بینی می‌كردیم كه از بازی اول سخت‌تر و متفاوت‌تر باشد. من قصد توجیه كردن باخت‌مان را ندارم، اما واقعا بچه‌ها خسته بودند و دیگر نایی برای رقابت كردن نداشتند و این كاملا در قیافه‌های شان مشخص بود اما با همه این‌ها در حد توانمان جنگیدیم و تلاش مان را كردیم اما روز ما نبود دیگر.


90: در بازی اول برابر آلمان خیلی خوب سرویس زدید و دفاع كردید چرا در بازی دوم اینگونه نشد؟


اول باید به این نكته اشاره كنم كه تیم آلمان بهترین دریافت گروه ما را داشت و از روسیه و صربستان هم بالاتر بود. در بازی اول هم به اعتقاد من این تماشاچیان بودند كه كمك كردند تا ما در همان ابتدا به بازی مسلط شویم و اجازه نمایش دادن را به آلمانی‌ها ندادیم وگرنه آنها به هیچ عنوان تیم دست و پا بسته‌ای نبودند. آلمانی‌ها در دیدارهای دوستانه لهستان ما را نیم ساعته شكست دادند و در بازی دوم هم دیگر با جو سالن كنار آمدند و توانستند خودشان را پیدا كنند البته خیالشان هم راحت شد كه دیگر صعود نمی‌كنند و استرس نداشتند برای همین هم راحت‌تر بازی كردند و نقاط ضعف‌شان در بازی اول را پوشاندند، ولی با همه این‌ها ما هم بد كار نكردیم و اجازه ندادیم كه ست‌ها را راحت ببرند و حتی توانایی برد در ست دوم را هم داشتیم.


90: مربی آلمان صبح روز بازی سر تمرین ایــران آمده و گفته بود كه شما عالی هستید و چرا تمرین می‌كنید؟


بله، مربی آلمان كه كلا اینگونه است و به نظرم یک مقدار بیماری پرحرفی دارد و دلش می‌خواهد راجع به همه چیز اظهار نظر كند. در بازی قبلی نیز اعتراض زیادی داشت. در هتل هم همین کری‌خوانی‌ها را داشت. البته مجبور بود چون مقابل این همه تماشاگر نمی‌توانست کاری کند اما متأسفانه روند بازی هم به شکلی شد که آنها برنده شدند.


90: تحمل كردن جو سالن آزادی با آن تشویق‌ها هم واقعا سخت بود؟


بله واقعا دم همه آنهایی كه به سالن آمدند و ما را تنها نگذاشتند گرم.  آلمانی‌ها كه روز اول واقعا شوكه شده بودند. جالب است در روسیه كه بودیم یكی از خبرنگاران آنها از من پرسید كه مردم در روسیه خیلی طرفدار والیبال هستند و در ایــران وضعیت چگونه است؟ كه من هم به او گفتم به شما توصیه می‌كنم كه یكبار به ایــران بیایید و در سالن آزادی مقابل ما بازی كنید تا متوجه شوید هوادار یعنی چه و مردم ما تا چه اندازه والیبال را دوست دارند. به نظر من مدل تشویق كردن ایــرانیها در هیچ جای دنیا پیدا نمی‌شود. این را هم بگویم كه واقعا وقتی ما از لحاظ جسمی‌كم می‌آوردیم این تشویق مردم بود كه ما را شارژ می‌كرد و آنها هم خاطره خوبی در ذهن ما باقی گذاشتند كه از همه آنها تشكر می‌كنم.


90: حالا در كل پیروزی برابر ایتالیا، کوبا، صربستان و آلمان چطور بود؟


تمام این پیروزی‌ها یک روند تاریخی خوشحال‌کننده است. وقتی به پیروزی برابر ایتالیا فکر می‌کنم لذت می‌برم. پیروزی بر ایتالیا که تیمی بزرگ در عرصه جهان است. حتی بازی دوم نیز آن‌ها را آزار دادیم و می‌توانستیم برنده باشیم، اما بدشانسی آوردیم. پس از آن نیز سفری طولانی به کوبا داشتیم و در بازی اول کمی به مشکل خوردیم. برنده شدیم و این خوب بود. نخستین پیروزی والیبال برابر کوبا انگیزه تیم را بالا برد. ملی‌پوشان خوشحال بودند و خبر خوشحالی مردم نیز برایمان لذت‌بخش بود. پیروزی در بازی دوم نیز نشان داد که ایــران قدرتی تازه‌وارد در والیبال جهان است. با بازگشت به ایــران و استقبال گرم مردم هم که خستگی سفر را از تن ما خارج شد و توانستیم یك بازی هم آلمانی‌ها را پشت سر بگذاریم. در كل والیبال ایــران نتایج خوبی برابر تیم‌های بزرگ گرفت و از اینكه توانستیم مردم را شاد و ایــران را سرافراز كنیم خوشحالیم.


90: در بازی با ایتالیا فكر می‌كردی آنهمه ایــرانی برای تشویق تیم بیاید؟


نه، واقعا بازی خاطره‌انگیزی بود. تا قبل از اینکه به سالن برسیم همه بچه‌ها استرس زیادی داشتند و خود من به این فکر می‌کردم که مقابل یکی از پرافتخارترین تیم‌های دنیا چه عملکردی خواهیم داشت. همه بچه‌ها شوکه بودند اما وقتی وارد سالن شدیم این فشار و استرس تا حدود زیادی از روی تیم برداشته شد. اصلا باور نمی‌کردیم که جو سالن تا این حد به نفع ایــران و چنین استقبالی صورت گرفته باشد. باید اعتراف کنم که تشویق بچه‌ها موقع گرم کردن باعث شد روحیه تیم تقویت شود و کاملا با انگیزه آماده بازی شویم.

90: فكر می‌كنی دلایل موفقیت ایران چه بود؟


به نظر من این موفقیت یك شبه و یك روزه بدست نیامد. ما فقط برای ورود به لیگ جهانی 4 سال تمام تلاش كردیم كه در این میان فدراسیون برنامه ریزی بسیار خوبی داشت و همه با هم همدل و متحد بودند از آشپز و تداركات تیم گرفته تا كادر فنی همه وظایف خودشان را بدرستی انجام دادند و خروجی كار هم دیدیم كه شد درخشش ایــران و پدیده شدن ما در این رقابت‌های مهم.

Photo: ‎امشب 3 بر 0 به آلمان باختیم ! 
اما والیبالیستامون خیلی زحمت کشیدن
خستگی و کمی غرور و شاید نداشتن انگیزه کافی به علت آگاهی از عدم صعود در این باخت سهیم بودن 
اما عملکرد بچه های والیبال برای اولین بار حضور تیم ملی ایران در لیگ جهانی خوب بود 

بازم خسته نباشن ، تا همین جاشم خیلی بیشتر از فوتبالیستامون برای ایران آبرو داری کردن‎


90: ولاسکو در رقم خوردن این موفقیت‌ها چقدر سهیم بود؟


خولیو ولاسکو مغز متفکر تیم ماست و تجربیات طلایی گران‌بهایی دارد که در همین بازی‌ها نمایان شد. نکته مهم‌تر تعصب ولاسکو به والیبال ایــران است  و فکر می‌کنم همه دیدند که چه جنب‌و‌جوشی داشت و چگونه به بازیکنان انرژی و انگیزه می‌داد.


90: حالا در لیگ جهانی ماندگار خواهیم بود؟


بله به نظر من ماندن در لیگ جهانی راحت تر از وارد شدن به آن است و ما بازیكنان بسیار خوبی داریم كه سال‌ها می‌توانند در سطح جهانی بدرخشند.


90: از 20 چه نمره‌ای به والیبال می‌دهی؟


من نمره 19 می‌دهم و اعتقاد دارم كه هنوز جا برای پیشرفت داریم.


90: آن یك نمره را برای چی كم كردی؟


چون معتقدم هنوز نقطه ضعف داریم و باید برای برطرف كردن آنها تلاش كنیم.

90: چند هفته استراحت خواهید داشت؟


ما قرار است دو هفته استراحت كنیم و بعد از آن دوباره تمرینات را شروع خواهیم كرد تا برای قهرمانی آسیا آماده شویم.


90: رقابت‌های قهرمانی آسیا را چطور می‌بینی؟


من فكر می‌كنم این رقابت‌ها برای ما خیلی سخت تر خواهد بود آنهم بخاطر اینكه الان همه از ما انتظار دارند كه تیم‌های آسیایی را خیلی راحت ببریم و الان وظیفه ما سنگین تر شده است اما نباید فراموش كنیم كه آسیایی‌ها هم می‌خواهند برابر ما برنده باشند و در كل رویداد سختی خواهد بود.


90: این مدت هم كه توجه با والیبال خوب بوده و قرار هم شد كه برابر با فوتبالی‌ها پاداش بگیرید؟


بله دیروز به هیات دولت رفتیم و اینكه از ما قدردانی كردند اتفاق خوبی است، اما من خودم به شخصه اعتقاد دارم كه مقایسه كردن درست نیست فوتبال با بقیه رشته‌ها فرق می‌كند و ما هم هیچگاه حرف مان درباره پول و پاداش نبوده است بلكه می‌گوئیم نگاه مسئولان باید نگاه برابری باشد و توجه به همه رشته‌ها شود البته این را هم بگویم كه با این موفقیت والیبال فكر می‌كنم دیگر این نگاه هم در بین مسئولان بوجود آمده و آنها هم به این نتیجه رسیده‌اند كه با توجه به تمام رشته‌ها می‌توانند باعث موفقیت و درخشش آنها شوند.

این عکس مال سال 2003 ه . مسابقات قهرمانی جوانان جهان تو تهران که ایران ششم شد  اونموقع مهدوی کاپیتان بود


90: شما این روزها همه را والیبالی كردید از معاون رئیس‌جمهور گرفته تا بازیگران و خواننده‌ها همه به‌ آزادی آمده بودند؟


بله برای خود ما هم خیلی جالب بود و خوشحال شدیم كه توانستیم آنهایی كه والیبالی نبودند را هم به سالن والیبال بكشانیم همین جا جا دارد كه از همه آنها به خاطر حمایت‌های شان تشكر كنم.


90: پیشنهادی از تیم‌های اروپایی نداشتی؟


نه فعلا كه خبری نشده است و ما هم درگیر بازی‌ها بودیم .


90: و در آخر اینكه سعید معروف با حضور در لیگ جهانی به سقف آرزوهایش رسیده است؟


نمی‌توان گفت سقف آرزوها؛ اما یکی از آرزوهایم حضور در لیگ جهانی و بردن تیم‌های قدرتمند دنیا بود که خوشبختانه این اتفاق افتاد.

اگه به دردت خورد ، نظر یادت نره ...تاریخ : دوشنبه 7 مرداد 1392 | 03:07 ب.ظ | نویسنده : سعــــدین | روزه دار باحال

 بانک سامان طی مراسمی از بازیکنان تیم ملی والیبال کشورمان تقدیر به عمل آورد.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون والیبال، همزمان با میلاد امام حسن مجتبی(ع) بانک سامان حامی والیبال ایــران در سال 1392 طی مراسم افطاری که در هتل استقلال تهران با حضور اعضای تیم ملی والیبال کشورمان، مقامات فدراسیون والیبال و بانک سامان و جمعی از هنرمندان برگزار شد، پس از صرف افطار از بازیکنان و کادر فنی تیم ملی والیبال کشورمان به پاس درخشش و حضور شایسته در رقابت های لیگ جهانی والیبال تقدیر به عمل آمد.

 دم فرنوش خودمون گرم و یادش گرامی !!

چه گیری دادن همه به این لباس عرقی کاپیتان !! بدیم از روش کپی کنن چنتا واسه تقدیرای بعدی ...

شلوار عادل منو تحت تاثیر قرار داد

ای خدا

واسه دیدن همه عکس ها اینجا کلیک کنید

ولاسکو جدیدی را هم دعوت کرد

سرمربی تیم ملی والیبال کشورمان از علیرضا جدیدی برای شرکت در تمرینات تیم ملی ب دعوت کرد.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون والیبال، پس از اینکه خولیو ولاسکو سرمربی تیم ملی والیبال کشورمان اسامی 26 بازیکن را برای شرکت در اردوی آمادکی تیم ملی الف و ب اعلام کرد، از علیرضا جدیدی بازیکن سرعتی تیم ملی کشورمان که در بازی مقابل آلمان در چارچوب رقابت های لیگ جهانی در لیست 12 نفره ایــران قرار داشت و به میدان رفت، جهت شرکت در تمرینات تیم ملی ب دعوت کرد.

دعوت روس ها از ایــران جهت مسابقه با روسیه و ایتالیا

روسیه از تیم ملی والیبال ایــران برای برگزاری چند دیدار دوستانه دعوت کرد.
به گزارش روابط عمومی عمومی فدراسیون والیبال، روز گذشته فدراسیون والیبال روسیه با ارسال نامه از تیم ملی والیبال کشورمان به منظور برگزاری چند دیدار دوستانه مقابل تیم های ملی ایتالیا و روسیه از تاریخ27 تا 31 آگوست 2013 در مسکو به طور رسمی دعوت کرد.

تقدیر و تشکر روسیه از ایــران

استانیسلاو شوچنکو با ارسال نامه ای به دکتر داورزنی از نمایش مردان والیبال ایــران رسما تقدیر کرد.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون والیبال، رئیس فدراسیون والیبال روسیه با ارسال نامه خطاب به دکتر محمدرضا داورزنی از بازی های تیم ملی والیبال کشورمان در لیگ جهانی والیبال و پیروزی مقابل آلمان که موجب صعود روسیه به دور نهایی و قهرمانی در لیگ جهانی شد، تقدیر و تشکر کرد.  متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر محمد رضا داورزنی
ریاست فدراسیون والیبال جمهوری اسلامی ایــران
به شما و تیم ملی والیبال ایــران برای بازیهای درخشانی که در بازیهای پایانی لیگ جهانی والیبال به نمایش گذاشتید تبریک می گویم. تیم ملی والیبال ایــران در قهرمانی تیم ملی والیبال روسیه در لیگ جهانی 2013 سهم شایسته ای داشت  و در این بازیها قدرت تیمی و شایستگی های خودرا به نمایش گذاشت و نشان داد که چگونه برای پیروزی به میدان می رود.
همچنین بدینوسیله و با افتخار تیم ملی ایــران را برای انجام چند بازی دوستانه با تیمهای ملی والیبال روسیه و ایتالیا که قرار است از تاریخ27 تا 31 آگوست 2013 در مسکو برگزار شود دعوت میکنم.
منتظر اعلام آمادگی شما برای حضور در این بازیها هستیم. الآن شدیدا بهم حس غرور و افتخار دست داده

برنامه مسابقات والیبال جوانان جهان

برنامه رقابت های والیبال قهرمانی جوانان مرد جهان اعلام شد.
به گزارش روابط عمومی فدراسیون والیبال، هفدهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی جوانان جهان از سی و یک مردادماه تا نهم شهریورماه سال جاری به میزبانی دو شهر آنکارا و ازمیر تركیه برگزار خواهد شد.
تیم ملی والیبال جوانان ایــران با تیم های آرژانتین، ژاپن، مكزیك و استونی در گروه دوم این رقابت ها همگروه است و تمام بازی های دور مقدماتی خود را در آنکارا انجام می دهد.
ملی پوشان کشورمان در دور مقدماتی چهار بازی انجام می دهند که برنامه آن به قرار زیر است:
31 مردادماه، ایــران – استونی ساعت 12
یکم شهریور، ایــران – آرژانتین ساعت 17
سوم شهریور، ایــران – ژاپن ساعت 17
چهارم شهریور، ایــران – مکزیک ساعت 17
در هفدهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی جوانان جهان 20 تیم حضور دارند که گروه بندی آن به قرار زیر است:
گروه A: ترکیه – چین – مصر – هند – مراکش
گروه B: آرژانتین – ایــران – ژاپن – مکزیک – استونی
گروه C: صربستان – آمریکا – تونس – کانادا – رواندا
گروه D: روسیه – برزیل – ایتالیا – فرانسه – ونزوئلا
والیبال جوانان ایــران یک مدال برنز این رقابت ها را در پرونده کاری خود دارد که در سال 2007 و در مسابقات مراکش با شکست ایتالیا به دست آورده است.
در بین حریفان دور مقدماتی ایــران، آرژانتین دو مدال نقره و برنز و ژاپن یک مدال نقره این رقابت ها را در پرونده کاری خود دارند.
تیم ملی والیبال جوانان کشورمان روز چهارشنبه برای برگزاری چند دیدار دوستانه و تشکیل اردوی برون مرزی با 12 بازیکن و هفت همراه تهران را به مقصد استانبول ترک کرد.

 این عکسو تازه دیدم ! چقدر من این بچه ها رو دوس دارم !!! این خانم کوچولو دختر صمد ه (خودم میدونم سه تا "این" خیلی زشته )

پ.ن 1 : تو این شب ها، خیلی التماس دعا دارم ازتون ....

اگه به دردت خورد ، نظر یادت نره ...تاریخ : یکشنبه 6 مرداد 1392 | 01:25 ب.ظ | نویسنده : سعــــدین | روزه دار باحال

اینم سری دوم عکس های کاپیتان که قولش رو داده بودم (یادتون بود اصن؟! )

اگه به دردت خورد ، نظر یادت نره ...تاریخ : جمعه 4 مرداد 1392 | 03:33 ب.ظ | نویسنده : سعــــدین | روزه دار باحال

مهدوی تصمیمش را گرفته است،او می خواهد پس از جام ملت ها از تیم ملی خداحافظی کند. عکس ها:مهدی زارع

مهدوی می گوید بردهای ایران در لیگ جهانی لذت زیادی داشت

مهری رنجبر،فرهاد عشوندی: با اینکه خیلی در لیگ جهانی بازی نکرد، اما هر وقت به زمین می‌آمد، برای برد می‌جنگید. چرا که به قول خودش از باخت متنفر است. اصلاً دیوانه‌اش می‌کند. (به این حالت )  تا برد نگیرد، آرام نمی‌شود. ادعایش را در بازی با کوبا و ایتالیا ثابت کرد. آن هم با کمک به دفاع‌های روی تور. مهدی مهدوی حالا از باتجربه‌های تیم ملی والیبال به حساب می‌آید. با اینکه 30 سال بیشتر ندارد و ولاسکو هم به کارش ایمان دارد، اما تصمیمش را گرفته. او می‌خواهد بعد از جام ملت‌های مردان آسیا خداحافظی کند. چرااا؟!؟  هرچند برایش دوری از تیم ملی سخت است اما ترجیح می‌دهد خودش برود تا کنارش بزنند. تا حدی که می‌گوید:«بحث خداحافظی جداست. اگر مرا مثل نادی کنار بزنند، می‌میرم.» این چه وضعیه ؟! خب منطقی با ولاشکو صحبت کنن و ازش بخوان قبل از اینکه کنارشون بذاره بهشون بگه !!

* چه دفاعی کردی؟

در بازی با کوبا و ایتالیا با دفاع روی تور بردیم. بد‌جوری می‌آیند. بدموقعی می‌آیم داخل زمین. در تمرین معمولی جوری کار می‌کنیم که تیم اصلی یک طرف زمین است و تیم ذخیره‌ها طرف دیگر. همیشه تیم اصلی به ذخیره‌ها می‌چربد.  همیشه ذخیره‌ها کارش سخت است. من با سیچلو مربی تیم که صحبت می‌کردم و می‌گفتم چرا این‌جوری است، بعضی مواقع به تیم ذخیره‌ها هم بازیکنانی بدهید که جان داشته باشند اما می‌گفت تو همیشه در شرایط سخت به زمین می‌آیی. تیم وقتی جلوست که برنده است. تو دقیقاً زمانی به زمین می‌آیی که یا تیم عقب است یا دو تیم خیلی به هم نزدیک هستند یا پوئن‌های آخر است. شرایط سخت است و باید خودت را به روز کنی.

* معمولاً آرمین تشکری با تو به زمین می‌آید؟

نه. اوایل من و امیر بودیم، در لیگ جهانی من و شهرام محمودی.

* لیگ جهانی چطور بود؟

خیلی سخت بود. آرزوی بازی در لیگ جهانی را داشتیم اما واقعاً کار سختی بود.

* ایــران با اینکه سهمیه لیگ جهانی گرفت اما برای لیگ جهانی آمادگی ذهنی نداشت. چرا چرت میگی ؟! آمادگی ذهنی بیشتر از اینکه  تا برد داشتیم تو اولین حضور ؟! آمادگی ذهنی با تجربه بدست میاد حاجی !

دو ماه بعداز آمدن ولاسکو برای انتخابی لیگ جهانی، یکسری تغییرات در تیم به وجود آمد. تعدادی از بازیکنان مصدوم بودند. در چین دو بازی را باختیم. خیلی هم به ولاسکو انتقاد شد. همه می‌گفتند یک تیم خوب را تحویل دادیم، حالا درب و داغانش کرده. سال بعد رفتیم مصر. تجربه خیلی بدی از بازی با این تیم داشتیم. فکر می‌کنم بازی را خیلی بد باختیم، با امتیازهای 25 -10 و 11 باختیم. همه بچه‌ها دوست داشتند دوباره با مصر بازی کنیم چرا که دفعه اول تحقیر شده بودیم و بعد هم می‌خواستیم لیگ جهانی را تجربه کنیم. می‌خواستیم وارد لیگ جهانی شویم. مثل المپیک. رفتیم. سفر سختی هم داشتیم. در فرودگاه اذیت‌مان کردند اما رفتیم و بازی را هم بردیم. بعد هم با ژاپن بازی کردیم. برای این بازی آنقدر هیجان داشتیم که وقتی بازی اول را بردیم، در بازی دوم ست اول را که گرفتیم و مطمئن شدیم از صعود، بازی تمام نشده، همه ریختند توی زمین و جشن صعود را همانجا گرفتیم. بعداز بازی ولاسکو گفت بچه‌ها بازی درلیگ جهانی خیلی سخت است، خودتان را آماده کنید. هرجا هم که می‌رفتیم، می‌گفت برای آماده شدن کمی تمرین کنید. همه چیز بخورید، زود بخوابید، کارهای روانشناسی بیشتر می‌گذاشت. تا اینکه وارد بازی‌ها شدیم و واقعاً فهمیدیم باید این‌طوری باشیم. اگر تمرین نمی‌کردیم، نمی‌توانستیم از پس آن برآییم.

* بازی با تیم‌های بزرگ مثل روسیه، ایتالیا و... برای شما چطور بود؟

اولین بازی با روسیه کمی برای همه سخت بود. حالا فکر می‌کنم هرکدام از بچه‌ها به این بازی نگاه کند، از بازی خودش راضی نباشد. هیچ تجربه‌ای نداشتیم، اولین بازی با قهرمان المپیک در کشورش و جلوی تماشاگران خودش بود ما هم بازی تدارکاتی زیادی نداشتیم که این موضوع کمی کار را سخت کرده بود البته همه دیدند همان تیمی که ما اول با آن بازی کردیم قهرمان امسال لیگ جهانی هم شد.

* اگر روسیه، اولین حریف شما نبود، ایــران صعود می‌کرد؟

به نظر من اگر قرار بود روی صعود به مرحله بعد فکر کنیم، پنج برد نمی‌گرفتیم.

* اگر برای بازی اول میزبان بودیم؟

باز هم ایــران صعود نمی‌کرد چرا که مسئولیت ما بیشتر می‌شد. از طرفی استرس برد و رفتن به مرحله بعد همیشه کمی کار را خراب می‌کند.

* تا رسیدی به بازی با صربستان در تهران.

در دو بازی با صربستان خوب بودیم. هم اولین بازی که باختیم و هم دومین بازی. می‌توانستیم بازی اول را هم ببریم اما تجربه بیشتر به داد صربستان رسید. از طرفی اولین بازی خانگی ما بود. شاید به همین خاطر بچه‌ها استرس داشتند اما در بازی دوم آنها را شکست دادیم و خیلی هم شیرین بود.

* با برد در بازی دوم با صربستان، انتقام باخت در انتخابی المپیک را هم گرفتید، نه؟

آنجا هم باید صربستان را می‌بردیم. در توکیو هم خیلی خوب با صربستان بازی کردیم اما امتیاز می‌خواستیم. به‌هر‌حال ما در تهران انتقام آن باخت را گرفتیم.

* کدام پیروزی خیلی چسبید؟

قبل از بازی اول، بچه‌ها با هم که صحبت می‌کردند می‌گفتند اگر یک برد 3 - 2 بگیریم برای تجربه اول خوب است.  وقتی وارد لیگ جهانی شدیم. بازی در تهران خیلی خوب بود اما گل سرسبد پیروزی‌ها، شکست ایتالیا بود که خیلی چسبید. خیـــــلی

* حالا حسرت ست پنجم بازی دوم با ایتالیا را نمی‌خورید که 12-9 جلو بودید و باختید؟

نمی‌شود گفت. شاید اگر آن بازی را هم می‌بردیم به کوبا می‌باختیم چراکه اگر می‌دانستیم ببریم به مرحله بعد صعود می‌کنیم، استرس آن نمی‌گذاشت راحت بازی کنیم. ما در هر بازی تغییر داشتیم، به خاطر تغییر بازیکنان نمی‌شد برای دور دوم زوم کرد. ولاسکو هم از روز اول گفت هدف ما تجربه‌اندوزی است.

* در بازی با ایتالیا شرایط تیم سخت‌تر بود، آن هم وقتی فرهاد قائمی به خاطر مصدومیت بازی نکرد. حمزه هم روز مسابقه رسید. خیلی‌ها نگران تیم بودند اما تیم نشان داد که بازیکن‌محور نیست.

یکی از خصوصیات ولاسکو همین است. طوری برخورد می‌کند که هیچ‌کدام از بچه‌ها خیالش راحت نباشد که حتماً در ترکیب هست. با اینکه ارنج دارد اما بازیکنان فیکس هم می‌دانند که به راحتی کنار گذاشته می‌شوند. انگار ولاسکو مهره مار دارد، هر بازیکن جدیدی را که رو می‌کند، جواب می‌دهد. نمی‌شود گفت اما کارش را خوب بلد است.

* ظاهراً شیرینی برد ایتالیا تنها برای شما نبوده. ولاسکو هم خیلی خوشحال شده.

بازی با ایتالیا خیلی چسبید چراکه مودنا مثل گنبد، مهد والیبال ایتالیاست. دو، سه افتخار ولاسکو هم با تیم‌ملی این کشور در همین شهر رقم خورده؛ قهرمانی لیگ جهانی و قهرمانی باشگاه مودنا. ولاسکو با اینکه به زبان نمی‌آورد اما خیلی دوست داشت تیم برنده شود. ما خودمان هم باور نمی‌کردیم اما می‌شد از چهره‌‌اش خواند اگر ایتالیا را ببریم، چه حالی می‌کند. فکر می‌کنم واقعاً یکی از بهترین پیروزی‌های زندگی‌‌اش بود. خیلی به ولاسکو چسبید. بعد از بازی ما او را بالا انداختیم و تماشاگران هم برایش دست زدند و شعار دادند «welcome home Julio». حتی برایش بنر زده بودند. خیلی خوشحال شد. آخــــــــی. چه مردم قدر شناسی

مهدوی و دخترش گلبو

* دلچسب بودن برد ایتالیا به خاطر رفتار مغرورانه بازیکنان این تیم به شما ربط دارد؟

من از ایتالیایی‌ها خوشم نمی‌‌آید. قبل از اینکه برخورد داشته باشم، خیلی آنها را دوست داشتم اما بازیکنان‌شان خیلی مغرورند اما ما شاخ‌شان را شکستیم.  بعد از بازی سیستم‌شان عوض شد. بازی دوم هم آنها شانسی بردند. برد برای ما بود، 12 -9 باختیم، خودشان هم فهمیدند. ست اول را که در مودنا بردند، داور روی دو، سه پوئن بالا اشتباه کرد. دو، سه اشتباه پشت‌ سر هم، که ما اعتراض هم کردیم، حتی صدای ولاسکو هم درآمد. بالاخره داور آمریکایی بود، رئیس آمریکایی FIVB هم آنجا بود. بالاخره آنها با هم لابی دارند، به ‌هر ‌حال وقتی تیمی میزبان است به آن کمک می‌کنند. کاری نمی‌شود کرد.

* ایتالیایی‌ها بعد از بازی اول دیگر نگاه‌شان مثل قبل از بازی نبود؟

نه، اتفاقاً در پرواز به ساساری با هم بودیم. همه سرشان پایین بود. آنها در بازی دوم هم واقعاً تسلیم شده بودند. آنها 2 - صفر جلو افتاده بودند، وقتی ست‌های سوم و چهارم را بردیم دیگر هیچی نداشتند، هیچی. ست پنجم هم ما برنده بودیم. سرویسی که سعید زد و خورد لب تور گفتیم بردیم اما نمی‌دانم چطور یکدفعه ورق برگشت.

* از بازی خودت راضی هستی؟

بالاخره هر بازی‌ای که می‌گذرد، تجربه‌ای برایم محسوب می‌شود. درست است که کم بازی کردم اما پوئن‌هایی می‌آورم که واقعاً نه جای اشتباه هست و نه ریسک کردن.

* به اصطلاح دوتعویضه حساسیت نداری؟

من عادت کرده‌ام؛ هم به انتقاد و هم به تشویق خبرنگاران.

* بازی در سالن 12 هزار نفری آزادی چطور است؟ دوست داری جای بازیکنان حریف بودی؟

واقعاً جهنم است. برای میزبان خیلی خوب و لذت‌بخش است. ما قبل از شروع بازی اول با آلمان، با توپ گرم می‌کردیم که گرم می‌کردیم با توپ تماشاگران که موقع اذان افطار می‌کردند، سالن یکدفعه ساکت شد. پاسور آلمان برگشت گفت «very nice atmosfer,very good». منم گفتم صبر کن بازی شروع شود، بعد ببین چطوره. فارسی گفتی ؟!

* در کشورهای دیگر هم این کارها و سروصداها هست؟

هیچ جای دنیا ندیده‌ام. بقیه تماشاگران هم تشویق می‌کنند اما نه مثل ایــرانی‌ها.

* شمارش هماهنگ یک، دو، سه برای زدن آبشار خوب است؟

هم خوب است و هم بد. بستگی دارد به پوئن. اگر پوئن‌های اول باشد که مشکلی ندارد اما پوئن‌های بالا، یا نزدیک به هم اذیت می‌کند.

* مثل بازی دوم با آلمان؟

بازی دوم با آلمان راه نداشت. نمی‌شد برنده شویم. البته می‌شد با فشار بیشتر یک ست بگیریم، به شرط اینکه بهتر بازی می‌کردیم یا کمتر اشتباه می‌کردیم.

* بعد از قول حواله دیگه هر شب خواب پورشه می‌بینی؟

نه دیگه، ژیان شد. البته ظاهراً خبری نیست. من با جواد نکونام هم که صحبت کردم، گفت آنها هم هنوز نگرفته‌اند.

* فوتبالی‌ها قراردادشان حرفه‌ای است اما...

به نظر من فوتبالیست‌ها هرچه قراردادشان بالا باشد حق‌شان است. وااااای  آنهایی که می‌گویند قرارداد فوتبالی‌ها زیاد است چرا نمی‌آیند فوتبالیست شوند؟ فوتبال خیلی سخت است سخت از کار اون مهندس که تو عسلویه پخته میشه ؟! سخت تر از کار معدنکاری که زیر زمین کار میکنه ؟! سخت تر از کار جراحی که اگه یه لحظه دستش بلرزه باید بیاد بیرون بگه متاسفم؟! و هزار شغل دیگه !! هیچ کدوم درامد یه فوتبالیست که بعضا با دلال بازی به تیمای بزرگ رسیده رو ندارن !! (اگه بین این شغل ها بگید جراح درآمدش خوبه ، میگم اون جراح حداقل 13 سال از عمرش رو درس خونده (فقط دانشگاهش رو گفتم) و خیییلی زحمت کشیده و نوش جونش !! حتی سخت‌تر از والیبال. من بازی کرده‌ام، بچگی‌ام دروازه‌بان بودم.

* پس ناراضی نیستید که بین شما و فوتبالی‌ها فرق می‌گذارند؟

همه جای دنیا همین است. فوتبال مقوله‌‌اش جداست.

* ورزشکاران انفرادی خیلی به فوتبال انتقاد می‌کنند.

می‌رفتند فوتبالیست می‌شدند. مگر نمی‌گویند زیاد می‌گیرند. چرا نرفتند فوتبال تا آنها هم زیاد پول بگیرند؟ اگه اونجا بودم میزدم لهت میکردم !!!!

* اگر حواله ماشین را به فوتبالی‌ها بدهند و به شما ندهند چه می‌شود؟

من خوشحال هم می‌شوم. حق‌شان است. :خودزنـــی

* حق شما نیست؟

حق ما هم هست اما باید زور بزنیم تا بگیریم. این دیگر به مسئولان برمی‌گردد که فرق بگذارند یا نه. اگر به ما ندهند واقعاً ناراحت نمی‌شوم، خوشحال هم می‌شوم.

* قضیه شایعه در ساساری چقدر صحت داشت؟

دو، سه ساعت مانده به بازی شنیدیم، به بچه‌ها هم نگفتیم. آقای خوش‌خبر گفت که ظاهراً وکیل فدراسیون هم پیگیر آن است تا شکایت کند. درست نیست وقتی تیم دارد نتیجه می‌گیرد، این خبرها را چاپ ‌کنند. تنها دشمنان والیبال این کارها را می‌کنند.

کدوم شایعه؟!

* از لیگ چه خبر؟

فعلاً خبری نیست. تیم‌ها یارگیری می‌کنند. من هم با باریج هستم.

مهدوی و موسوی در یک قاب

* گفتم که همه ملی‌پوشان در باریج هستند؟ نه بابا ! متین هم زیاد داره ملی پوش !

نه. تیم پارسال هشتم بوده، امسال می‌خواهد بیاید جزو چهار تیم اول.

* الان باریج چند ملی‌پوش دارد؟

من، فرهاد قائمی، آرمین تشکری، آرش کمالوند و علیرضا نادی.

* روند موفق ایــران تا کجا ادامه پیدا می‌کند. یعنی سال دیگه صابون صعود به دور بعد را نزنیم؟

نه. اگر امسال برای سال اول با فکر صعود به مرحله بعد جلو می‌رفتیم، معلوم است که جواب عکس می‌داد. سال آینده با تجربه‌ای که بچه‌ها به‌دست ‌آوردند و شخصیتی که تیم پیدا کرده، صد‌درصد می‌توانیم کارهایی انجام دهیم. البته بستگی به گروه‌مان هم دارد.

* ایــران اگر میزبانی دور نهایی را بگیرد به گروه یک می‌رود؟

فکر می‌کنم.

* با این حال کار ایــران هم به خاطر شناخت بیشتر بقیه تیم‌ها از آن سخت‌تر می‌شود.

درست است، سال بعد دیگر ما ناشناخته نیستیم. بالاخره در شرایط سخت نتیجه بگیری، کار خوبی کرده‌ای. بچه‌های ما هم عادت دارند به نتیجه‌‌گیری در شرایط سخت.

* پدیده لیگ جهانی چه آینده‌ای دارد؟

بستگی به برنامه فدراسیون دارد. این فدراسیون پنج سال پیش جوانگرایی کرد که هیچ‌کس باورش نمی‌شد. حالا هم هدف ولاسکو رفتن بین تیم‌های دور پایانی است.

* ولاسکو چه داشت که تیم رشد کرد؟

بازیخوان خیلی خوبی است. شخصیت بازیکنان خیلی زود دستش می‌‌آید. با هرکس می‌داند چطور برخورد کند. پشتوانه بزرگش رزومه است.

* رزومه یا دکترای روانشناسی که دارد؟

فقط روانشناس صرف نیست. هم روانشناس خوبی است، هم بازیخوان است، هم بازیکن‌شناس است و هم تمرینات خوبی می‌دهد. در این مدتی که سرمربی ماست، این همه تمرینی که انجام دادیم هیچ‌کدام شبیه هم نبوده.

* آنالیز لحظه به لحظه‌‌اش چطور است؟

عالی است، مخصوصاً دستیارش سیچلو یکی از بهترین آنالیزورهای دنیاست. وجدان کاری بالایی دارد. در بازی‌های انتخابی المپیک صبح‌ها وقتی او را می‌دیدم چشم‌هایش کاسه خون بود. شب‌ها معمولاً تا صبح نمی‌خوابید از بس که فیلم‌های تیم‌ها را می‌دید؛ یعنی فیلم تیم‌ها را می‌جوید. حیف شد به المپیک نرفتیم و سن‌مان به المپیک بعدی هم نمی‌رسد.

* مگر چند سال داری؟

30 ساله‌ام. خب حالا !

مهدوی،دخترش گلبو و محمد موسوی

* بابا هنوز جوانی، فوتبال که نیست بگوییم چهار سال دیگر پیر شده‌ای و نمی‌توانی بازی کنی.

فشار تمرینات خیلی بالاست. در لیگ جهانی خیلی به خانمم فشار آمد. تنهایی در خانه بچه بزرگ کنی، خیلی سخت است. تنهایی خیلی سخت است. دختر فرهاد در ایتالیا تلفنی با او صحبت می‌کرد، فرهاد اشکش در می‌آمد، این‌قدر به‌هم وابسته‌اند. حالا دختر من کوچک است و حرف نمی‌زند.  جدای از آن سختی راه، استرس پرواز، تمرینات و... تحمل همه اینها سخت است.

* با همه این شرایط دل‌کندن از تیم هم سخت است.

بحث خداحافظی جداست اما اگر با من مثل نادی رفتار کنند، واقعاً می‌میرم. نادی دوباره برمی‌گردد اما من تحمل این رفتار را ندارم. می‌میرم. من اگر در جام ملت‌های آسیا باشم، بعداز آن شاید خداحافظی کنم.

* الان پاسور آینده‌داری داریم؟

محمد طاهروادی خوب است، او در تیم ب تمرین می‌کند. نجفی پاسور تیم زیر 23 سال خوب است و فرهاد سال‌افزون. بالاخره چند سال تیم‌ملی بودیم. ارث پدری ما که نیست. هرکس تا آنجایی که فکر می‌کند مثبت است باید باشد. هرکس حقش است باید باشد. واقعاً اگر فکر کنم که حضورم ضرر دارد، بدم می‌‌آید جای جوان‌ها را بگیرم.

* فکر کنم ولاسکو به تو اعتقاد دارد؟ ندارد؟

چرا دارد. واقعاً مرا سخت به زمین می‌آورد.

* تو را به خاطر توقعی که دارد می‌آورد.

کاری که من می‌کنم، کار یک جوان نیست. در آن جو و به‌هم ریختگی تیم به زمین می‌آیی، اگر مثل بقیه باشی که اختلاف زیادتر هم می‌شود. باید جنگندگی داشته باشی، بچه‌ها را جمع کنی. یکی از خصوصیات من این است که از باخت خوشم نمی‌‌آیم. وقتی می‌بازم روانی می‌شوم.

* علی دایی والیبالی تو؟

واقعاً دیوانه می‌شوم. همه تلاشم را می‌کنم. متنفرم از باخت، حتی با جرزنی هم باشه باید ببرم.  کری خوانی باشه، یک کاری می‌کنم اتفاقی بیفتد.

* این موفقیت‌ها باعث می‌شود تا بیشتر جذب والیبال شوند.

موج خوبی در کشور راه افتاده است. خیلی از بچه‌ها زنگ زدند که لباس‌هایت را بیاور برای بچه‌ها، منم دو، سه ساک جمع کردم و بردم.

* دوست نداشتی کمی جوانتر بودی تا بیشتر بمانی؟

من از سال 70 که هشت یا 9 ساله بودم، اولین جایزه‌ام را از علی دایی گرفتم. به خاطر همین از بچگی به جایی که می‌خواستم رسیدم. قهرمانی نوجوانان آسیا را دارم؛ اولین تیم بین همه رشته‌ها که نایب‌قهرمان نوجوانان جهان شد.

* فوتبالیست‌های دهه 60 غصه می‌خورند حالا که آب و نانی در فوتبال هست، نیستند. اما تو حداقل چند سال پایانی والیبالت به شرایط خوب خورده. نه؟

من پاسورم، شاید اگر در تیم‌ملی هم نباشم اما تا حداقل 10 سال آینده می‌توانم برای باشگاه بازی کنم. هرچه سن پاسور بیشتر باشد، تجربه بیشتر می‌شود. پاس دادن فقط تجربه است. با زندگی سالم و تمرین خوب راحت تا 40 سالگی می‌توانی بازی کنی.

از باشگاه‌های خارجی پیشنهاد نداری؟

الان تیم‌های اروپایی پول خوبی نمی‌دهند. تنها ترکیه خوب پول می‌دهد، فرانسه هم که نصف قراردادت را مالیات می‌گیرد. با این شرایط رفتن به اروپا صرف ندارد.

* شانس بد تو همدوره بودن با سعید معروف است.

شانس بد نیست، بالاخره او جزو بهترین پاسورهای دنیاست. سعید با اینکه کوچکتر از من است اما بهترین رفقیم است. او پاس‌های سرعتی خوبی می‌دهد و من در گوش خوب کار می‌کنم.

* تو که در زمینی، موسوی بیکار است، نه؟

تقریباً.

* خوشت نمی‌‌آید به او پاس بدهی؟

سیستم بازی من این است. جلوی یک تیم، فقط قدرتی کار می‌کنیم و جلوی تیم دیگر سرعتی.

مهدوی قرار است پس از جام ملت ها از تیم ملی خداحافظی کند

* فکر می‌کنی اگر قرار بود بازیکنان ایرانی هم مثل کوبایی‌ها فقط تمرین می‌کردند بدون بازی، دوام می‌آوردند؟

نمی‌توانستیم. ما کم می‌آوریم. چراکه آنها فقط در تمرین مداوم استقامت ندارند. وقتی کوبا را می‌بینی، متوجه می‌شوی که در زندگی استقامت دارند. شرایط زندگی، درآمدشان و...

همه کوبایی‌ها فرقی نمی‌کند‌؛ جراح، معلم، فوق‌تخصص، والیبالیست و... ماهانه 30 دلار حقوق می‌گیرند. دولت برای مسکن کمک می‌کند، پول برق و آب و... نمی‌دهند، مواد غذایی هم می‌گیرند اما همه‌ آنها راضی‌اند.

همسر مهدوی:فکر نمی کردم زندگی با یک ورزشکار تا این اندازه سخت باشد

* نبود آقای مهدوی سخت نبود؟

نه. (با خنده). مهدوی: «واقعیت‌ها را بگو». بالاخره سختی‌های خودش را دارد. مخصوصاً که گلبو کوچک است.

* بازی‌ها را تنها نگاه می‌کردید یا با خانواده؟

معمولاً تنها. زمانی که با گلبو بودم خیلی با هیجان بازی را دنبال می‌کرد اما بیشتر تنها بازی‌ها را می‌دیدم.

* گلبو وقتی بازی می‌بیند، بابایش را می‌شناسد؟

نه هنوز قدرت تشخیص تصویر را ندارد اما وقتی حرکت توپ را می‌بیند با ذوق و علاقه نگاه می‌کند.

* گلبو هم مثل ترمه خیلی به پدرش وابسته است؟

من فکر می‌کردم به خاطر سن کم نبود پدرش خیلی روی او تأثیر نگذارد اما وقتی رفت، یک مدتی رفته بود تو لک. وقتی هم برگشت خوشحال‌تر شد، می‌خندید. شب اول وقتی پدرش برگشت، ساعت 3:30 الی4 صبح بود، بیدار شد. خیلی هم هیجان داشت. با اولین کلمه‌ای هم که گفت دستمزد مرا داد. می‌گوید: «بابا» (‌با خنده).

* پدرش را شناخت؟

بله. خیلی تحویلش گرفت. خیلی‌ها می‌گفتند شاید پدرش را نشناسد اما رفتارش برعکس بود.

* شما می‌دانستید، با بازیکن تیم‌ملی والیبال ازدواج می‌کنید؟ مثل همسر فرهاد ظریف بی‌خبر نبودید؟

تا حدودی می‌دانستم کارش به چه شکلی است اما سختی‌های زندگی با یک ملی‌پوش را لمس نکرده بودم. فکر نمی‌کردم سختی‌‌اش در این حد باشد.

* خودتان ورزش می‌کنید؟

حر‌فه‌ای نه. اما شنا می‌کنم.

* زندگی با یک ورزشکار حرفه‌ای چقدر سخت است؟ شهرستان هم می‌روید؟

مهدوی: فصل قبل من بازیکن تیم پیشگامان یزد بودم، به خاطر گلبو به یزد نرفتیم. تازه به دنیا آمده بود و آب‌و‌هوای یزد خوب نبود. من دو ساعت بعد از به دنیا آمدن گلبو با تیم پیشگامان یزد رفتم ترکیه اردوی یک هفته‌ای. در حالی که دو روز قبل تازه از ژاپن برگشته بودم. بعد که برگشتم، دو، سه روز ماندم و بعد رفتم یزد.

همسر مهدوی: من برای اینکه مهدی موقع به دنیا آمدن گلبو کنارم باشد، زمان زایمان را دستکاری کردم. با اینکه دکترم می‌گفت نمی‌شود بچه زود به دنیا بیاید. اما من اصرار داشتم تا مهدی قبل از رفتن به ترکیه بچه را ببیند.

اگه به دردت خورد ، نظر یادت نره ...تاریخ : پنجشنبه 3 مرداد 1392 | 12:42 ب.ظ | نویسنده : سعــــدین | روزه دار باحال

مهری رنجبر- مرتضی رضایی: کم سن اما پر تجربه؛محمد موسوی جزو بازیکنانی است که شاید سن و سال زیادی نداشته باشد اما از حیث ثبت بازی های ملی در رده با تجربه ها به حساب می آید.او آنقدر هم که قیافه اش نشان می دهد،بداخلاق و عصبانی نیست! وا ! قیافه شم اینطوری نیس !! شرایط مسابقه طوری است که محمد را این طور نشان می دهد.

مشت های گره کرده،فریاد هایی که پس از گرفتن هر امتیاز می زند و چهره خاص صورتش؛هم به تیم انرژی می دهد و هم تاثیری منفی روی حریفان دارد.او حالا یکی از بهترین سرعتی زن های جهان است و البته در دفاع روی تور هم نامش در کنار بهترین ها قرار گرفته است.موسوی آرزوهایش سقف ندارند و می خواهد تا روزی که می تواند برای ایــران بازی کند و افتخار بیاورد.

او از آن دسته بازیکنانی است که از دستمزد میلیاردی فوتبالیست ها ناراحت نیست و می گوید:«نوش جانشان.»  به عقیده محمد فوتبال در همه دنیا همین است و اصلا فوتبال یک سیاست است.سرعتی زن دزفولی تیم ملی جمعه همراه مادر و خواهرش مهمان ما در کافه خبر بود.او با اینکه زمان زیادی نداشت اما صبورانه با دقت به تمام سوال های ما جواب داد.

محمد موسوی 

 

 

* تو در دور مقدماتی لیگ جهانی بهترین مدافع روی تور بودی،اما با عدم صعود ایــران به دور نهایی،تو هم جزو بهترین ها انتخاب نشدی.از این قضیه ناراحت نیستی؟

نمی شود گفت که اهمیت ندارد.به هر حال افتخاری است. اما اصل داستان این نیست .حاضر بودم می رفتیم دور نهایی .بیشتر ناراحتم که به دور نهایی نرفتیم.اگر صعود می کردیم،بچه ها بهتر کار می کردند ،بدون اینکه استرس داشته باشند.واقعا دوست داشتم.البته پیش بینی می کردم به خاطر نرفتن تیم به دور نهایی،از لیست خارج شوم. به خاطر اختلاف زیادم با نفر دوم،دوست داشتم کسی به آمار دفاعی ام نرسد.

* لگد زدن زیر توپ، آن هم در اوج عصبانیت. فکر می‌کنم یک بار هم در لیگ این کار را انجام داده بودی؟

بالاخره آدم عصبانی می‌شود. هر کس هم خودش را به یک طریقی خالی می‌کند. در بازی با آلمان هم عصبانی بودم و وقتی لگد به زیر توپ زدم، یک جورهایی خالی شدم. البته این کارها زیاد عجیب هم نیست. در دنیا بازیکنان زیادی این کار را می‌کنند. در لیگ هم یک بار این کار را کرده بودم اما خب بازی در لیگ جهانی فرق دارد. در کل قبول دارم که این حرکت اشتباه است.

* در برنامه ماه عسل، به شما یک تندیس دادند و دفترچه حساب بانکی. تو تندیس را به مادرت دادی و دفترچه را برای خودت برداشتی!

اول نمی‌دانستم قرار است هدیه نقدی هم بدهند، آنها تندیس را دادند که من تقدیم مادرم کردم، بعد هم بلافاصله دفترچه را دادند دست من، که این دفترچه را هم به مادرم دادم.

* فکر می‌کنی شکست دادن ایتالیا معجزه بود، یا اینکه واقعاً بچه‌ها می‌خواستند این تیم پرقدرت را مغلوب کنند؟

چیزی شبیه معجزه بود. تیم ما مثل بچه‌ای بود که یک‌شبه رشد کرد. بچه‌ها طور دیگری فکر می‌کردند و همه‌چیز عوض شده بود. در رختکن وقتی گفتیم بریم و بازی را ببریم، همه یکدل بودند. تا به حال سابقه نداشت که در بازی‌های بزرگ این‌قدر همسو حرکت کنیم. همیشه می‌گفتیم که حالا بریم و بازی کنیم، خب یک نتیجه‌ای می‌گیریم اما در بازی اول با ایتالیا همه بچه‌ها گفتند بریم آنها را ببریم.

* البته می‌شود گفت معجزه بیشتر برای ایتالیایی‌ها اتفاق افتاد.

در گیم پنجم. واقعاً داور هم کمی به آنها حال داد  ولی در سرویس زدن خوب کار کردند و ما هم چند امتیاز از دست دادیم. همه این اتفاق‌ها دست در دست هم داد تا آن بازی را ببازیم.

شهرام محمودی می‌گفت کاری کردیم که ایتالیایی‌ها وقتی ملی‌پوشان ایــران را می‌بینند، سرشان را می‌اندازند پایین و...

دقیقاً. ما یک کاری کردیم که تا بازی دوم مدام سرشان پایین بود. آنها قبل از بازی دوم آمدند سر تمرین ما. بچه‌ها سرویس می‌زدند، دریافت‌های خوبی می‌کردند و آنها مات و مبهوت ما را تماشا می‌کردند.  صدایشان در نمی‌آمد اما قبل از بازی اول این طور نبود و آنها با چشم دیگری به ما نگاه می‌کردند. انگار که ما تیم افغانستان هستیم. آنها والیبال ما را ندیده بودند.

* فکر می‌کنی چه اتفاقی افتاد که والیبال ایــران تا این اندازه پیشرفت کرد؟ هیچ‌کس انتظارش را نداشت که والیبال ایــران روزی جهانی شود و تیم‌های بزرگ جهان را به زانو در بیاورد.

ما پله‌پله قدم برداشتیم و رشد کردیم. کارهایی که در سه، چهار سال گذشته، به خصوص از زمان آمدن ولاسکو انجام شده، تأثیر زیادی گذاشته است. خود بازیکنان تغییرات را متوجه می‌شوند. قبلاً سطح کیفی و کمی بازیکنان وجود داشت و مربیان هم روی این نکات کار می‌کردند اما وقتی می‌رسیدیم به امتیازهای 18 و 19 چند اشتباه می‌کردیم و بازی را می‌باختیم. چند سال پیش با همین ایتالیا سه بر دو کردیم، با آقای معدنی. آن اشتباهات، آن ریزه‌کاری‌ها که باعث برد و باخت می‌شود را حالا داریم درک می‌کنیم و سال به سال هم بهتر می‌شویم. ما هر بازی اشتباهاتمان کمتر از بازی قبل است. ولاسکو روی نکات ریز خیلی خوب کار می‌کند. او روی بعضی ضربه‌ها این‌قدر ‌گیر می‌دهد که شاید خیلی از مربیان به آن توجهی نداشته باشند.

* می شود به ولاسکو گفت آقای خاص والیبال؟

شک نکنید. او سر یک ریزه‌کاری‌هایی بحث می‌کند که خیلی‌ها روی آن موضوعات دقتی ندارند. اوایل که به ایــران آمده بود، اعصاب همه خُرد شده بود.

محمد موسوی

* ولاسکو روز اولی که آمده بود می‌گفت هدف اولش این است که باید ذهنیت بازیکنان را تغییر بدهد.

دقیقاً ریزه‌کاری‌ها همین است. در مسابقات وقتی توپ‌ها خراب می‌شد، با بچه‌ها بحث می‌کردیم که چرا این اتفاق افتاد و از این جور صحبت‌ها اما ولاسکو می‌گفت باید تمام این بحث‌ها را دور بریزید و به امتیازهای بعدی فکر کنید. بارها شده بود که ما در حال بحث بودیم و توپ بعدی در زمین ما بود. هیچ‌وقت یادم نمی‌رود ما از سفر ژاپن که می‌آمدیم باید یک هفته استراحت می‌کردیم، بعد از آن به سر تمرین می‌رفتیم و یواش یواش آماده بازی می‌شدیم اما الان قضیه فرق دارد.

ذهنیت بچه‌ها طوری شده که از هاوانا که می‌رسند، فردایش به تمرین می‌آیند، صبح و بعدازظهر تمرین می‌کنند و فردایش هم مسابقه می‌دهند و آلمان را شکست می‌دهند. به قول ولاسکو خستگی هنوز تعریف نشده است. او می‌گوید چطور وقتی شما خسته‌ای یک جای خوبی که دوست داری را می‌روی اما در همان حالت علاقه‌ای به تمرین کردن نداری؟! این به همان ذهنیت بر می‌گردد. ذهن بازیکن خسته است که دوست ندارد تمرین کند.

* بعد از رفتن ولاسکو چه باید کرد؟

ما مربیان بزرگی در دنیا داریم که می‌توانند جای او را بگیرند. ولاسکو یک پله را به والیبال ایــران اضافه کرده و خوبی‌اش این است که پسرفتی نداشته‌ایم. دوست نداریم این نسل طلایی والیبال اسیر همان بلای نسل 98 فوتبال نشود. این بستگی به فدراسیون دارد. شاید آنها از شرایط فعلی راضی باشند و دیگر بی‌خیال تیم‌های پایه و بازیکن‌سازی شوند و بروند در حاشیه و بحث‌های تبلیغاتی که فوتبال به سمتش رفته است. الان فوتبالی‌ها دارند تلاش می‌کنند. من دیده‌ام که آنها در رده‌های مخلتف سنی اردو می‌زنند. نکته جالبش هم اینجاست که نوجوانان ایــران در هتل المپیک هستند و ما... من فکر می‌کنم در والیبال نباید جلوی رشد گرفته شود.

* این شما را ناراحت نمی‌کند که نوجوانان فوتبالیست در هتل اردو می‌زنند و آن‌وقت شما یک جای ثابت ندارید و باید در کمپ بمانید؟

من نمی‌گویم چرا فوتبال این‌طور است. فوتبال بحث‌اش جداست و به نظر من یک سیاست است.

* یعنی با این تبعیض‌ها کنار آمده‌اید؟رقم‌های میلیاردی و...

باید کنار آمد. نخیر نباید کنار آمد ! چون این پولا از بیت المال ، از تو جیب مردم برداشته میشه و کمتر کسی به این کار راضیه !!  اصلاً من می‌گویم نوش جانشان چون در تمام دنیا همین است. ولاسکو یکی از بهترین مربیان دنیاست اما وقتی به خیابان می‌رود عده کمی او را می‌شناسند اما مورینو وقتی به خیابان می‌رود، همه او را می‌شناسند. فوتبال خیلی بزرگ‌تر از رشته‌های دیگر است. در ایــران هم طرفدارانش بیشتر است. من می‌گویم ورزشی مثل والیبال هم باید حمایت شود تا از تیم‌های پایه رشد کند. بچه‌های ما در اردو‌ها جای خواب ندارند. من می‌گویم مسئولان بیایند و شرایط را ببینند. واقعاً فدراسیون دارد تلاش می‌کند.

* فکر می‌کنم اگر در بازی با آلمان شانس صعود داشتیم بازی دوم را به آنها نمی‌باختیم؟

مطمئن باشید اگر شانس صعود داشتیم، نمی‌باختیم و انگیزه بر خستگی غلبه می‌کرد. ما بازی اول با آلمان را هم واقعاً به خاطر مردم بازی کردیم. ما ایتالیا و کوبا را در خانه خودشان برده بودیم و خیلی زشت می‌شد اگر به آلمان در خانه می‌باختیم.

* در آن بازی یکی شما و یکی غفور مدام با بازیکنان و مربی آلمان‌ها کل‌کل می‌کردید.

من با بازیکنان آلمان کاری نداشتم، البته با مربی آنها هم همین‌طور اما او سعی می‌کرد برای ما حاشیه درست کند. او در هتل گفته بود آمده بودیم ببازیم اما این‌طور نبود. او می‌خواست ذهن بچه‌های ما را به‌هم بریزد. با من حرف می‌زد، همچنین با امیر و بقیه بچه‌ها. هرکدام از رستوران رد می‌شدیم یک چیزی می‌گفت. قبل از بازی اول ما رفتیم در رختکن تا خودمان را برای تمرین آماده کنیم. از رختکن، محل تمرین آلمان‌ها مشخص بود. ما داشتیم نگاه می‌کریم. معمولاً مربیان حرفه‌ای می‌آیند و بازیکنان حریف را به داخل زمین دعوت می‌کنند. او آمد گفت چرا اینجا ایستاده‌‌اید، بیایید داخل. گفتم ایول چه کاری انجام داد. تا آمدیم داخل زمین برگشت گفت، احمقانه است که از بیرون، تمرین ما را نگاه می‌کنید! من جوابش را دادم و به بچه‌ها گفتم که بروید توی رختکن. این حرکت او انرژی خاصی به بچه‌ها داد. از صبح بازی انگیزه زیادی داشتیم و می‌خواستیم روی مربی آلمان‌ها را کم کنیم.

* آنها به نظر شما را دست‌کم گرفته بودند. در تمرینات هم خیلی خوب تمرین نمی‌کردند.

من تمرینات آنها را ندیدم اما مغرور بودند. در جام وایگنر ما سه بر صفر به آنها باخته بودیم. او روز اول آمد و به ما گفت شما در آن جام خوب بازی نکردید و به ما نچسبید. دقیقاً با همین لحن. به ما می‌گفت این دوره ایتالیا و کوبا را برده‌‌اید حالا ببینیم بازی با ما چه می‌شود. دقیقاً منظورش این بود که ما بهتر شده‌ایم اما مقابل آلمان بازنده هستیم.

محمد موسوی

* ولاسکو بعد از مصاحبه مربی آلمان، فنی با شما حرف می‌زد یا اینکه رو آورده بود به مسائل روحی و روانی؟

ولاسکو در جلسات بیشتر آنالیز کار می‌کند، همچنین در مورد مسائل روحی و روانی نیز خیلی خوب کار می‌کند. مثلاً برای بازی با ایتالیا او به ما می‌گفت که بجنگیم، اما در بازی با کوبا ولاسکو تأکید داشت که آنها را عصبانی نکنیم و اجازه بدهیم که آرام باشند. درباره مربی آلمان هم به ما می‌گفت اصلاً توجهی به او نکنید. او می‌گفت من خودم با او دعوا می‌کنم. در طول جریان بازی هم یواشکی چیزهایی به او می‌گفت که سرمربی آلمان‌ها مثل گندم‌ برشته بالا و پایین می‌پرید.

* تجربه‌ای که در لیگ جهانی به‌دست‌آورده‌‌اید، کمک خیلی بزرگی برای شماست. فکر می‌کنی با این تجربه مسیر را تا کجا ادامه خواهید داد؟

بچه‌هایی که الان در اردو هستند و من دارم می‌بینم، حالا حالا‌ها انگیزه‌شان را از دست نخواهند دارد. فکر نمی‌کنم کسی کوتاه بیاید. اوایل که ولاسکو آمده بود، یک‌جورهایی حرف‌های او را نمی‌فهمیدیم اما حالا ماجرا فرق می‌کند. ولاسکو هرکسی را که می‌آورد جواب می‌دهد.

* تعداد کسانی را که می‌آورد و جواب می‌دهند خیلی زیاد است.

همه جواب می‌دهند. شاید فقط یکی، دو نفر بوده باشند که زیاد جواب نداده‌اند. من اسم نمی‌آورم. او کسانی را آورده است که هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد بیایند، بازی کنند و تأثیر‌گذار باشند.

* مثلاً رحمان داودی آمد و واقعاً تمام توانایی‌‌اش را‌نشان داد.

من خودم جزو منتقدان داودی بودم، همچنین مباشری. خیلی‌ها می‌گفتند که چرا مباشری دعوت شده است اما واقعاً علی طوری بازی کرد که به عقیده من تا به حال بازیکنی مثل او نداشته‌ایم، همه‌چیز خوب؛ دریافت خوب، سرویس زدن خوب و در کل همه چیز خوب. اگر این دوتا خوب نبودند شاید ایتالیا را نمی‌توانستیم ببریم. رضا سرویس‌هایش را خیلی آرام می‌زند اما به نظر قدرت زیادی دارد. آرام نیست. آنها سرویس‌ها طوری می‌زنند که موج بر می‌دارد. از پشت که نگاه کنی کاملاً مشخص است.

* یکی از گیرهایی که به محمد موسوی می‌دهند این است که زیاد سرویس خراب می‌کند.

در این دوره خوب بود. به جز بازی اول با روسیه در بقیه بازی‌ها خوب سرویس زدم. البته اشتباه هم زیاد داشتم.

آره انصافا این دوره کمتر استرس سرویس های موسوی رو داشتیم . جاش رو داده بود به حمزه !

* حواله‌های اتومبیل‌ها را به شما دادند؟

هنوز که نه، گفته‌اند قرار است بدهند ولی من امیدوار نیستم که بدهند چون که دولت جدید روی کار می‌‌آید. اگر قرار است بدهند باید در همین یکی دو هفته باقی‌مانده از دولت دهم بدهند. من شنیده‌ام که به فوتبالیست‌ها هم هنوز این حواله‌ها را نداده‌اند.

* خانه را چطور؟آن را می‌گیری یا نه؟

خانه در اصل به هیچ‌کس تعلق نمی‌گیرد. اولاً نباید مسکن داشته باشی و بعد از آن هم متأهل باشی، خب این را به هر آدمی توی خیابان هم می‌دهند، دیگر چرا منت می‌گذارند؟ تازه قسطش را هم باید خودمان پرداخت کنیم. باز اگر اقساط را قرار بود خودشان بدهند یک چیزی اما از این خبرها نیست و باید اقساطش راهم خودمان پرداخت کنیم.

* در یکی از مصاحبه‌هایت گفته بودی که با حواله ماشین می‌خواهی مازاراتی وارد ایــران کنی؟

نه این‌طور نیست. من گفتم پورشه و مازاراتی را دوست دارم. الان بچه‌های ما، از جمله خود من هیچ‌کدام توانایی این را ندارند که بخواهند ماشین بالای یک میلیارد تومان سوار شوند.  الهی بمیرم . دلم کباب شد . یه گلریزونی چیزی راه بندازیم واسه این بنده خدا ها که حسرت به دلشون نمونه!!  ممکن است بتوانند بخرند اما باید مدام نگران باشند که کسی روی آن خط نیندازد. باریکلا بهشون ! خدا رو شکر ما که بخیل نیستیم !!! اگر این حواله‌ها را می‌دادند بچه‌ها با سود وارد کردن ماشین، پولی به‌دست می‌آوردند و می‌زدند به زخمی از زندگی‌شان.

محمد موسوی

* امسال با متین ورامین قرارداد بسته‌ای، ملی‌پوش بودن و حضور در لیگ جهانی تأثیری روی قرارداد‌های شما ندارد؟

نه اصلاً. من قبل از بازی با آلمان قراردادم را بستم.

* چند سال دیگر قراردادهای شما میلیاردی می‌شود؟

اینقدر تورم هست که اگر میلیارد هم بگیری افاقه‌ای نمی‌کند.  الهی بمیرم واسه مردم عادی. واسه کارمندایی که با ماهی 800 900 هزار تومن دارن زندگی میکنن و راضین ...

* پس شما عقبگرد دارید؟

دقیقاً. من درباره فوتبالیست‌ها زیاد شنیده‌ام که حتی سه میلیارد هم گرفته‌اند. البته خیلی از فوتبالیست‌ها هم بازارگرمی می‌کنند. نمی‌دانم چطور است که آنها در روزنامه‌ها این همه قراردادهایشان را بالا اعلام می‌کنند!

* فوتبالیست‌ها قراردادهای خوبی می‌بندند اما معمولاً سر 40 درصد آخر به مشکل برمی‌خورند. چک‌ها پاس نمی‌شود و...

در والیبال زیاد از این اتفاق‌ها نمی‌افتد. من فقط یک بار این اتفاق در گیتی‌پسند برایم افتاد که فکر می‌کنم مجانی برایشان بازی کردم! دیگر اصفهان نمی‌روم.

* پس از درخشش در لیگ جهانی پیشنهادی از تیم‌های اروپایی نداشتید؟

پیشنهاد که داشتم اما خیلی چشمگیر نبود.+

محمد موسوی

* *از چه لحاظ؟از لحاظ مالی؟

از لحاظ مالی که خوب بود اما تیمش تازه آمده بود سوپرلیگ و تیم آخر بود. دلال‌ها زیاد پیشنهاد می‌دهند. البته از روسیه هم پیشنهاد داشتم اما وقتی قطعی نبود، رسانه‌ای‌‌اش نکردم. یک بار یک نفر آمد در هتل المپیک و گفت من مدیر برنامه‌های علی دایی بودم، فامیلی‌‌اش یادم نمی‌‌آید. گفت دوست داری بروی خارج بازی کنی، که من هم گفتم نه! بنده خدا ماند چه‌کار کند. پرسید چرا؟ که من گفتم دوست ندارم شما بروی برایم تیم پیدا کنی و من به اروپا بروم.

* مثل اینکه پای دلال‌های فوتبال به والیبال هم باز شده است؟

راستش من نمی‌دانم اما با دلال‌ها رابطه خوبی ندارم. اصلاً حسم خوب نیست.

* لیگ جهانی سال آینده احتمالاً برای ر‌ها (رها کیه ؟! ) جذاب‌تر خواهد شد. بچه‌ها هم باتجربه‌تر شده‌اند و...

ما الان داریم تلاش می‌کنیم که میزبانی فینال را در ایــران داشته باشیم. اگر این اتفاق بیفتد، والیبال ایــران در جهان شناخته می‌شود.

* اما توقع همه این بود که این اتفاق امسال بیفتد.

شناخته شدیم اما کمتر. الان به عنوان پدیده معرفی شده‌ایم. ما بازیکنان سطح بالای زیادی داریم و قطعاً این موفقیت‌ها جرقه نخواهد بود. فینال مسابقات لیگ جهانی اگر در ایــران باشد که خیلی خوب است. این همه کانال تلویزیونی بازی‌ها را پخش می‌کنند. خیلی‌ها هنوز نمی‌دانند ایــران در کجای جهان است.

بعضی‌ها هم فکر می‌کنند که ما در ایــران با شتر رفت‌وآمد می‌کنیم.  من دیده‌ام که می‌گویم. آنها نمی‌دانند در ایــران مردم ماشین‌های خوب سوار می‌شوند و خانه‌های خوبی دارند. پت‌کوویچ در آمل به ما می‌گفت شما چقدر خانه‌هایتان بزرگ است! او می‌گفت نگران بوده که می‌خواسته به ایــران بیاید اما حالا به پت‌کوویچ خوش گذشته و دوست دارد در ایــران بازی کند. این مسابقات از هر لحاظ می‌تواند برای ایــران مؤثر باشد.

* حضور در لیگ جهانی برای شما هم خوب شد. در کل دید والیبالیست‌ها به مسابقات تغییر کرد. شما در سفری که به کوبا داشتید، تجربه‌های زیادی کسب کردید. وقتی دیدید که آنها امکانات ایــرانی‌ها را ندارند و حتی از شما لباس قرض گرفته‌اند.

کوبا شرایط خاصی داشت. ما فکر می‌کردیم که هاوانا شهری زیبا و توریستی باشد اما این‌طور نبود. سالن تمرین‌های آنها بد بود و تهویه هوا نداشتند. در رختکن برای ما پنکه گذاشته بودند. سالن آنها بزرگ بود اما برای 50 سال پیش بود. در کوبا هر چیزی که داشتند به قبل از انقلابی که کرده بودند برمی‌گشت. تاریخ دقیقش را نمی‌دانم اما امکانات‌شان خیلی قدیمی بود. ساختمان‌های قدیمی. ماشین جدیدی وارد نشده است و همه ماشین‌ها مثل ماشین‌های «گادفادر» بود! و کاملاً تمیز و نو.

آنها حتی لیگ ندارند  و یک سال فقط تمرین می‌کنند تا در مسابقات جهانی و لیگ جهانی و... شرکت کنند. در ذهن آنها این کاملاً جا افتاده است که با هر امکاناتی می‌توانند موفق شوند. من وقتی این چیزها را دیدم، یاد گرفته‌ام که اگر در ایــران کنار کباب برگ، گوجه نباشد و یا ماست و نوشابه کم باشد، دیگر اعتراض نکنم. واقعاً آدم باید از این چیزها یاد بگیرد. مربی ما در همان‌جا یک حرفی زد که واقعاً تأثیر‌گذار بود. او می‌گفت همین کوبایی‌ها مقام‌هایی دارند که شماها در خواب‌تان هم نمی‌توانید ببینید و راست هم می‌گفت!

مادر محمد موسوی

* اول دیدید قدش بلند است بعد فرستادیدش والیبال، یا اینکه از مادرهایی هستید که از ابتدا موافق ورزش کردن بچه‌ها هستند؟

اول اصلاً این‌طور نبود که باید حتماً برود والیبال اما پدرش ورزشکار بود، وقتی دید که محمد استعدادش را دارد راه را برای او باز کرد.

محمد موسوی

* فکر می‌کردید روزی محمد به نقطه‌ای که الان قرار دارد برسد؟

با تمرینات سختی که انجام می‌داد، بله. پدرش و یکی از دخترهایم یک طرف و محمد و یکی از دخترهایم یک طرف دیگر. یک تور وسط هال خانه می‌زدند و نشسته والیبال بازی می‌کردند.  من هم داور بودم. همه‌‌اش به نفع محمد می‌گرفتم.  البته اوایل محمد زیاد خوب نبود اما رفته‌رفته بهتر شد. پدرش مدام حرص می‌خورد که چرا به نفع محمد می‌گیری!

* پس داور عادلی نبودید؟!

می‌خواستم محمد تشویق شود برای اینکه والیبال را ادامه بدهد. اتفاقاً پدرش برعکس من بود. می‌گفت وقتی خوب کار می‌کند نباید به روی او بیاوریم.

* در هر صورت این اتفاق افتاد و محمد یکی از بهترین والیبالیست‌های ایــران و حتی جهان شده است.

خودش هم خواست. ما فقط زمینه را برایش فراهم کردیم. او مهتابی‌های زیادی را در خانه شکاند (با خنده) تا به اینجاها رسید.

اگه به دردت خورد ، نظر یادت نره ...تاریخ : سه شنبه 1 مرداد 1392 | 04:02 ب.ظ | نویسنده : سعــــدین | روزه دار باحال
.: Weblog Themes By VatanSkin :.

تعداد کل صفحات : 2 :: 1 2

downlode & code